AB-Türkiye zirvesi öncesinde Brüksel’den ilk adım

AB Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Krizlerden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, Suriyeli sığınmacılar için Türkiye’ye taahhüt edilen 3 milyar avroluk mali kaynak kapsamında ilk yardımların başladığını açıkladı.

AB-Türkiye zirvesi öncesinde Brüksel’den ilk adım

AB Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Krizlerden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, Suriyeli sığınmacılar için Türkiye’ye taahhüt edilen 3 milyar avroluk mali kaynak kapsamında ilk yardımların başladığını açıkladı.

04 Mart 2016 Cuma 19:40
AB-Türkiye zirvesi öncesinde Brüksel’den ilk adım
Stylianides, AB Komisyonu’nun Berlin temsilciliğinde düzenlediği basın toplantısında, Suriyeli mültecilere için Türkiye ile yürütülen işbirliği hakkında bilgi verdi. 

Sığınmacı krizinin çözümünde Türkiye ile işbirliğinin büyük önem taşıdığını kaydeden Stylianides, “Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara destek kapsamında, eğitim ve insani yardım alanlarında iki projeye desteğin bugün başladığını duyurmaktan büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

Christos Stylianides, “55 milyon avro eğitim için, 40 milyon avro da sığınmacıların elektronik kart ile temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri proje için veriliyor. Bugün sağlanan destek toplamda 95 milyon avro” şeklinde konuştu. 

- Türkiye’ye övgü

Stylianides, Türkiye’nin bugüne kadar Suriyeli sığınmacılara yaptığı yardımları överken, ocak ayı sonunda Gaziantep’e yaptığı ziyaret ile ilgili gözlemlerini de aktardı. 
Sığınmacı çocukların eğitimi için faaliyet gösteren bir merkeze gerçekleştirdiği ziyareti anlatan AB komiseri, “Fevkalade bir iş yapıyorlar. Biz de bunlara verdiğimiz desteği artırıyoruz” dedi.Stylianides, eğitimin aşırılıklarla mücadele, zoraki evlilikler gibi sorunlarla mücadelede büyük önem taşıdığını vurgulayarak, çocukların eğitimine Suriyeli ebeveynlerin de büyük önem atfettiklerini söyledi. Stylianides, “Ancak eğitimle insanlara gerçek bir perspektif sunabiliriz” diye konuştu.


Sığınmacıların temel insani ihtiyaçlarını elektronik kart ile karşılayabilmeleri için destek verdikleri proje hakkında da bilgi veren Stylianides, “Uygulanmakta olan bu sistemi, 40 milyon avroluk projeyle daha da yaygınlaştıracağız. Şunun altını çizmek istiyorum. Söz konusu olan insanların eline nakit para vermek değil. Temel ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla, dükkanlarda elektronik kartlar ile alışveriş yapılabilmesi amaçlanıyor. Bu göçmenlerin onuruna do koruyan bir düzenleme,” şeklinde konuştu.


- AB üyelerine ve Batı Balkanlara destek


AB Komiseri, sığınmacı akınının son dönemde Balkan ülkeleri ve Yunanistan’ı da daha büyük zorluk içine soktuğunu belirtirken, bu ülkeler için de yaklaşık 700 milyon avroluk bir kaynak oluşturduklarını kaydetti. 
Stylianides, bu kaynağın devletlere değil, insani yardım kuruluşlarına aktarılacağını vurgularken, “Uygulama en yetkin aktörler, insani yardım kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, Birleşmiş Milletler’e bağlı kuruluşlar ve Kızılhaç üzerinden gerçekleşecek. Bizim için hızlı ve etkili olunması hayati önem taşıyor” diye konuştu. 

- AB’de eşgüdüm ihtiyacı


AB Komiseri, sığınmacı krizinde gelinen aşamayı “kritik” olarak nitelendirerek, “Bütün Avrupa için zorlu bir süreç yaşanıyor” diye konuştu. 
AB içerisinde alınmış kararların acilen uygulamaya geçirilmesi gerektiğini söyleyen Stylianides, “Avrupa’da acilen eşgüdümlü yaklaşıma ihtiyaç duymaktayız. Bu transit güzergah boyunca işbirliği yapmayı gerekli kılıyor ve AB Komisyonu olarak işte bu eşgüdümlü işbirliği yaklaşımının oluşması için çalışıyoruz” dedi.


AB Komiseri, izledikleri stratejiyle sığınmacılara gelecek perspektifi sunmayı hedeflediklerini söylerken, göçe yol açan temel nedenleri de ortadan kaldırmaya katkı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti. 
Stylianides “Tüm bu yardımlar sığınmacı krizini mucizevi şekilde çözme formülleri değildir. Çözüm için temeldeki nedenlere inmemiz gerekiyor. İnsani sorunlar için siyasi çözümlere ihtiyacımız var” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.