Aşı olanlar hangi ülkelere gidebilecek?

İster Sinovac aşısı olun isterse BioNTech. Türkiye'den aralarında Avrupa ülkelerinin de bulunduğu dünyadaki 97 ülkeye seyahat etmek mümkün. Ancak Avrupa Birliği üyesi ülkeler için durum biraz daha karışık.

GÜNCEL 07.07.2021, 10:46 Tugs Enkh
35
Aşı olanlar hangi ülkelere gidebilecek?

Örneğin; Almanya'ya BioNTech aşısı olsanız bile gitmeniz şu an için mümkün değil. Diğer bir AB üyesi Hollanda'ya gitmek için ise türüne bağlı kalmaksızın Dünya Sağlık Örgütü'nün tanıdığı herhangi bir aşıyı olmanız yeterli. İrlanda ise "BioNTech olduysan karantina yok ama Sinovac olduysan ancak benim belirlediğim otelde kalabilirsin" diyor… Evet biraz kafanız karıştı ama paniğe gerek yok... İşte "Hangi aşı ile hangi ülkeye gidebilirim" rehberi...

Türkiye'de 1 Temmuz'da başlayan normalleşme süreciyle birlikte yurt içi tatilleri kadar yurt dışı seyahat planları da arttı.Tatil planları yapanların öncelikli sorusu ise "Tatil için hangi ülkelere gidebilirim?" oldu. Bir de buna aile bireylerinin farklı aşıları olması da eklenince kafalar karıştı.

97 ÜLKEYE UÇABİLİRSİNİZ

Eğer en az 2 doz aşı olduysanız ve uçuştan önce son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucunuz negatif ise 7 Temmuz 2021 itibariyle, Türkiye'den dünya genelinde 97 ülkeye seyahat mümkün.

Ancak her ülkenin "Aşı türü, ikinci dozu en az 14 gün önce yapılmış korona aşısı, zorunlu karantina" gibi çeşitli zorunlulukları bulunuyor.

16 AVRUPA ÜLKESİNE SEYAHAT MÜMKÜN

Şu an için 97 ülkeden 16'sı Avrupa ülkesi. Yani 16 Avrupa ülkesine Türkiye'den seyahat etmek mümkün. Bu rakam her geçen gün ise artıyor.

AB'NİN AŞI PASAPORTU BEKLENEN 'KATILIKTA' OLMADI

Avrupa Birliği dünya üzerinde koronavirüs yüzünden seyahat kısıtlaması açısından en katı kuralları uyguluyor.

AB'nin 1 Temmuz'da yürürlüğe soktuğu "Dijital Covid Sertifikası"nın bu kuralları daha da katılaştırması bekleniyordu. 

Ancak bizim açımızdan korkulan olmadı. Hollanda, Bulgaristan gibi AB üyesi ülkeler, pasaport kararına rağmen kendi kararlarını almaya başladı. Örneğin Hollanda, Almanya'nın aksine Sinovac'ı da ülkesine gelecek turistler için yeterli buldu.

EN KATI ÜLKE ALMANYA

Almanya ise ancak Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından kullanım onayı verilen, BioNTech/Pfizer, Moderna veya AstraZeneca aşılarını kabul ediyor.

Ancak aynı Almanya, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin vatandaşlarına BioNTech/Pfizer aşısı olsalar bile vize vermiyor.

Yani koronavirüs mücadelenin gölgesinde dünya üzerinde seyahat etmenin kuralları her ülkeye göre farklı ve ani değişkenlikler gösteriyor.

TÜRK VATANDAŞLARI NE YAPACAK?

Peki, Türk vatandaşları hangi ülkelere seyahat edebilecek ve bunun kuralları neler?

Bu sorunun yanıtı ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) hazırladığı ve sürekli güncellenen rehberde.

SHGM'nin rehberine göre dünya üzerinde 16'sı Avrupa olmak üzere 97 ülkeye Türkiye'den seyahatler mümkün. 

TÜRKİYE'DEN SEYAHAT EDİLEBİLEN AVRUPA ÜLKELERİ

SHGM verilerine göre; Türkiye'den 'gidilebilinen' Avrupa ülkeleri şunlar; Arnavutluk, Belarus, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Macaristan, Malta, Moldova, Sırbistan, Slovenya ve Ukrayna.

Bu ülkeler de seyahat için çeşitli şartları zorunlu kılıyor.

Örneğin Hollanda, Dünya Sağlık Örgütü onaylı tüm aşıları yeterli buluyor. İrlanda ise BioNTech aşısı olanlara hiçbir şart koşmazken, Sinovac aşısı olanlara 'karantina' şartı koşuyor.

Arnavutluk Türkiye'den geleceklere hiçbir kısıtlamada bulunmuyor...

İŞTE O TABLO

ARNAVUTLUK: Hiçbir kısıtlama bulunmuyor

BELARUS: Ülkeye girişten önceki 3 gün içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu ibrazı isteniyor. 10 gün karantina uygulaması var. BOSNA-HERSEK:Ülkeye girişten önceki 48 saat içinde yaptırılmış negatif COVİD-19 antijen veya PCR test sonucu ya da girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya hastalığı son 14 gün ile 6 ay içinde geçirdiğine dair kanıt sertifikadan herhangi birinin ibrazı gerekiyor.

BULGARİSTAN: Varıştan en fazla 72 saat önce yapılmış, negatif bir COVID-19 PCR testi; veya varıştan en fazla 48 saat önce yapılmış bir negatif COVID-19 hızlı antijen testi; veya varıştan en az 15 gün ve en fazla 180 gün önce alınan pozitif bir COVID-19 PCR veya hızlı antijen testi; veya aşının varıştan en az 14 gün önce yapıldığını belirten bir COVID-19 aşı sertifikası isteniyor. Kabul edilen aşılar arasında Pfizer-BioNTech'in yanı sıra Sinovac ve Sputnik V de var.

Pandemide yurt dışına seyahat... Aşı olanlar hangi ülkelere gidebilecek

HIRVATİSTAN: Yolcuların negatif bir COVID-19 PCR veya hızlı antijen testi sonucuna sahip olmaları gerekiyor. Testin de varıştan en fazla 48 saat önce yapılması zorunlu. Son aşı dozu, gelmeden en az 14 gün önce alınmalı. 

HOLLANDA: Ülkeye girişten 72 saat içinde yaptırılmış negatif PCR veya uçağa binmeden önceki 24 saat içinde yaptırılmış negatif hızlı test (antigen) veya NAAT (nükleik asit amplifikasyon testi) test sonucu ibrazı istenmekte. 2-8 hafta arasında alınmış olan pozitif NAAT testi de kabul edilmekte.

İRLANDA: İrlanda’ya gelecek 6 yaş üstü tüm yolcuların İrlanda’ya varışlarından önceki son 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmekte. Ayrıca Yolcu Bilgi Formu doldurması ve karantina için tayin edilmiş otellerden birinde rezervasyon yaptırarak 14 gün süreyle karantinada kalması şart. Türkiye'den gelen ancak Sinovac aşısı olan yolcular da otel karantinasına alınıyor. Hükümet tarafından belirtilen adresteki otellerden birinde otel rezervasyonu yapılması gerekli. Varıştan önce son 7 gün içinde Pfizer-BionTech son doz aşıyı olanlar, son 14 gün içinde Moderna veya Janssen son doz aşıyı olanlar,son 15 gün içinde AstraZeneca son doz aşıyı olanlar otel rezervasyonundan muaf tutuluyor.

KARADAĞ: Türkiye'den gelen yolcular için son 72 saatte alınmış negatif PCR Test Sonucu zorunlu. Son dozu aldığına dair aşı sertifikası da isteniyor.

KOSOVA: Türkiye'den Kosova'ya girişlerde yolcuların son 72 saat içinde yapılmış Covid19 RT-PCR negatif test sonucu sunmaları gerekiyor. 

KUZEY MAKEDONYA: Hiçbir kısıtlama bulunmuyor.

Pandemide yurt dışına seyahat... Aşı olanlar hangi ülkelere gidebilecek

MACARİSTAN: Aşı sertifikası ibraz eden Macaristan ve Türk vatandaşları PCR testinden muaf. 

MALTA: Ülkeye girişte 72 saat içinde alınmış PCR testi sonucu veya Malta tarafından kabul edilen Covid-19 aşı sertifikası ibrazı isteniyor. Ayrıca ülkenin temsilciliklerinin sitesinden temin edilebilecek "Halk Sağlığı Seyahat Bildirim Formu" ve "Yolcu Konum Formu" varışta doldurulmuş olmalı.

MOLDOVA: Negatif Covid-19 testi veya aşı sertifikası olmayan yolcular 14 günlük kişisel izolasyona tabi tutuluyor. Test ilk kalkış noktasından ayrılmadan en fazla 72 saat önce alınmış olmalı.

SIRBİSTAN: Aşı sertifikası ibraz eden Sırbistan ve Türk vatandaşları PCR testinden muaf. 

SLOVENYA: Ülkeye girişte son 48 saat içinde alınmış Covid-19 negatif test sonucu ibraz edilmesi halinde 10 günlük karantinadan muaf olunuyor. COVID-19 aşı sertifikasına sahip yolcuların varıştan en fazla 6 ay önce yaptırılmış pozitif test sonucuna sahip olması şart.

Pandemide yurt dışına seyahat... Aşı olanlar hangi ülkelere gidebilecek

UKRAYNA: Ülkeye girişte 12 yaş altı yolcular hariç yabancıların en fazla 72 saat öncesinde yapılmış Covid-19 testi negatif olduğunu gösterir belge veya antijen testi veya aşı sertifikası ibraz etmek zorunda. Aşı sertifikası ile ülkeye girmek isteyen yolcular ise Sinopharm, Sinovac, Janssen, Moderna, Pfizer-BionTech aşılarından birini yaptırmış olmaları gerekiyor. (12 yaş altı hariç). Ayrıca ülkede bulunduğu sırasında tedavi masraflarını kapsayan, Ukrayna’da kalış süresince geçerli sigorta poliçesine sahip olmaları gerekiyor. 

TÜRKİYE'DEN SEYAHAT EDİLEBİLEN DİĞER ÜLKELER

7 Temmuz 2021 itibariyle dünya genelinde seyahat edilebilen diğer ülkeler ise şunlar;

ABD, Afganistan, Avustralya, Azerbaycan, Bangladeş, Belarus, Benin, Birleşik Arap Emirlikleri, Bostvana, Brezilya, Burkina Faso, Burundi, CezayirCibuti, Çad, Çin, Ekvador, Ekvador Ginesi, El Salvador, Etiyopya, Fas, Fildişi Sahilleri, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gine Bissau, Grenada, Guatemala,Guyana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Gürcistan, Haiti, Honduras, Irak, İran, Jamaika, Kamboçya, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya,Komorlar Birliği, Kongo Cumhuriyeti, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kosta Rika, Küba, Liberya, Lübnan, Maldivler, Mali, Meksika, Mısır, Mozambik, Namibya, Nijer, Özbekistan, Pakistan, Ruanda, Rusya, Sao Tome, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan, Suudi Arabistan, Şili, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Togo, Tunus, Uganda, Umman, Ürdün, Venezuela, Yemen, Zambiya, Zimbabve.

Bu ülkelerle ilgili özel durumlar da SHGM’nin internet sitesinde mevcut.

VİZESİ OLANLAR İÇİN SORUN YOK ANCAK...

Hali hazırda vizesi olanlar için AB ülkelerine girişlerde sadece gidilmek istenen ülkenin aşı türü zorunluluğuna uymak yetiyor. Ancak vizeniz bittiyse, yeni vize başvurusu yapmak için de mevcut kurallar geçerli.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Beşiktaş 23 36
5. Alanyaspor 22 35
6. Hatayspor 22 35
7. Başakşehir 21 34
8. Adana Demirspor 22 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. Samsunspor 20 33
7. İstanbulspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Gençlerbirliği 21 29
10. Tuzlaspor 20 27
11. Manisa Futbol Kulübü 21 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Norwich City 22 16
18. Watford 20 14
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 22 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı