Yeni Zelanda'nın 800 kilometre doğusundaki adalarda dün, iki kişinin Kovid-19'a yakalandığı tespit edildi. Hastaların karantinaya alındığı açıklandı.

Belediye Başkanı Monique Croon, hastalardan birinin daha önce adadan ayrıldığını söylerken başka bir ayrıntı vermedi.

Sokakların bugün çok sakin olduğunu belirten Croon, "Bazı kişiler gerçekten endişeli. Bazı kişilerse hazırlıklı ve epey rahat" diye konuştu:

İyi bir haber değil ama bunun için hazırlanmıştık. Herkes çok dikkatli ve kurallara uyuyor.

Croon, pandeminin başından beri sokağa çıkma yasağı ve sosyal mesafe gibi pandemi önlemlerine dikkat ettiklerini vurguladı.

Canterbury Bölge Sağlık Kurulu'ndan Helen Skinner, bu hafta bütün evlere hızlı antijen testi dağıtılacağını bildirdi:

Semptomları olan herkesi test yaptırmaya ve sonuçları bildirmeye çağırıyoruz.

Ada halkının yüzde 95'i iki doz aşılıyken üçüncü dozu yaptıranların oranı yüzde 56. Skinner, aşısız kişileri veya üçüncü dozu olmayanları sağlık merkezlerine davet etti.

Ücra köşelerdeki bölgeler pandeminin başından beri kendilerini dış dünyaya kapatarak katı bir politika izledi. Bu sayede koronavirüs vakalarını çok az ya da sıfırda tutmayı başardı. Örneğin ilk vakanın bu yılın şubat ayında görüldüğü Cook Adaları'nda toplam vaka sayısı 84.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre Tuvalu, Tokelau, Nauru ve Pitcairn Adaları gibi bölgelerdeyse henüz vaka tespit edilmedi. (INDEPENDENT TÜRKÇE)