CHP Birleşik Krallık Birliği 1.Yıl yemeği Londra’da yapıldı

Milletvekilleri Candan Yüceer ve Hilmi Yarayıcı’nın katıldığı, sunuculuğunu sanatçı Atilla Taş’ın yaptığı geceye İngiltere’deki partililer. Birlik Başkanı Suna Akartuna ve yöneticilerin ev sahipliği yaptığı, İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan’ın da katıldığı gecede emeği geçenlere ödül verildi. Atilla Taş yaptığı esprilerle geceye renk kattı

LONDRA 26.02.2016, 15:03 Mehmet Taisi Guzel
212
CHP Birleşik Krallık Birliği 1.Yıl yemeği Londra’da yapıldı
Cumhuriyet Halk Partisi Birleşik Krallık Birliği, kuruluşunun birinci yılını düzenledikleri bir gece ile kutladı. Dalston’da düzenlenen geceye CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yuceerile Hatay milletvekili Hilmi Yarayici ile 300’ü aşkın konuk katıldı. Gecenin  sunuculuğunu yapan, son yıllarda attığı twitter ile “fenomene” dönen sanatçı Atilla Taş  yaptığı espri ve konuşmalarla etkinliği renklendirdi.

CHP Birleşik Krallık Birliği Başkanı Suna Akartuna, başkan yardımcısı Davut Karataş, yöneticileri Erhan Düzgün,Gültekin Tatar, Zeynep Kumcu’nun evsahipliği yaptığı geceye, sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticileri ile İngiliz İşçi Partisi Enfield Milletvekili Joan Ryan da katıldı.

Gecenin sunuculuğu için Türkiye’den gelen sanatçı Atilla Taş’a konuklar büyük ilgi gösterdiler. Taş, Londra’da bulunmaktan büyük memnunluk duyduğunu belirterek, tüm konuklara geceye katıldıkları için teşekkür etti. Gece, şehitler için saygı duruşu ve söylenen “İstiklal Marşı” ile başladı. Atilla Taş’ın söylediği İstiklal Marşı’na tüm konuklar da katıldı.

Attığı muhalif twitt’lerle “twitter fenomeni” olan Atilla Taş, gecenin açış konuşmasında hiçbir karşılık beklemeden CHP için mücadele yapıldığını görmenin çok sevindirici olduğunu belirterek, “ Bu geceyi biraz moral, biraz destek vermek, üzerimizdeki ölü toprağını atalım diye düzenlediler. Twitter’larımda bana gaz veriyorsunuz, ben de daha çok yazıyorum. Sonra hakkımda bir sürü dava açılıyor. Mahkemelere gittiğimde, yapayalnızım. Bana gaz vermeye devam ederseniz, daha çok mahkemeye giderim. Başımızı demokrasi için derde sokarız. Biz her tür ırk, din, dil, etnik kökeni kucaklayan partiyiz. Biz CHP’liyiz. “diye konuştu.

Atilla Taş konuşmasına şöyle devam etti;

“Bir başka ülkenin içişlerine karışarak bütün ülkeyi savaşın eşiğine getirmenin, halkı diken üstünde tutmanın, gazetecileri haber yaptıkları için cezaevlerine atmanın Allah aşkına ne manası var? Madem ki Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir hukuk devleti, sosyal bir hukuk devleti bakın ve vatandaşlarının düşünebilme, düşüncelerini ifade etme hakları anayasamızda tanınıyor ama biz bir şey söylediğimiz zaman Cumhurbaşkanı’nı eleştirdiğimiz zaman; benim şu anda 2 – 3 davam var. Sırf bu yüzden. Ne küfür ettim. Ne hakaret ettim. Sadece dedim ki; Açılış kalmadı dedim. Şehit cenazesi verelim. Çünkü bir siyasetçi siyaset için memleketinde can gitmesine izin vermemeli. Siyasetçi insanları yaşatmak için vardır. İnsanları mutlu etmek için vardır. Öldürmek için yoktur. Olmamalı. Biz buna inanıyoruz.”

Atilla Taş, Birlik Başkanı Suna Akartuna’yı, “Modern, çağdaş, zeki bir Türk kadını” tanımlamasıyla sahneye davet etti.

Birlik Başkanı Suna Akartuna, 8 Mart 2015’de “Dünya Emekçi  Kadınlar Gününde”  CHP Birleşik Krallığının ilk başkanı olarak seçildiğini, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri için çalıştıklarını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Eylül ayında, CHP'nin ulaşamadığı alanları da etkileyebilen bir düşünce kuruluşu haline gelmesini sağlayacak, “Strateji Grubunu” oluşturduklarını kaydeden Suna Akartuna, şöyle devam etti;

“Türkiyemizin gündemi ağır. Vatanımızın, bir orta çağ zihniyeti yönetimi ile giderek cahilliğe, kutuplaşmalara ve teröre itilişinii görüyor, kayıpların artmasından kahroluyoruz. Bizler Anadolu topraklarının hoşgörü anlayışı ile yoğrulan, Cumhuriyetin kazanımlarıyla yönünü çağdaş medeniye olarak belirleyen laik Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşlarıyız. Biz Kurtuluş Savaşı’ndan Gezi’ye eşsiz bir mücadele veren nesilleriz.

8 Mart’ta seçildiğimizde hedef 7 Haziran diye yola çıktık ve daha sonra 1 Kasım seçimleriyle 2015’i sonlandırdık. Üzerimize aldığımız görev gerçekten çok yüklüydü. Seçildiğimizde önümüzde iki seçim olacağını tabiki tahmin edemezdik ama üzerimize aldığımız sorumluluğun bilinciyle çok çalıştık. 2015 yılı iki seçim nedeniyle bütün çalışmalarımız yoğun olarak seçime yönelik oldu. Seçime yönelik çalışmalarımızda gerek kahvaltı etkinliklerimizle, danışma toplantılarımızla, seçime hazırlık propaganda çalışmalarımızla, bizlere katkılarını esirgemeyen milletvekillerimizin propaganda çalışmalarına katkılarıyla Onur Akın’ın konseriyle, Umut Oran, Mustafa Balbay ve Mehmet Tüm’ün bize olan desteğine çok teşekkür ediyorum

Artık izlemek değil, eylem zamanıdır. Yeniden CHP’ hareketine ve “Altı OK”un felsefesi için yoğunlaşma zamanıdır. Bu nedenle 2016 yılı planlarımızı, Türkiye’Nin ağır gündeminin tesbitleri ötesinde, sorunların çözümlerine ynelik olarak belirledik. Cumhuriyet felsefesine aykırı başkanlık sisteminin tüm kesimlere anlatılması ve olası başkanlık sistemi referandumu sonucunun “ hayır” çıkması, terörün önlenmesi için hükümete yönelik yurt dışında kamu oyu oluşturulması gibi. 2016 yılı planlarımız arasında, hukukun tarafsızlığı, üstünlüpünü, laikliğin önemi, kadına şiddete hayır ve basın özgürlüğü konularında üyelerimizi, CHP politikaları konusunda bilgilendirme ve birlik bilincini güçlendirmek için düzenli sosyal,kültürel, akademik toplantılar bulunmaktadır. Ulu Önder Atatürk’ün bizlere emanet ettiği laik demokratik Türkiye Cumhuriyetimizi gençlerimiz ve kadınlarımızla omuz omuza ilelebet koruyup, yaşatacağımıza söz veriyoruz”

Etkinliğe Enfield belediye Meclisi Üyesi Alev Cazımoğlu ile birlikte katılan İşçi Partisi Enfield Milletvekili Joan Ryan, CHP’nin “kardeş parti” olduğunu ve seçim bölgesinde çok sayıda Türkçe konuşan , Kürt, Alevi seçmeni bulunduğuna dikkati çekerek, yakın tarihte yapılan Britanya genel seçimlerinde kendi partisinin kaybettiğini söyledi. Muhafazakar partilerin seçim kazanmasının daha kolay olduğuna değinen Ryan, “Tüm dünyayı değiştirmek, gerçek sosyal adaleti getirmek istiyoruz. CHP ve İşçi Partisi aynı prensiplere sahip partiler. Kaybetsek de yeniden kalkarak,kazanmaya çalışacağız. Ben 2010 yılı seçiminde kaybettim, 2015 seçiminde ise yeniden yazandım. İki parti (CHP – Labour) de geçen yıl genel seçimle karşı karşıyaydı ve bizler kaybettik. Bu seçimi kaybetmiş olabiliriz ama biz kimsenin canını acıtmadık. Kazanmadık ama bizler kimseyi yarı yolda bırakmayız. Çünkü bizler ilericileriz. Demokratlar, sosyal demokratlar, demokratik sosyalistler için sağ kanada göre kazanmak her zaman zor olmuştur.  

Sadece statükoyu korumak amaçlanıyorsa ve değişim için uğraşılmıyorsa, o zaman insanların kalplerini fethetmek zorunda değilsiniz demektir. Biz dünyayı daha iyi bir yer olması için değiştirmek istiyoruz. Bu bizim tanımımızdır, sadece bir kaç kişi için değil, sadece çıkarlar için değil, çoğunluğa hizmet etmek için.

 Geçtiğimiz günlerde kurulan Britanya Parlamentosu Tüm partiler Alevi Grubunun ilk başkanı olmaktan gurur duyuyorum. Türkiye’nin insan haklarına saygılı olmasını istiyoruz. Türkiye son zamanlarda çok büyük meydan okumalarla karşı karşıya. Biz İşçi Partisi olarak yıllardır Türkiye’nin Avrupa Birliğine girmesi için gayret ediyoruz. Ancak bu konuda geriye gidiş var. İngiltere ise AB’den çıkmak istiyor. Bu bir deliliktir. Muhafazakar Hükümet, çalışanları , işçi sınıfını korumak zorundadır.

Bizler gerçek bir sosyal adalet kurmak, herkesin insan haklarının kabul edilmesini isiyoruz. CHP ve İşçi Partisi’nin desteklediği değer ve ilkeler, iki partinin de siyasi görüşü özgürlük, adalet, sosyal adalet ve eşitlikten yana değerlerin bir araya gelmesidir. Bu bizleri daha da zorlu bir yola sokuyor çünkü bunlar büyük değişimler ve bizler asla ne kadar kazanırsak kazanalım ki kaybediyoruz ama kazansak bile çalışma asla sona ermeyecek. Çünkü her zaman daha iyi değişimlerin üzerinden gelinmesi için mevzular olacaktır.

5 Mayıs’ta Londra Büyük Şehir belediye başkanlığı seçimleri var. Oylarınızı Sadıq Khan’a verin.”

Daha sonra söz alan milletvekilleri Hilmi Yarayıcı ile Candan Yüceer, Türkiye’deki güncel politikayı, dış ilişkiler, son terör olaylarını değerlendirerek, Hükümete ağır eleştirilerde bulundular. CHP ile ilgili çok eleştirinin bulunduğunu, bunların çoğuna hak verdiklerini de kaydeden milletvekilleri, parti içi demokrasinin daha işler hale getirildiğini, kadın ve gençlerin sesine daha çok yer verildiğini belirttiler. Güçlü bir sol olmadan umut, muhalefet, gelecek,özgürlük, eşitlik, adalet olmayacağına dikkati çeken milletvekileri, karamsar olmadıklarını, düşseler bile ayağa kalkmayı bildiklerini vurguladılar.

CHP Hatay milletvekili Hilmi Yarayıcı, şunları söyledi:

”Temel sorunlardan biri Suriye Ortadoğu meselesi. Bir diğeri Kürt meselesi. Bir diğeri başkanlık meselesi ve uzar gider aslında. Dolayısıyla da Türkiye’de yaşayan biri olarak, orada yaşayan vatandaşların en temel sorunlarından başlayalım; Eğer o ülkede siz Alevi iseniz dışlanırsınız. Kürtseniz dışlanırsınız. Devrimciyseniz dışlanırsınız. Öğrenciyseniz, akademik demokratik mücadeleyi üniversitelerde yaparsanız, dışlanırsınız. Memursanız sendikal haklar mücadelesinde, mücadelenin göbeğinde olan ve bunu hayata geçiren memursanız dışlanırsınız. Emeğin yanında iseniz dışanırsınız. Dolayısıyla bütün bu dışlanmışlıkları hayata geçiren bir iktidar yapısı var. AKP var. Yaşamı altüst eden, bu yaşamı bize zehir zıkkım eden bir yapı var. O yapıyla baş etmek zorundayız. Ben asla karamsar değilim. En zor koşullarda bile, yenildik dediğimiz anlarda bile ayağa kalkan, dik durmanın, onurlu mücadele vermenin beraberinde getireceği kazanımları bilirim.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer şöyle konuştur;

“Türkiye’nin durumu görüyorsunuz. Artık ne kadın erkek eşitliğinden, her yerde kadınlar öldürülüyor. İş kazalarında işçiler her gün can kaybı yaşıyor. Hayatını kaybediyor. Hukuk bitmiş. Devletin kurumlarının hepsi iflas etmiş. Bir haber alınca seviniyoruz Can Dündar’la Erdem Gül serbest bırakılacak diye. Suçsuz yere, hukuksuz bir şekilde mahkum olanlara da selam olsun. Ama şunu düşünmüyoruz; Erdem Gül ve Can Dündar, aylardır hiç yere sadece haber yazdıkları için, gerçekleri yazdıkları için ve birisi “Öyle bırakmam onları, bedel ödeyecekler” dediği için ve malesef yargı sistemimizin artık tamamen talimat usulü hukuku işlettiği için. 

Bir gün bile hukuksuz bir şekilde, haksız bir şekilde tutuklansam, zaptedilsem, hücreye konsam, yaşadığım travmayı düşünün. Bırakın aylarcayı, bir saat bile, bir dakika bile bence zulümdür. İşkencedir. Ama malesef Türkiye’de biliyorsunuz yıllarca insanlar suçsuz yere hapiste kaldı. Niye? Muhalefet ediyor diye. Niye? Onun gibi düşünmüyor diye. Niye? Doğruları söylüyor diye. Niye? Biat etmiyor diye. İşte dün başkalarıydı, bugün başkaları, yarın da başkaları olacak. İşte biz de diyoruz ki bu yüzden hukuk herkese lazım. Önemli olan adaleti sağlayabilmek. “

Gecede konuşan Emre Şan ise yurt dışı parti birliklerinde  gençlere yer verilmesinin önemine dikkati çekerek, yurt dışında 25’e yakın CHP birliği bulunduğunu belirtti.

Gecede, CHP Birleşik Krallık Birliğine emek verenlere ödülleri verildi. Ödülleri Milletvekilleri Candan Yüceer ile Hilmi Yarayıcı verdiler. Ödül alanlar şöyle;


Merhum Kadri Sökmen, Cem Anıl Güzeloğlu, Dilek Gerçek, Seyit Gencay, Latife Demir,
Hüseyin Kömür, Ali Kemal Gül, Yusuf Kömür, Ziya Akşahin, Mahir Gül.


Mihrisah Safa
Foto: Mustafa Koker

Yorumlar (0)
11°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 35 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Mayıs 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:41
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:20
Yatsı 21:57