İngiltere Merkez Bankasının aylık verilerine göre sadece mart ve nisan ayları içerisinde başka para birimlerine çevrilen veya ülke dışına çıkarılan sermayenin toplam miktarı yaklaşık 65 milyar sterline ulaştı.

Verilere ilişkin geçen hafta SkyNews’e değerlendirmede bulunan İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, "Finansal piyasalar bize bu verilerde görülenleri anlatıyor; Britanya AB’den ve ortak pazardan ayrılırsa kalıcı olarak daha fakir olacak. Eğer ayrılmak yönünde oy verirsek şu an gördüğümüz, göreceklerimiz yanında tadımlık kalır. Eğer AB'de kalırsak Britanya ekonomisi daha da güçlenir." ifadelerini kullandı.

"Sterlin yüzde 15-20 değer kaybedebilir"

Brexit sonrasında sterlinde yaşanabilecek sert bir değer kaybına karşı banka müşterilerinin pozisyonlarını korumak amaçlı farklı para birimlerine geçiş yapmayı tercih ettiğini, fakat sermeyenin aslında henüz İngiltere'yi terk etmediğini düşünenler de bulunuyor.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Financial Times’ın Ekonomi Editörü Chris Giles, "Bankaların mart ayında mevduatlarında azalma yoktu. Hatta 10 milyar sterlin seviyesinde artış vardı. Eğer sermaye İngiltere'yi terk ediyor olsaydı Yunanistan'dakine benzer bir durum olurdu." görüşünü paylaştı.

İngiltere'nin en büyük bankası HSBC açıklamasında, AB’den ayrılma yönünde karar çıkması halinde İngiliz sterlininin ABD doları karşısında yüzde 15-20 değer kaybedebileceği belirtildi.

"Brexit felaket olur"

Eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Brexit’in İngiltere ekonomisi üzerindeki muhtemel etkilerinin "felaket" olacağı uyarısında bulundu.

Trichet, Bloomberg TV’ye verdiği röportajında, "Çok içten bir şekilde umarım ki Brexit gerçekleşmez. Bunun İngiltere için etkileri felaket olur. Brexit, Birleşik Krallık’ın entegrasyonu açısından soru işareti yaşatır." diye konuştu.