Almanya Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kara para aklama ve bu konudaki yaptırımların uygulanmasının izlenmesi ve analizinin merkezileştirilmesi için Federal Mali Suçlarla Mücadele Dairesi’nin (BBF) kurulmasına Bakanlar Kurulu tarafından onay verildiği kaydedildi.

Buna göre özellikle cezai soruşturmalar ve kara para aklama denetiminin koordinasyonu BBF bünyesinde bir araya getirilecek ve Yaptırımların Uygulanması Merkezi Ofisi (ZfS) de 2025'te BBF'ye katılacak.

1700 çalışanının olması hedefleniyor

Piyasadaki suistimalleri önlemek ve daha fazla şeffaflık sağlamak için bir gayrimenkul işlem kaydı oluşturulurken elektronik satış bildirimlerinden elde edilen bilgiler de kayıtlarda saklanacak.

BBF’nin 1700 çalışanın olması ve bu çalışanların Köln ve Dresden kentlerinde de ofislerinin bulunması hedefleniyor.

İngiltere'de konut fiyatları 6 aylık düşüşün ardından ekimde yükseldi İngiltere'de konut fiyatları 6 aylık düşüşün ardından ekimde yükseldi

Öte yandan Almanya, geçen yıl küresel Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından dünyanın en büyük nakit para kullanılan merkezlerinden biri olmasına rağmen kara para aklamayla mücadelede yeterince başarılı olamadığı gerekçesiyle eleştirilere maruz kalmıştı.