BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, kurumun Şubat ayında lisans başvurusu yapılması gerektiği yönündeki kararın ardından geçen 4 aylık zamanda herhangi bir işlem yapılmadığını hatırlatarak, "NATO Zirvesi bittikten sonra, yankıları sürerken birden bire bire alınan bu karar hukuki değil, siyasidir" değerlendirmesini yaptı.

Düne kadar ulusal medyaya yönelik uygulanan baskının, bugün artık boyut değiştirerek uluslararası arenaya taşındığını belirten Taşcı, "RTÜK eliyle televizyon kanalları, Basın İlan Kurumu eliyle de gazeteler uzun süredir zapturapt altına alınmaya çalışılıyordu. Ama gerek haber siteleri gerekse de uluslararası orjinli olmaları bakımından iki yayıncıya yönelik alınan bu kararla Türkiye yeni bir eşiği daha geçmiş oldu" dedi.

RTÜK'ün CHP kontenjanından üyesi Taşcı, ancak bunun bir son olmayacağını savunduğu değerlendirmesinde, "Antidemokratik uygulamalar özellikle seçime giden bu süreçte daha da artarak, daha da belirginleşerek kendini gösterecektir" dedi.

VOA kısıtlama kararını sosyal medya hesabında duyurdu. DW Türkçe'den ise henüz bir açıklama yapılmadı. (BBC TÜRKÇE)