Ketanji Brown Jackson'ın Yüksek Mahkeme üyeliğine getirilmesi, ABD Başkanı Joe Biden açısından zafer olarak değerlendiriliyor. Biden federal yargıda çeşitliliği artırma sözü vermişti.

51 yaşındaki yargıç, Demokrat ve Cumhuriyetçiler'in 50'şer sandalyesinin bulunduğu Senato'da 47'ye karşı 53 oy aldı.

Üç Cumhuriyetçi senatör (Susan Collins, Lisa Murkowsky ve Mitt Romney), Demokratlarla aynı doğrultuda oy kullanarak, Jackson'ın üyeliğine destek verdi.

Jackson, Haziran ayında emekli olacak olan 83 yaşındaki liberal yargıç Stephen Breyer'ın koltuğunu devralacak. Bu da mahkemenin şu an 6'ya 3 olan muhafazakar çoğunluğunun değişmeyeceği anlamına geliyor.

Yüksek Mahkeme üyelikleri ömür boyu geçerli oluyor. Yani yaşı genç olan Jackson, daha on yıllar boyunca bu görevde kalacak.

1789'da kurulan mahkemede şu ana kadar toplam 115 yargıç görev yaptı. Bu yargıçların üçü dışında hepsi beyaz.

Jackson aynı zamanda Yüksek Mahkeme'de görev yapan altıncı kadın yargıç olacak.

Halen görev başında olan kadın yargıçlardan Sonia Sotomayor, mahkemenin ilk Latin kökenli yargıcı.

ABD başkanlarının Yüksek Mahkeme Amerikan siyasetinin önemli olaylarından biri olarak görülüyor.

Mahkeme ABD'de halen çok tartışılan kürtaj, bireysel silahlanma, LBGT hakları ve idam cezası gibi konularda büyük etki sahibi.

Ketanji Jackson kimdir?

ABD'nin başkenti Washington DC'de (District of Columbia) doğan Jackson, Harvard Üniversitesi mezunu.

Kariyerine yargıç katiplikleri ile başlayan Jackson, bir süre özel hukuk şirketlerinde çalıştı. Jackson, Yüksek Mahkeme'de koltuğunu devralacak Stephen Breyer'in de bir süre katipliğini yapmıştı.

Jackson bir dönem avukat olarak federal suçluların temyiz mahkemelerindeki davalarına da baktı. Eski başkan Barack Obama tarafından aday gösterilmesinin ardından, 2010-2014 yıllarında ABD Ceza Komisyonu başkanlığını yürüttü.

Federal bölge yargıcı olarak sekiz yıl görev yaptıktan sonra Jackson, Biden tarafından geçen yıl ABD District of Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi'ne atanmıştı.

Oylama sürecinde Demokratlar onun "halkın yargıcı" olduğunu vurgulayarak Jackson'ı övdüler. Cumhuriyetçiler ise onun, özellikle Guantanamo sanıklarının savunmasını yaptığını hatırlatarak, onu "bazı suçlara karşı yumuşak olmakla" suçladı.

Jackson, Anayasa Mahkemesi'nin ilk siyah üyesi Thurgood Marshall'dan bu yana, kariyerinde suçluları savunmuş ilk üye olacak.

Oylama sırasında gözyaşlarını tutamadığı görülen Jackson, "Annem ve babam, bu ülkede siyah çocukların beyazlarla aynı okullara bile gitmesine izin verilmediği bir dönemde büyüdü. Bana çok çalışmayı ve azmetmeyi öğrettiler. Bana bu büyük ülkede her şeyin mümkün olduğunu öğrettiler" dedi.(BBC TÜRKÇE)