İlk defa 2018'de gündeme gelen Boşanma, Evliliği Sonlandırma ve Ayrılma Kanunu bugün itibarıyla uygulamaya kondu.

Birleşik Krallık Adalet Bakanı Robert Buckland, karara ilişkin açıklamasında "Evlilik kurumu daima hayati öneme sahip olacak. Fakat kanunlarımızın çatışmaları artırdığı ve bir çocuğun yetişme sürecine zarar verdiği bir duruma asla izin vermemeliyiz" dedi.

Buckland, "Reformlarımız, ayrılan çiftleri birbirlerine karşı gereksiz suçlamalar yapmak zorunda bırakmadan, arkadaşça ayrılmalarına imkan sağlayacak" ifadelerini kullandı.

İngiltere ve Galler'de şimdiye dek boşanmak isteyen çiftler, karşılıklı anlaşmış olsalar bile mahkemeye tarafların kusurlu olduğunu gösteren deliler ve boşanma gerekçeleri sunmak zorundaydı.

Öte yandan tek tarafın boşanma davası açtığı durumlarda çiftin 5 yıldır ayrı yaşadığının kanıtlanması talep ediliyordu. Eğer iki taraf da boşanma konusunda anlaşmışsa bu süre 2 yıla indiriliyordu.

2015'te Timi Owens'ın açtığı boşanma davası, Birleşik Krallık'taki evlilik kanunlarını yeniden gündeme taşımıştı.

68 yaşındaki Owens, evliliğinde mutsuz olduğunu söyleyerek 40 yıllık kocası Hugh Owens'a karşı boşanma davası açmış fakat 2018'de mahkeme bunun geçerli bir sebep olmadığını açıklamıştı.

Birleşik Krallık hukukuna göre sadece makul olmayan davranış, terk etme ve evlilikdışı ilişki geçerli boşanma mazereti olarak görülüyordu.

Türkiye'de ise anlaşmalı boşanma sistemi 1998'de kabul edilmişti. (INDEPENDENT)