Stanley Goldman; Ankara Anlaşması’nda kesin oturum için başvuru süresinin yeniden 4 seneye dönme olasılığı var

Stanley Goldman Avukatlık Firması, Ankara Anlaşması’nda kesin oturum için başvuru süresinin yeniden 4 seneye dönme olasılığının bulunduğunu açıkladı.

Stanley Goldman; Ankara Anlaşması’nda kesin oturum için başvuru süresinin yeniden 4 seneye dönme olasılığı var

Stanley Goldman Avukatlık Firması, Ankara Anlaşması’nda kesin oturum için başvuru süresinin yeniden 4 seneye dönme olasılığının bulunduğunu açıkladı.

01 Haziran 2018 Cuma 19:55
Stanley Goldman; Ankara Anlaşması’nda kesin oturum için başvuru süresinin yeniden 4 seneye dönme olasılığı var

Stanley Goldman Avukatlık Firması’nın müvekkillerine gönderdiği mektup aynen şöyle:

“Bildiğiniz üzere daha önceden An­kara Anlaşması başvurularına verilen ret kararına mahkeme itiraz hakkı vardı ve bu hak kaldırılıp idari inceleme adı ile yeni ve hiç adil olmayan ve itiraz başvu­rularına hiçbir şekilde tarafsız ve objek­tif olmayan İçişleri Bakanlığı’nın bünye­sinde yeni bir sistem oluşturuldu. Daha sonra yatırımcı Aktürk üst mahkemeye dava açarak itiraz hakkının geri veril­mesi talep etti ve idari incelemenin iti­raz hakkının yerine geçemeyeceğini de mahkeme kabul etti. Daha sonra İçişleri Bakanlığı’nın itiraz hakkını kullanıp aç­tığı davanın 23 Mayıs’ta görülecek olan duruşması ertelendi.

İtiraz hakkı idari incelemenin ye­rine geçtiği takdirde gelecek günlerde hepimizin muhtemelen göreceği gibi tüm Ankara Anlaşması başvurularını yatırımcılar lehine önemli bir şekilde etkileyeceği kanaatindeyiz.

Bu belki de Aydoğdu dosyasında ana başvuru sahibini ve ona bağımlı kişileri de etkileyecek olup kesin oturum alma sürecinin yeniden 4 seneye dönmesini sağlayacaktır. Birleşik Krallık ta Mart 2018 içinde alınan ve iş sahiplerine ar­tık süresiz oturum izni verilmeyeceğine dair bir mahkeme kararını emsal kabul edip İç İşleri Bakanlığının bu doğrultuda aldığı karar neticesinde ülke birçok ya­sal itirazla karşı karşıya kalacaktır.

Ankara Anlaşması gereğince yatırım yapıp Birleşik Krallık ta işlerini kuran ve İç İşleri Bakanlığının kararından et­kilenen kişiler bu kararın kişisel ve iş planlarını alt üst ettiğini belirtiyorlar.

Onlarca yıldır süregelmekte olan vize sistemi Birleşik Krallığa gelen ya­tırımcıların İngiltere de işlerini 4 yıl yap­tıktan sonra süresiz oturma izni alma­larına olanak tanımaktaydı.

Bu yatırımcılardan bir kısmı da Tür­kiye de ki olumsuz politik atmosferden uzaklaşmak üzere geldiklerini söyle­mektedirler. İç İşleri Bakanlığının 16 Mart tarihli rehberine göre otomatik süresiz oturma hakkı iptal edilmektedir.

Bu yılın Mart ayında İç İşleri Bakanlı­ğının aldığı ve Türk yatırımcıları etkile­yen bu karar en az 2 yasal itiraz konusu ile karşı karşıya kalacaktır.

Bu yatırımcılar halihazırda kendi aralarında bazı gruplar oluşturup İngiliz parlamentosuna elektronik yol ile dilek­çeler gönderdiler ve Adli İnceleme de­nilen bir itiraz hakkı başvurusunda bu­lundular. Emma Daykin adlı duruşma avukatı da Adli İnceleme öncesinde İç İşleri Bakanlığı Makamına illegal olarak bu kararı aldıklarına dair onlara bir mek­tup gönderdi.

Bu yatırımcılar İçişleri Bakanlığı’nın kararına çok öfkeli olduklarını çünkü 4 yıldır bu beklenti ile işlerini kurduklarını ve üzerlerine düşen sorumlukları yerine getirdiklerini belirttiler.

Yine Göçmenlik konusunda uzman avukatlardan bazıları müvekkilleri adına İçişleri Bakanlığına mektup gön­dererek kararlarının illegal olduğunu ve gerçek yatırımcı olan bu kişilerin doğal olarak çok öfkeli olduklarını belirttiler.

1963 yılında Türkiye ile o zamanki Avrupa Birliği arasında yapılan Ankara Anlaşması gereğince serbest meslek sa­hipleri çok zor şartları yerine getirmek suretiyle ilk olarak bir yıl oturum izni almaktaydı.

Bu yatırımcılar 16 Mart tarihine ka­dar eğer yıllık an az £5,000 olan şirket­ler vergisini ödemeyi de içeren şartları yerine getirirlerse bir üç yıl daha otu­rum başvurusu yapabilmekteydiler ve bu sürenin sonunda bütün vize şartla­rını yerine getirdikleri takdirde süresiz oturuma başvurabilmekteydiler.

İç İşleri Bakanlığı ise kararlarının göçmenlik mahkemesinin Ankara An­laşması adı altında oturumu olan bir iş adamının eşi olan Aydoğdu davasında aldığı kararın emsal alınarak uygula­maya geçirilmesinden ibaret olduğunu belirtiyorlar.

Bakanlık halen Ankara Anlaşması vize rejimi gereğince Birleşik Krallık’ta bulunan Türk iş adamlarına kesin otu­rum için yeni bir yol sağlayacaklarını söylemekle beraber bunun hangi şart­larda olacağını açıklamadılar.

Alınan bilgilere göre 2007-2017 ara­sında 31,070 kişinin Ankara Anlaşması başvuruları başarılı oldu. Aynı şekilde 2014-2017 arasında da İç İşleri Bakanlığı 12,470 başvuruyu kabul etti.

Müvekkillerimize şunu belirtmek isteriz ki biz Stanley Goldman Avukat­lık Firması olarak bu konuda oldukça hassasız ve Ankara Anlaşması ile ilgili gelişmeleri dikkatle izlemekte olup eğer yasal bir müdahale gerekirse üzerimize düşeni hemen yapacağımızı taahhüt ederiz.

Tüm göçmenlik başvurularınız için firmamızın 020 8888 5959 nolu telefon numarasından ya da info@stanleygold­man.co.uk e posta adresinden iletişime geçebilirsiniz. Saygılar”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.