04.12.2020, 02:03 376

Homerton Hastanesi’de Lamb Ward’daki COVID-19'lu Günlerim.

Bir aydır yakalandığım COVID-19 illetinden çektiğim sıkıntı Homerton hastanesindeki Lamb ward’da 12 günüm inişli çıkışlı geçti.

Kasım’ın ilk haftasında hafif durup dururken burnum akmaya başladı. bir gün sonra da hafif boğaz ağrısı başladı. Bu semptomlar iki gün falan sürdü. Sonra geçti tabi ben huylandım acaba Coronaya mı yakalandim  diye. 

6 Kasım’da vücudumda hafif halsizlik ve üşüme titreme başladı o anda dışarıda idim eve geldim hemen yatağa yattım akşam üzeri saat 6 falandı galiba uyumuşum. Gece saat 12:00’de uyandım. Vücudumda çok kötü ağrılar başlamıştı bütün eklemlerim omuzlarım ayaklarım feci şekilde ağrıyor ve halsizlik vardı tuvalete gitmekte çok zorlandım. Hemen bir ağrı kesici Paracetamol Aldım. Ağrı kesici kremlerden vücuduma sürdüm o beni biraz rahatlattı gece terleme oldu.

Sabahleyin 7 Kasım cumartesi günü online Covid-19 Swab test randevusu aldım sabah dokuzda hemen gidip test yaptırdım.Pazar sabahı telefonuma text geldi pozitif olduğumu söylediler.Ben hemen eve karantinaya girdim on günlüğüne. Bu arada çocuklarıda test yaptırdım Allah’tan onlar negatif çıktılar.

Bu arada yakın zamanda benimle temas kuran kişileri aradım haber verdim. Bendeki gelip giden ağrılar iki gün sonra tamamen geçti ve rahat bir nefes aldım. Kendi kendime galiba bu Covid’i  hafif şekilde atlatacağım diye düşündüm.

Karantinanın 6. gününde ben de hafif öksürük ve nefes darlığı başladı tabi bu arada sağa sola telefon ederek doktor arkadaşlardan bilgi almaya çalıştım.

Abim Almanya’da doktor onunla her gün bilgi alışverişi yapıyordum. Bana vücudumdaki oksijen değerlerini ölçmemi istedi. Hemen internetten oksijen ölçen aleti sipariş verdim bir gün sonra geldi. (Pulse oxmeter) parmağıma takarak ölçtüğüm de vücudumdaki oksijen oranı %75-80 arası değişiyordu. Halbuki normalde vücut oksijen oranı en az %90 ila 95 olması gerekirdi. Doktor abim hemen ambulans çağırıp hastaneye gitmemi ısrar etti.

15 Kasım Pazar akşamı ambulans beni Homerton Hastanesi’nin Covid acil bölümüne götürdü. Burada 3 saat falan kaldım bu zaman zarfında doktorlar beni muayene ettiler hemen göğüs röntgeni çekdiler .kan testi ,tansiyon ,şeker ,ateş ölçümleri yapıldı.

Doktor Röntgen sonucunu bildirdi .maalesef Covid-19 akciğerlere inmek üzere dedi ve Covid-19  Zaturyesi olduğumu söyledi. ( COVID-19 Pneumonia)

Beni 5 ila 10 günlük tedavi süreci süresince hastanede tutacaklarini söylediler. yukarıya COVID-19 hastalarının bulunduğu  bölüme götürdüler. Bu koğuşun adı (LAMB WARD).

Lamb WARD 

Hemen burada bana 10 litre ayarında oksijen verdiler vücudumun oksijen verilerini 1 saat sonra %94’e çıkardılar.

Lamb WARD da tam 12 gün kaldım . Öbür hastalarla beraber altı yataklı bir koğuş. Doktorlar tedavi süresinde ilk etapta  İlaç olarak DEXAMETHASONE tablet verdiler.

( bu taplete Steroid/ veya. Kortizon deniliyor)

Doktorlar ve hemşireler bütün hastalara günde iki 2,5 litre su içmemizi istediler. Bu arada 24 saat kısa aralıklarla oksijenim kontrol ediliyor. Tansiyon ateş nabız takip ediliyor her gün kan alınıp tahlil ediliyor aynı zamanda kan inceltici iğne yapılıyordu.

Hastanede beşinci günüm de iyi olacağım yerde daha kötüye gitmeye başladım nefes darlığı başladı artı öksürük felaket bir saniye bile oksijen maskesini çıkaramıyorum tuvalet ihtiyacını gidermek için bile seyyar oksijen tüpünü yanımda götürüyordum. Yatakta yüzümüzün üzerine yatıyorduk o zaman biraz rahat nefes alabiliyordum tabi oxsijen maskeyle beraber.

Doktor beni tekrar göğüs röntgenine  gönderdi aynı zamanda ultrasound çektiler sonuç düzeleceğim yerde Kovid akciğere inmiş ilk çekilen filmle son çekilen filmi karşılaştırdığımızda durum daha vahim daha kötü. Benim moralim bu arada çok bozuldu çok büyük sitrese girdim acaba bu yerden kurtulabilecek miyim yoksa daha ileri kötü sonuçlarmı doğuracak  diye stres yapmaya başladım.Kafamdan ölürsem cenaze işlemlerim ne olacak diye planlar yapmaya başladım.ileri safhalara entübe bağlanınca uzun bir süreç ölümle yaşam arasında büyük savaş veriyorsun .

Doktorlar tedavi yöntemini değiştirdiler . Önceki verdikleri tableti ( Dexamethasone)

durdurdular. Daha ağır sıvı şekilde olan 1gram kortizonu kolumdan 3 gün verdiler.

Bu ilacın adı METHYLPREDNİSOLONE As THE SODİUM SUCCİNATE .İlaç hemen etkisini gösterdi bu arada hafif düzelmeye başladım oksijen ayarını 10 litreden  6 litre aşamalı olarak sürdüler tabi bu arada vücuduma %95 oksijen geliyordu. Oksijen maskesi ile daha rahat nefes alıp vermeye başladım bu arada halen yatakta ters yatıyorum bu beni rahatlatıyordu.Yukardaki bahsettiğim kortizonu kestiler.

Tekrar ilk geldiğimde verdikleri tablete geri döndüler (Dexamethasone). Artık kendimi  her gün daha iyi hissetmeye başladım.Oksijen ayarimı 6 litreden aşamalı olarak yavaş yavaş 6,4,2,1 litreye kadar düşürdüler. Vücudum artık kendiliğinden oksijen üretmeye başladı.( Yüzde 90-95 )

Tuvalete oksijen maskesi takmadan gitmeye başladım on 15 dakika oksijensiz durabiliyordum daha sonra hafif nefes darlığı başlıyordu. Hastaneden çıkmadan iki gün önce oksijen almayı tamamen bıraktım artık kendi vücudum normal oksijen verebiliyordu. Bu arada koğuşta zaman zaman yürüyüş egzersizleri yapıyordum.

26 Kasım’da doktorlar beni hastaneden çıkardılar evde bir süre istirahat etmemi yavaş yavaş yürüme ek sizleri derin nefes alma verme hareketleri yapmamı istediler.

Doktorlar bu arada bazı semptomların devam edeceğini ve yan etkileri olabileceğini bunları takip etmemi istediler.

Hastanede 12 gün yattıktan sonra taburcu oldum eve çıktım tabi henüz %100 düzelmedim ama en önemlisi vücudun kendi oksijeni %90-95 arası değişiyor.

Şu anda ben de görülen yan tesirler var.

Kuru öksürük devam ediyor zaman zaman kriz gibi öksürüyorsun bir 2 dakika sürüyor akciğerler maalesef hasar gördü doktorlar düzelmesi için 2-3 ay süreceğini söylüyorlar.

Biraz hareket edince yürüyünce nefes darlığı başlıyor ve bu arada oksijen değeri düşüyor beş 10 dakika sonra dinlenince normalleşıyor. Hareketlerimi yavaş yavaş yapmaya çalışıyorum. Mümkün olduğu kadar dışarı çıkıp kısa yürüyüş yapıp temiz hava ve oksijen alıp eve geliyorum.

Derin nefes alıp verme eksirsizleri yapıyorum balon şişiriyorumki akciğerler solunum yolları açılsın diye..

Tad ve koku alma olayı hastaneden çıktıktan sonra başladı. Genelde bunlar ilk belirtiler olur ama nedense ben de daha sonra meydana geldi.

Sırt ağrıları.

Geceleri bazen sırt ve omuz ağrıları devam ediyor Buda gece uyumama engel oluyor uykusuz kalıyorum gündüz biraz uyumaya çalışıyorum.

Unutkanlık.

Kafamda planlar yapıyorum bir şey yapmam gerekir ve daha sonra unutuyorum ne yapacağımı hatırlayamıyorum beş 10 dakika sonra hatırlıyorum.

Hastane ortamından çıktığım için bir süre yakınlarımdan  uzak kalmayı tercih ettim.

Aynı zamanda bir süre kalabalık ortamlardan uzak durmak daha sağlıklıdır çünkü bağışıklık sistemin şu anda çok zayıf olduğu için başka bakteri ve mikrop kapma olasılığı yüksek onun için kendimi korumak zorundayım.

Altı hafta sonra kendi doktoruma gideceğim ve tekrar yeniden akciğerlerin röntgenini çektireceğim son durum nedir ve herhangi bir kalıntı leke kaldı mı diye bakılması lazım.

İngiltere sağlık kuruluşundan bana teks geldi ileride düzelince plazma vermemi tavsiye ettiler.

Vücudumdan kan alınıp bu Kan’ın içinden beyaz kanı ayıracaklar o plazmadır. Daha ağır olan hastalarıa tedavi amaçlı plazmalar verilmektedir. Ben de gönüllü olarak plazma vermeyi düşünüyorum.

Lamb ward daki  sağlık çalışanları (NHS)

12 gün zaman geçirdiğim Lamb ward da çalışan doktorlar hemşireler ve diğer Sağlıkçılara ne kadar teşekkür etsem azdır.

Orası 24 saat çalışan iki var diyeli yoğun bir koğuş.

Genelde hemşireler ve sağlık çalışanları 12 saat shift yapıyorlar kendi hayatlarını riske atarak bazen yemek molası bile verme şansları olmuyor bazen aniden hasta geliyor veya yatan hastalarda sorun oluyor ama o kadar strese rağmen hastalarla o kadar samimi candan ilgileniyorlarki zaten çoğunluğu düşük maaş alıyor. genelde orada çalışanlar etnik kökenlilerdir. 

Lamb ward’da 24 saat.

Lamb ward’da Her şey 24 saati rütünlü ve profesyonel bir şekilde planlanmıştır.

Sabahleyin saat 8:00’de shift değişir önce hemşireler gelir nöbet değişimi yapmadan on 15 dakika toplanırlar hastaları hakkında bilgi alışverişi yaparlar.

O günün sorumlu hemşiresi sabah hastaları tek tek ziyaret ederek kendini tanıtır hastaların hal ve hatırını sorar ve bugün bizlerle beraber olacağını söyler. İlk iş olarak 

Koğuşdaki Hastaların birer birer tansiyonu oksijeni şeker değerleri ateşi ölçülür günde bir defa kan örneği alınır ve bir defa kan inceltici iğne yapılır bunların hepsi kayıtlara geçer bu kontroller 24 saatte her 2 saatte yapılan rütünlerdir.

YEMEKLER

Sabah saat 8:00’de hemşire o günün kahvaltısını öğle yemeğini bu akşam yemeğinin siparişini hastalardan alır.covid hastalarının özel yemek menüsü vardır. Verilen ilaçlar ağır olduğu için Hastaların beslenme ve protein almaları gerekirki bağışıklık sistemleri güçlü olsun.

Yemekleri çok çeşitli mesela helal food  ayrıca Yahudiler için özel menü ve English menü olarak 3 e ayrılmıştır.

Kahvaltı 8:30 öğle yemeği bir de akşam yemeği de beşte veriliyor.

Daha sonra da isteyene çay kahve soğuk içecek ikram ediliyor. Hemşireler özellikle içtiğimiz su ölçülerine dikkat ediyorlar herkes en az 2 litre su içsin.

Doktorların viziti.

Doktorlar saat 11:00’de hastaları tek tek ziyaret ediyor kontrolleri yapılıyor tabi herkezin durumu farklı olduğu için farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor.

Akşam saat 8:00’de hemşirelerin çalışanların saat temizlikçilerin nöbeti değişiyor.

Aynı zamanda bir tane nöbetçi doktor gece kalıyor ve hastaları herhangi bir sorun olduğunda gece gelip kontrol ediyor.

Gece saat 12:00 ile dört arası sakin oluyor genelde hastalar uyumaya çalışıyor bazen boş yatak olduğunda aniden yeni hasta gelebiliyor biliyor biraz hareketlilik oluyor bu arada.

Temizlik ve Hijen

Sabah yedide temizlikçi eleman geliyor tabi bunlar maskeli eldivenli özel giyimli gözlüklü Kovid-19 a karşı kendilerini korumak zorundalar sonuçta orası covidli hastaların bulunduğu koğuş.

Yataklar çarşaflar her sabah değişiyor tertemiz yerler moplanıyor tozlar alınıyor. Her taraf ayna gibi pırıl pırıl parlıyor.

Bu arada doktorlar ve hemşireler her ayrı bir hastayı bakmadan önce naylon (PPE) Önlük ve eldivenler değişiyor çöpe atılıyor ve yenisi takılıyor yani bir doktor bir hastayı görüyor gidiyor eldivenleri giydikleri şeyle atıyor tekrar yenisini giyip öbür hastaya bakıyor. Temizlik ve hijyene çok çok önem veriyorlar.

Bütün sağlıkçılar doktorundan hemşiresinden temizlikçisinden ambulans elemanından bütün çalışan O kişilerin kazandığı paralar azda olsa annelerinin ak sütü kadar helaldır.Bunlara ne kadar teşekkür etsem azdır hakları ödenmez kendi hayatlarını riske atıyorlar ailelerini geçindirmek için zorluklara katlanıyorlar.

Gönüllüler 

Bu arada bir grup gönüllü çalışanlar var her gün bir kişi geliyor hastaların dışarda herhangi bir ihtiyaçları varsa onları temin ediyorlar mesela benim gazetelerimi her gün getiriyorlardı  sağ olsunlar.

Bu arada maalesef hasta yakınları içeriye kesinlikle alınmıyor özel ihtiyaçları kapıdan bıraktırılıyor hastalara teslim ediliyor bazı yaşlı hastaların telefon kullanamıyorlar bunların yakınları ile görüştürmek için görüntülü telefon görüşmeleri yaptırıyorlar aileleriyle her gün görüşturuyorlar.

Mehmet Taisi Guzel.

Yorumlar (5)
Abdullah K. 1 yıl önce
Tekrar geçmiş olsun Mehmet kardeşim. Sağlıkla kal. Alanya’dan sevgiler.
Abdullah Talaslı
Leyla Düzel 1 yıl önce
Öncelikle çok geçmiş olsun ve inşAllah bir an önce eski sağlığınıza tamamen kavuşursunuz. Hastane sürecinizi detaylı anlatmanız hepimize faydalı olacaktır. Tekrar acil şifalar dilerim.
İbrahim Akgun 1 yıl önce
Cok geçmiş olsun Mehmet abı tekrar tam olmasada saglıgınıza kavuşmanıza sevındım inşAllah yakın zamanda tamamıyle iyilesır sevdıklerınle saglıkl gunler dılerım. Ibrahım
Atilla Tekin 1 yıl önce
Tabisi büyük geçmiş olsun Rabbim acil şifalar versin
Mevlüt doğru 1 yıl önce
Çok geçmiş olsun abi Allah şifalar versin inşAllah
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı