Türkiye ve Mısır, Mursi'nin kısa süren iktidarı sırasında deniz yetkilendirme anlaşması konusunda görüşmelere başlama konusunu ele almışlar ama somutlaştıramamışlardı.

Ankara-Kahire ilişkileri açısından olumlu etki yapacak bir gelişme de başta BAE ve Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkelerinin Katar'a uyguladıkları blokajı kaldırmaları ve ilişkileri yeniden tesis etmeleri oldu. Katar ile Körfez arasındaki yumuşamanın Türkiye'nin de genel olarak hem Körfez hem de Arap ülkeleriyle ilişkilerine olumlu yansıması bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Ocak ayında yaptığı bir açıklamada, Türkiye'nin BAE ile ilişkileri düzeltmek istediğini ancak Abu Dabi yönetiminin de benzer bir iradede olması gerektiğini kaydetmişti. BAE, Suudi Arabistan ve Mısır son yıllarda giderek daha da artan bir ivmeyle dış politika konularında beraber hareket ediyorlar. Yemen ve Libya'daki çatışma süreçleri bu işbirliğinin en yoğun görüldüğü alanlar oldu.

Bu değerlendirmeleri yapan Ankara, diyalog sürecinin kesintiye uğramadan devam etmesi durumunda Kahire ile ilişkilerinin normalleşme sürecine girmesini umuyor.