Covid nedeniyle gelecek 10 yılda 10 milyon kız çocuğu daha erken yaşta evlendirilebilir

14 yaşındaki Abeba, "Benimle evlenmek isteyen çocuk zengin bir aileden geldiği için ailem bana böyle bir teklife 'Hayır' dememem gerektiğini söyledi" diyor.

GÜNCEL 08.03.2021, 18:34 Tugs Enkh
33
Covid nedeniyle gelecek 10 yılda 10 milyon kız çocuğu daha erken yaşta evlendirilebilir

14 yaşındaki Abeba, "Benimle evlenmek isteyen çocuk zengin bir aileden geldiği için ailem bana böyle bir teklife 'Hayır' dememem gerektiğini söyledi" diyor.

Son birkaç aydır annesi ve kardeşlerinden bir talip bulması, evlenmesi ve Covid salgını sırasında ailenin yüklendiği mali sıkıntıları hafifletmeye yardımcı olması için çok fazla baskı altındaydı.

Abeba doktor olmak istiyor, ancak memleketi Etiyopya'da gelecekte eğitim görüp göremeyeceği belirsiz.

16 yaşındaki Rabi halen Nijerya'nın Gusau kentinde ortaokula gidiyor, ancak dört yakın okul arkadaşı pandemi sırasında evlendirildi ve annesi de onların izinden gitmesi gerektiğine inanıyor.

Rabi, "Komşularımızdan ikisi bu hafta evlenecek inşallah. Sıramın bu kadar erken geleceğini hiç bilmiyordum" diyor.

Reşit olmayan genç kızların evlenmesi nadir değil.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) yeni raporu, Covid'in bir sonucu olarak önümüzdeki on yıl içinde on milyon kız çocuğunun daha erken yaşta evlendirilme riskiyle karşı karşıya kaldığını gösteriyor.

UNICEF'in ​​tahminlerine göre, salgın daha başlamadan önce bile önümüzdeki on yıl içinde 100 milyon çocuğun zorla evlendirileceği tahmin ediliyordu.

Ama şimdi bu rakam daha da yüksek - % 10'luk bir artış öngörülüyor.

Rapor, küresel çapta okulların kapanması, ekonomik kriz ve sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında ailelere ve çocuklara yönelik destek hizmetlerinin aksamasının, 2030 yılına kadar on milyon daha kız çocuğunun, yasal olarak yetişkin olmadan önce evlendirilme olasılıklarının daha da artırdığını gösteriyor.

UNICEF'in Zararlı Uygulamaların Önlenmesi Danışmanı Nankali Maksud, "Bu rakamlar bize dünyanın kız çocukları için daha zor bir yer haline geldiğini söylüyor" diyor.

Aile meselesi

Abeba, "Aileler, evliliklerini ayarlamak yerine çocuklarını okula göndermeli" diyor.

Genç kız, babasını ikna ederek, görücü usulü evliliğin gerçekleşmesini engellemeyi başardı.

"Annem ve erkek kardeşlerim beni evlenmeye zorluyorlardı. Sonunda ailem danışmanlık aldığında merhamet gösterdiler, yetkililer onları fikirlerini değiştirmeye ikna etti."

Rabi için (kimliğinin belirlenmesini veya fotoğrafının çekilmesini istemediği için gerçek adı değil) tehdit halen devam ediyor.

Nijerya'nın kuzeyinde bir Hausa-Fulani yerleşim yeri olan Damba'da bir çiftçilik bölgesinde yaşıyor ve burada genç bir kız, uygun bir talip olur olmaz evleniyor.

Nijerya'daki birçok Fulanili kız, sokağa çıkma kısıtlamaları sonrası okula geri dönmedi ve bu arada çoğu evlendirildi.

Nijerya'daki birçok Fulanili kız, sokağa çıkma kısıtlamaları sonrası okula geri dönmedi ve bu arada çoğu evlendirildi

"Benim için her şey sokağa çıkma yasakları sırasında, küçük kardeşlerimin bir heceleme oyunu oynadığı ve benim de onlara katılmaya karar verdiğim zaman başladı" diyor 16 yaşındaki Rabi.

"Zorluk çektim" diye itiraf ediyor. Bunun üzerine Rabi'nin annesi ona kızmış.

"'Okula giderek yeterince zaman harcadın! Sana ders vermek zorunda kalan küçük kardeşlerine bak!'" dedi.

Annesi şöyle devam etmiş:

"Şimdiye kadar, okulunda seninle aynı eğitim öğretim yılına devam eden tüm kızlar evlendirildi. Shafi'u'dan [Rabi'nin talibinden] seni istemeleri için ailesini göndermesini isteyeceğim."

Arkadaşları Habiba, Mansura, Asmau ve Raliya, ailelerinin ekonomik sıkıntılarını hafifletmek için geçen yıl evlendi.

Rabi'nin annesiyle arkadaş olan yerel bir kadın, genç kızın isteksizliğini anlamıyor: "Bir ebeveyn başka ne bekler ki? Kızımın eğitim masraflarını karşılayamam. Evlilik, bir kızın hayatını oturtması için bir fırsattır ve evlerinde daha az boğaz olacak."

Tersine dönen eğilim

UNICEF, 2011 yılından bu yana yetişkinlik yaşından önce evlenen kızların sayısının genel olarak % 15 düştüğünü, ancak şu anda bu ilerlemenin pandeminin bir sonucu olarak tehdit altında olduğunu söylüyor.

Bangladeş'teki kadın örgütleri yıllardır çocuk yaşta evlilikle mücadele ediyor

Bangladeş'teki kadın örgütleri yıllardır çocuk yaşta evlilikle mücadele ediyor

Maksud, "Çocuk yaştaki evlilikleri azaltma konusunda küresel olarak ilerleme kaydediyorduk. Bunu ortadan kaldırma hedefimize ulaşmak için halen yeterli değil, ancak doğru yönde ilerliyorduk" diyor.

"Ancak Covid bizi daha da yoldan çıkardı. Dünya genelinde genç kızların hayatları daha da kötüye gitti".

Yine de rapora yansıyan bazı olumlu eğilimler var - sahadaki kanıtlar, müdahalenin mümkün olduğu yerlerde çocuk yaştaki evliliklerin durdurulabileceğini gösteriyor.

Dünyanın bazı yerlerinde çocuk yaştaki evlilikler halen yaygın bir uygulama olsa da, doğru önlemlerin alındığı yerlerde daha az yaygın hale geliyor.

Uzmanlar, salgının bir sonucu olarak öngörülen sayılardaki son artışın geri döndürülebileceğini söylüyor.

'Dokuz evlilik teklifi aldım'

Maram, birkaç yıl önce Suriyeli mülteci olarak Ürdün'e gitti

Maram, birkaç yıl önce Suriyeli mülteci olarak Ürdün'e gitti

Birkaç yıl önce Suriye'den Ürdün'e gelen ve şu anda sınıra yakın bir mülteci kampı olan Zaatari'de yaşayan Maram, "14 yaşımdan beri dokuz evlilik teklifi aldım" diyor.

"Topluluğumuzda çok fazla baskı vardı ama annem ve babam bana destek oldu" diyor.

"Annem benim en büyük destekçim, bana halen çok genç olduğumu ve evliliğin ne olduğunu anlamamın zor olduğunu söylüyor."

Bunun yerine, Maram'ın okula gidip futbol oynama şansı oldu. Bu sevdiği şeylerden biriydi.

"Evlenip okulu bırakan kızlar tanıyorum. Ailelerini geride bırakıp eşleri ve kayınlarının yanına taşınmaları gerekiyor. Bu kızlar bu kadar büyük bir değişime hazır değiller" diyor.

"Evlenen iki arkadaşım şimdi pişmanlık duyuyor. Yeni hayatları karşısında şok yaşıyorlar ve haklarından mahrum hissediyorlar."

Çocuk yaştaki evlilikler engellenebilir mi?

Afrika'da bir oyun parkı - "Kızların ders çalışması gerekir, onları evlendirmeyin" yazıyor

Afrika'da bir oyun parkı - "Kızların ders çalışması gerekir, onları evlendirmeyin" yazıyor

Uzmanlar, çocuk evliliklerinin zamanında sosyal müdahalelerle engellenebileceğine inanıyor.

Maksud, "Hindistan mükemmel bir örnek. Son 30 yıldır Hindistan'da çok büyük şartlı eğitim yardımı programları var" diyor.

Sonuç olarak, Hint aileler reşit olmayan kızlarını evlendirmedikleri için maddi tazminat aldılar.

Evlilik engellenemiyor ancak bunun yerine erteleniyorsa, bu yine de toplum için faydalı.

Maksud, "Bu gerçekten önemli, çünkü bu kızların okulu bitirmesine, yaşamda seçeneklere sahip olmasına, becerilerini geliştirmesine izin veriyoruz ve sonuç olarak yoksulluk çemberini durdurma olasılığımız daha yüksek" diye ekliyor.

'Evlenmezsem bana para ödüyorlar'

Savita (sağda) danışmanla konuşuyor

Savita (sağda) danışmanla konuşuyor

Savita 16 ya da 17 yaşında olduğunu düşünüyor, tam olarak emin değil. Kimlik belgelerinde 14 yaşında yazsa da bunun doğru olmadığını söylüyor.

Ebeveynleri, dört kız kardeşi ve iki erkek kardeşi ile Hindistan'ın kuzeyindeki Uttar Pradesh eyaletinde yaşıyor.

Savita, okula hiç gitmediğini, bu yüzden okuma-yazma bilmediğini söylüyor.

Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında ailesine fazladan tahıl verildi, ancak yine de evlenmesi için baskı gördü. Kız kardeşinin bir 'çocuk gelin' olduğunu görmüştü ve onun izinden gitmekte isteksizdi.

Yerel yetkililer birkaç hafta önce nikahlarını durdurmayı başardıklarında Savita rahatladı. Bir şartlı eğitim yardımı programına katılması teklif edildi - 18 yaşına kadar evlenmeyi ertelerse, bu yaşa gelene kadar maddi destek alacak.

Pandemiden sonra

UNICEF'ten Nankali Maksud, Covid'in yol açtığı çocuk yaştaki evlilik trendini geri döndürmek için önem verilmesi gereken üç temel unsur olduğunu söylüyor.

Maksud, "Her şeyden önce kızları mümkün olan en güvenli şekilde okula geri getirin" diyor veya onlara bir meslek veya zanaat öğrenme gibi beceriler geliştirme şansı verin.

"Ayrıca Covid'in yoksul hanelere ekonomik etkisini de ele almalıyız, böylece mali yük kızları satmak veya evlendirmekle hafifletilmez."

UNICEF danışmanı ayrıca genç yaşta hamile kalmanın, reşit olmadan evlenmenin arkasındaki önemli bir etken olduğuna dikkat çekiyor.

"Bu nedenle, cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinin yeniden başlaması hayati önem taşıyor. Böylece kızlar onlara erişebilir ve doğru seçimleri yapabilmek için ihtiyaç duydukları bilgi ve yardıma sahip olurlar."

'Kız kardeşimi evlilikten kurtarmaya yardım ettim'

18 yaşındaki Minara, topluluğundaki genç kızlara yardım ediyor

18 yaşındaki Minara, topluluğundaki genç kızlara yardım ediyor

Minara, Bangladeş'in kuzeyindeki Kalmakanda'daki yerel Genç Eğitim Kulübü'ne katıldıktan sonra kendi toplumunda çocuk yaştaki evlilikleri durdurmak için kampanyacı oldu.

18 yaşındaki Bangladeşli kadının o zamanlar bilmediği şey, bu eğitiminin kendi küçük kız kardeşi Rita'yı kurtarmasına yardım edeceğiydi.

Anne babası ve iki kardeşiyle sazdan bir evde yaşayan Minara, "Salgın ailem için zor oldu" diyor.

Babası sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında işini kaybetti ve ekonomik anlamda sıkıntılar yaşamaya başladı.

Minara, bir komşunun ailenin mali yüklerini hafifletmesine yardım etmek istediğini söyleyerek, kız kardeşiyle evlenmeyi teklif ettiğini öğrendi.

"Aynı kişi algın başlamadan önce Rita'yı sürekli taciz ediyordu" diyor.

Kulüp arkadaşlarının yardımıyla Minara bir çocuk yardım hattını aramayı başardı ve evliliği durdurdu - ancak ne kadar süreceğinden emin değil.

"Bu salgın devam ederse, ebeveynler 18 yaşına gelmeden kızlarını evlendirmeye itilebilir."

'Danışmanlık fayda sağlıyor'

Abeda (solda) ve Mekdes (ortada), arkadaşları Wude ile - hepsi erken yaşta evlilikten kaçınmayı başardı

Abeda (solda) ve Mekdes (ortada), arkadaşları Wude ile - hepsi erken yaşta evlilikten kaçınmayı başardı

Etiyopya'da Abeba, arkadaşlarının onunla okula devam edeceğini ve en azından mezun olana kadar görücü usulüyle evlenmekten korunacaklarını umuyor.

14 yaşındaki Mekdes, mühendis olma hayali kuruyor.

BBC'ye "Biz evdeyken (sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında), ailemin beni tanımadığım bir çocukla evlendirmekten bahsettiğine kulak misafiri oldum" diyor.

"Evlenmek istemediğimi ve okumak istediğimi söyledim ama dinlemediler. Okulumuz yeniden açılıncaya kadar bekledim ve okul müdürüne haber verdim" diyor.

"Yerel makamlara haber verdi, onlar da ailemle görüştü ve bunu yapmamalarını tavsiye etti."

Ailesi şimdi 18 yaşına gelene kadar onu evlendirmemeye söz verdi.

"Danışmanlık hizmeti toplumumuza çok yardımcı oluyor. Artık 'Hayır' derlerse ve bizi evlendirmekte ısrar ederlerse, polisin ebeveynler hakkında dava açtırabileceği bir sistem bile var."

Yorumlar (0)
18°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:37