Osborne, “Bu kara deliği doldurmak için vergilerde artış ve kamu harcamalarında kesintiler olmak zorunda. İngiltere AB’nin dışında kalarak kamu hizmetlerini bugünkü boyutuyla sürdüremeyecek. Ayağını yorganına göre uzatması gerekecek.” diye konuştu.

Gelecek hafta yapılacak referandumdan İngiltere’nin AB’den ayrılması yönünde sonuç çıkması durumunda acil mali önlemleri içeren yeni bir bütçenin parlamentoya gelmesi gerekebileceğini dile getiren Osborne, İngiliz sterlininde son günlerde yaşanan düşüşün, AB’den çıkılması halinde ekonomide yaşanabileceklerin işareti olduğunu vurguladı.

Osborne'a karşı bildiri

Osborne’un vergi artışı ve kamu hizmetlerinde kesinti yapılacağı açıklamalarına tepki gösteren 57 Muhafazakar Parti milletvekili ise ortak bir bildiri yayımladı.

Osborne’un açıklamalarının AB’ye hayır diyecek seçmenleri korkutmaya yönelik “tehdit” olduğu belirtilen bildiride, parlamentonun bu tedbirlere onay vermeyeceği kaydedildi.

“Eğer Maliye Bakanı bu konuda ciddi ise kendisine izin vermemiz mümkün değil.” ifadesi kullanılan bildiride, parlamentonun karşısına böyle bir bütçe ile gelmesi halinde Osborne’un makamında kalamayacağı ima edildi.

Milletvekillerinin bildirisiyle ilgili açıklama yapan Osborne da “Hiçbir muhafazakar vergi artırmak istemez, bunu en son isteyecek kişi de benim. Ancak ne Muhafazakar Partili ne de İşçi Partili milletvekilleri kamu maliyesinde bir kaos olmasını ister. AB’den çıkmamız durumda bütçede oluşacak kara deliği bir şekilde kapatmamız gerekecek.” diye konuştu.