Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde depremde 22 kişi hayatını kaybetti, 1243 kişi yaralı

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 22'ye yükseldi, 1243 de yaralı var. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) dün akşam 20.55'te meydana gelen depremin ardından büyüklüğü 4’ün üzerinde 14, toplamda 401 artçı oluştuğunu açıkladı. Elazığ ve Malatya'da enkazdan kurtarma çalışmaları sürüyor.

Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde depremde 22 kişi hayatını kaybetti, 1243 kişi yaralı

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 22'ye yükseldi, 1243 de yaralı var. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) dün akşam 20.55'te meydana gelen depremin ardından büyüklüğü 4’ün üzerinde 14, toplamda 401 artçı oluştuğunu açıkladı. Elazığ ve Malatya'da enkazdan kurtarma çalışmaları sürüyor.

25 Ocak 2020 Cumartesi 19:13
Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde depremde 22 kişi hayatını kaybetti, 1243 kişi yaralı

AFAD: 401 artçı deprem meydana geldi, yaralı sayısı 1243

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra 401 artçı deprem meydana geldiğini duyurdu.

Deprem sonrası 42 kişinin enkazdan kurtarıldığı belirtilirken, yaralı sayısının da 1243'e çıktığı ifade edildi. 

Ayrıca depremden sonra bölgeye 3 bin 699 arama-kurtarma personeli ve 554 araç sevk edildiği belirtilerek, profesyonel ekiplere destek vermek üzere 108 kişiden oluşan Sivil Toplum Kuruluşu ve gönüllü ekiplerin alanda çalıştığı kaydedildi.

Bu arada hasar tespit çalışmalarında, Malatya'da 100, Elazığ'da 110, çevre illerde ise 40 olmak üzere 250 teknik personelin görev yaptığı ve yapılan çalışmalar sonucu 81 ağır hasarlı, 53 az hasarlı ve 30 (5 Elazığ, 25 Malatya) yıkık bina tespit edildidiği bildirildi.

Elazığ'da yıkılan Mavi Göl Apartmanı 'hasarlıydı, oturulamaz raporu verilmişti'

Elazığ’ın Maden ilçesinin Gezin Mahallesi'nde depremde yıkılan Mavi Göl Apartmanı'nın hasarlı olduğu ve oturulamaz raporu verilmiş olduğu iddia edildi. 

Binaya komşu esnaflar, yapının 1994 yılında inşa edildiğini, daha önce yaşanan depremlerden dolayı hasar gördüğünü, yapılan etüt çalışmalarında Mavi Göl Apartmanı için oturulamaz raporu verildiğini belirtti. 

Depremden hemen sonra askerlerle birlikte kurtarma faaliyetlerine katılan ve yaralıların çıkartılmasında yardım eden birçok sakinin ortak görüşü binanın yıkılmasının sürpriz olmadığı. 

BBC’ye konuşan ve adını vermek istemeyen bir esnaf “Mal sahipleri binanın yakılmasına müsade etmedi, burada yaşayan herkes binanın sağlam olmadığını biliyordu ve burada sadece bu binanın yıkılması kimse için sürpriz olmadı.” diyor. 

Depremde mülk sahibi olduğu belirtilen Meriç Dişli sabah saatlerinde enkazdan kurtarılmış, ondan yaklaşık 1 saat sonra da 6 aylık hamile eşi Pınar Dişli ve 12 yaşındaki oğlu Miraç enkaz altında çıkarılmıştı. Ancak Miraç kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 

Enkaz kaldırma çalışmalarını izleyen bir başka esnaf ise eski yapıların zarar görmediğini gösteriyor ve “ elli yıllık kerpiç binaya bişey olmadı ama koskoca apartman yıkıldı. Binanın yakılması hiçbirimiz için sürpriz olmadı” diyor.

Elazığ Mustafapaşa'da 2 kişi daha enkazdan kurtarıldi.

ı

Elazığ kent merkezindeki Mustafapaşa Mahallesi'nde yıkılan iki binada arama çalışmaları sürerken, enkaz altında kalan 16 yaşındaki bir genç ve 45 yaşındaki Azize adlı bir kadın daha kurtarıldı. 

Depremin üzerinden yaklaşık 17 saat geçmesinin ardından kurtarılan 2 kişi, hastaneye kaldırıldı. 

Enkaz altında kaç kişi olduğuna dair net bilgi bulunmuyor. 

CNN Türk'ün bölgedeki muhabiri ise Elazığ Sürsürü'de yıkılan 4 katlı binanın enkazının altında 9 kişinin bulunduğunu belirtti. 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere saat 13.40 sıralarında Atatürk Havalimanı'ndan Elazığ'a hareket etti.

İçişleri Bakanı Soylu: Malatya'da 4, Elazığ'da 18 kişi hayatını kaybetti

Depremin ardından Elazığ'a giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son durumla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Soylu Malatya'da 4, Elazığ'da 18 kişinin hayatını kaybettiğini, 22 kişinin de enkaz altında olduğunun düşünüldüğünü belirtti. 

Soylu depremin yaşandığı 20.55'ten itibaren enkazdan kurtarılanların sayısının 39 olduğunu, tüm çalışmaların AFAD koordinasyonunda yapıldığını söyledi. 

Soylu Adıyaman Cezaevi'nin de depremde hasar gördüğünü ve cezaevinin boşaltılabileceğini belirtti. 

18 arama kurtarma köpeğinin de destek verdiğini belirtti.

Soylu'nun ardından konuşan Sağlık Bakanı Koca, durumu kritik olan bir yaralının bulunmadığını, ihtiyaç halinde 4 sahra hastanesi kurulacağını belirtti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü, ilk çalışmalara göre Elazığ Merkez'de 4, Maden'de 1 olmak üzere 5 binanın yıkıldığını, kanalizasyon ve su dağıtımında bir altyapı sorunu yaşanmadığını açıkladı. 

Kurum, hasar tespit çalışmalarında önceliğin enkazların yanındaki binalara verildiğini ve ağır hasar tespit durumunda yıkım işlemlerinin hızlıca başlatılacağını söyledi.

Bakan Kurum Malatya Doğanyol'da da 25 binanın yıkıldığını açıkladı ve bölge sakinlerini hasarlı binalara girmemeleri konusunda uyardı.

Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Elazığ'ın Maden ilçesinde yıkılan Mavi Göl Apartmanı'nın enkazından sabah saatlerinde çıkarılan 12 yaşındaki Miraç Dişli'nin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklandı.

Miraç Dişli, ailesiyle birlikte Maden ilçesine bağlı Gezin Mahallesi'ndeki 4 katlı Mavi Göl Apartmanı'nın enkazı altında kalmıştı. 

Sabah 08.10 civarında, önce hamile eşi ve çocuğuyla enkaz altında kalan Meriç Dişli'ye ulaşıldı.

Saat 09.10'daysa 6 aylık hamile Pınar Dişli, yaralı olarak kurtarıldı. 8 dakika sonra ise ekipler, bu kez oğlu Miraç'a ulaştı.

Yaralı anne ve oğlu, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı ancak Miraç kurtarılamadı. 

Aynı binanın enkazı altında kalanlardan Rabia Göğdemir depremin hemen ardından yaralı kurtarılmış, saat 00.30 sıralarında ise Maviye Buğdaylı'nın cesedine ulaşılmıştı. 

Ekiplerin, enkaz altına kalanlara ulaşma çalışmaları sürüyor.

Cep telefonuyla yerini bildiren kişi 13 saat sonra kurtarıldi.

AFAD koordinatörlüğünde arama çalışmalarının sürdüğü Elazığ'ın Mustafapaşa Mahallesi’ndeki Kalay Apartmanı'nda enkaz altında kalan Gülsüm İnce, depremden yaklaşık 13 saat sonra kurtarıldı. 

5 katlı apartmanın 3’üncü katında oturan Gülsüm İnce, yakınlarını cep telefonuyla arayarak, enkaz altında olduğunu söyledi. 

Arama çalışmalarını izleyen yakınlarının verdiği bilgiler ışığında, AFAD çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırdı. 

Gülsüm İnce, depremden yaklaşık 13 saat sonra elinde cep telefonuyla enkaz altından çıkarılarak, hastaneye kaldırıldı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) sabah 10.00 civarında yapılan son açıklamaya göre, merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 21'e yükseldi, 1030'dan fazla da yaralı var. 

Hayatını kaybedenlerin 17'sinin Elazığ'da, 4'ü Malatya'da olduğu açıklandı. 

Dün akşam 20:55'te meydana gelen depremin ardından 12'si 4 büyüklüğünün üzerinde 274 artçı deprem meydana geldi. 

AFAD Elazığ şehir merkezinde 3 binada arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirtti. 

CNN Türk'ün bölgedeki muhabiri, Elazığ Sürsürü'de yıkılan 4 katlı Dilek Apartmanı'nın enkazında 9 kişi olduğu bildirdi. 

Arama kurtarma çalışmaları AFAD'ın 1167 personeli ve 235 aracıyla sürüyor. 

AFAD Başkanlığı bölgeye 6 bin n65 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır, 11 bin 532 yatak ve 18 bin 720 battaniye sevk edildiğini bildirdi. 

Türk Kızılayı da bölgeye 202 personel, 35 araç, 4 mobil mutfak ve 2 sahra mutfak kiti ve 3 bin 200 gıda kolisi sevk edildiğini duyurdu. 

Son Güncelleme: 25.01.2020 19:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.