Oxford Sözlüğü'nün yayıncısı Oxford University Press'e (OUP) göre, argo bir kullanım olan "goblin mode" terimi, "tipik olarak sosyal normları ya da beklentileri reddeden ve bundan herhangi bir suçluluk duymayan, kendine düşkün, tembel, pasaklı ya da açgözlü" bir davranış türünü ifade ediyor.

Sosyal medya, sabah 5'te kalkıp avokadolu bir kahvaltı yapmaktan, günlük tutmaya, egzersiz yapmaya ve günlük planlarınızı yapmaya kadar kişisel gelişimin idealize edilmiş versiyonlarını tasv

OXFORD TARİHİNDE İLK

Merriam-Webster Sözlüğü'nden farklı olarak Oxford'un yılın kelimesini, uzmanlar değil halk seçti. Oxford tarihinde de ilk kez gerçekleşen bu uygulamada bir grup sözlükbilimci, insanlara, "goblin mode", "metaverse" ve "#IStandWith" seçeneklerini sundu.

"Goblin mode", 318 bin 956 kişi tarafından seçilerek oyların toplamda yüzde 93'ünü aldı. "Metaverse" ikinci sırada yer alırken, "#IStandWith" ise üçüncü oldu.

OUP'nin Oxford Languages başkanı Casper Grathwohl bugün yaptığı basın açıklamasında, "Kampanyaya katılım düzeyi bizi tamamen şaşırttı" dedi. Sözlerine devam eden Grathwohl, şu ifadelere yer verdi:

"Yaşadığımız yıl göz önüne alındığında, 'Goblin mode' bu noktada biraz bunalmış hisseden her birimizin içinde yankı uyandırıyor. Her zaman Instagram ve TikTok akışlarımızda sunmaya teşvik edildiğimiz idealize edilmiş benlikler olmadığımızı kabul etmek rahatlatıcı."

OUP, terimin ilk kez 2009 yılında kullanıldığını ancak bu yılın başlarında sosyal medyada viral hale geldiğini söyledi. Sahte bir manşetin, daha önce Kanye West olarak bilinen rapçi ile Julia Fox'un "goblin moduna geçtikten" sonra ayrıldıklarını iddia etmesinin ardından öne çıktı.

OUP'ye göre, bu terim takip eden aylarda birçok ülkede Covid karantina kısıtlamalarının hafiflemesi ve insanların evlerinden daha düzenli olarak çıkmaya başlamasıyla popülerliğini artırdı. (HALK TV)