Hasta Doktor ilişkisine ‘format’ atılıyor

Doktoru yüz yüze görmeden tedavi internet aracılığı ile yapılabilecek. Gelişen Tıp sayesinde hastalar uzaktan muayene edilip tanı konulabilecek. Hasta ile doktor ilişkilerini yeni teknolojik gelişmeler belirleyecek. Hasta uzaktan takip edilerek, ihtiyaca göre gerekli tedavi interaktif olarak gerçekleştirilecek.

SAĞLIK 23.05.2017, 06:52 Mehmet Taisi Guzel
537

İngiltere hükümetine de ‘Future Tech’ geleceğin teknolojik gelişmeleriyle ilgili danışmanlık yapan ünlü akademisyen ve stratejist Chris Yapp, KKTC’de düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, insan vücudunu saran elktronik giysilerin şu anda devreye girdiğini anlattı.

Crown Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi ve Abbey Fertility UK'in Girne Merit Park Otel’de düzenlediği ve İngiltere başta olmak üzere farklı ülkelerden uzmanların katılımı ile iki gün süren sempozyumda, ‘Tüp Bebek ve İnsan Sağlığının Geleceği’ tartışıldı.

-TEŞHİS VE TEDAVİDE İLACIN YERİNİ ELEKTRONİK GİYSİLER ALACAK

Her biri kendi alanında dünyaca ünlü uzmanların katıldığı sempozyumda konuşan Chris Yapp, “Kişiye Özel IVF Tedavisinin Günümüzdeki Yeri” konulu sunumunda, gelişen teknoloji ile ilaç tedavilerinin yeniden formatlanacağını bildirdi.

Hasta ile doktor ilişkeliri ile tedavi yöntemlerinin geleceğin teknolojik gelişmelerine paralel olarak tamamının yeniden düzenleneceğinin altını çizen Yapp, “hastanın doktora gitme gereği ortadan kalkacak. Elektronik cihazlar kısmen hasta üzerinde taşınarak, tanı ve  ilaç etkisi uzaktan takip edilerek, tedavi devam edebilecek. İğne gibi insan vücuduna doğrudan temas yerine, ‘elektronik giysiler’ vasıtasıyla tedavi gerçekleştirilecek” dedi.

Chris Yapp, yeni sağlık teknolojilerinin 2020’li yıllardan itibaren daha yaygın olarak kullanılır hale geleceğinin de altını çizdi.

-TÜP BEBEKTE HASTALAR SIRA BEKLİYOR

Sempozyumu organize eden Crown IVF Centre Direktörü Dr. Halil İbrahim Tekin de yaptığı açıklamada, tüp bebek konusundaki son gelişmelerin iki gün süreyle masaya yatırıldığını belirterek, Türkiye’de bebek cinsiyeti belirlemeye izin verilmediği için hastaların KKTC’yi tercih ettiğini kaydetti.

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak bilimsel yollardan tedavi geliştirdiklerini ve alınan başarılı sonuçlar nedeniyle ciddi taleple karşılaştıklarını hatırlatan Tekin, “Bebek cinsiyeti belirlenmesi konusunda, Kanada, ABD ve Kıbrıs gibi birkaç ülkede çalışma yapılabiliyor. Ama Cinsiyet belirleme konusunda fazla bir talep gelmediği gibi, tüp bebek isteyenlere orantıladığımızda binde bir gibi bir durum söz konusu. Bize en çok İngiltere’den hasta geliyor. Yumurta sıkıntısı nedeniyle İngiltere’de yumurta donasyonu isteyenler sıra bekliyor. Bize her yıl binin üzerinde İngiliz hasta geliyor” diye konuştu.

-ÇOCUK SAHİBİ ANNELER DONÖR İLE UZUN VADELİ İLİŞKİ İSTEMİYOR

İngiltere’de faaliyet gösteren Abbey FERTİLİTY Klinik Direktörü Dr. Rafet Gazvani ise İngiltere’de tüp bebek talepleri ve hasta ilişkileri konusunda bilgi verdi. İngiltere’de de bebeğin cinsiyet seçiminin yasak olduğuna işaret eden Dr. Gazvani, klinik olarak İngiltere kurallarını uyguladıklarını kaydetti.

Ülkede 30’un üzerinde tüp bebek kliniğinin kendileri ile bağlantılı sağlık hizmeti sunduğunu hatırlatan Gazvani, “Yumurta sıkıntısı nedeniyle İngiltere’de tüp bebek sahibi olmak isteyenler sıra bekliyor. Bu ülkede donörler kimliklerini saklayamadığı için, çocuk 18 yaşına geldiğinde yumurta vereni öğrenme hakkına sahip. Bununla birlikte hastaların yüzde 99’u yumurta vereni yani donörü bilmek istemiyor. Çocuğun da bilmesini istemiyor. Biz kliniklerimizde İngiltere’nin koyduğu sağlık kurallarını uyguluyoruz. Yumurta sıkıntısı ve donör kimliği konusu nedeni ile hastalarımızın hemen hepsinin tedavisine İngiltere'de başlayıp Kıbrıs'ta tamamlıyoruz. Son 10 sene içerisinde İngiltere’den Kuzey Kıbrıs’a gelerek tüp bebek yaptıran hasta sayısı 2000'ün üzerinde. Bu tedavilerden 1000'den fazla bebek doğdu” dedi.

Yorumlar (0)
17°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Haber Sitemiz hakkında puanlama yaparmısınız?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21