Türkiye ile ilgili seyahat tavsiyeleri sayfasında "Ocak 2019'dan bu yana Türkiye'de sağlık turizmi ziyaretleri sonrasında hayatını kaybeden 22 İngiliz vatandaşından haberdarız" ifadesi yer aldı.

İngiliz turistlere, Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık kuruluşlarına gitmeleri tavsiye edildi.

Bu yılın başlarında Türkiye'de diş implantı sırasında yaşadığı kötü deneyimi anlatan Rida Azeem, operasyon sonrasında diş etlerinin altında "büyük boşluklar" olduğunu belirtti. İmplantların tüm metal parçalarının görülebildiğini ifade eden Azeem, "O kadar kötü yapılmıştı ki inanılmazdı" dedi.

Başlangıçta kendisine beş implant yapılacağının söylendiğini belirten genç kadın, daha sonra diş hekiminin "tüm dişleri sökmek zorunda kalacağını" söylediğini de sözlerine ekledi.

Sağlık turizmi için hangi ülkeler popüler?

Türkiye İstatistik Kurumu'na göre, 2021 yılında 640 binden fazla sağlık turisti Türkiye'yi ziyaret ederek yaklaşık 1 milyar euroluk bir gelir elde edilmesini sağladı.

Türk Diş Hekimleri Birliği ise, her yıl diş tedavisi için ülkeye 150 bin ila 250 bin yabancı hasta geldiğini duyurdu. Bu rakam Türkiye'yi diş turizmi konusunda dünyanın önde gelen destinasyonlarından biri haline getiriyor.

Diş tedavisinde öne çıkan diğer ülkeler Macaristan, Tayland ve Dubai olurken Hindistan, İsrail, Malezya, Meksika, Singapur ve Güney Kore sağlık turizminin en geliştiği ülkeler konumunda.

Tıbbi tesislerin ve tedavilerin kalitesi ülkeden ülkeye büyük değişiklikler gösteriyor. Bu sebeple de yurt dışında herhangi bir tıbbi işlem yaptırmadan önce kapsamlı bir araştırma yapmak öneriliyor.

Birleşik Krallık hükümeti "Yurtdışında tıbbi tedavi organizasyonunda mali çıkarı olan özel şirketlere güvenmek akıllıca değildir" uyarısında bulunuyor. (EURONEWS TÜRKÇE)