Kahramanmaraş’ta sabah saat: 04.17'de 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Pazarcık ilçesi olan deprem yerin 7 kilometre altında gerçekleşti.

Çok şiddetli sarsıntı, Kahramanmaraş’ın yanı sıra Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Adıyaman, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kentte hisedildi. 

Birçok kentte bazı binalar yıkılırken, çok sayıda kişi de enkaz altında kaldı. AFAD, UMKE, polis, jandarma, 112 Acil Sağlık, itfaiye ekipleri arama-kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalara vatandaşlar da destek veriyor.

İKİNCİ BÜYÜK DEPREM

Gece meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından öğle saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde Elbistan merkezli bir deprem daha oldu. Arama-kurtarma çalışmaları sırasında gerçekleşen deprem, hasarlı bazı yapıların yıkılmasına yol açtı. 

 Ayrıca ilk depremin ardından 04.26'da Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde 6,4 ve saat 04.36'da Gaziantep'in İslahiye ilçesinde 6,5 büyüklüğünde iki deprem daha yaşandı. Büyük depremlerin ardından 2000'e yakın artçı sarsıntı meydana geldi. ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 40 bin 642 olurken, 100 binden fazla kişi de yaralandı. 

Depremin etkilediği Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da yıkılan bina sayısının 20 bin civarında olduğu belirtiliyor.

Bölgedeki yaşanan depremlerin ardından 150 binden fazla kişi başka kentlere tahliye edildi.

Deprem bölgesinde AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Sahil Güvenlik, DAK, Güven, İtfaiye, Tahlisiye, MEB, STK'ler ve uluslararası ekiplerden 250 binden fazla arama kurtarma personeli görev yapıyor.

Diğer ülkelerden gelen arama kurtarma personelinin sayısı 11 bin 500 olduğu belirtildi.YEDİ GÜNLÜK YAS İLANI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremler sebebiyle 7 gün süreyle milli yas ilan edildiğini açıkladı. Ülke genelinde bayraklar yarıya indirildi.

OHAL KARARI

Erdoğan, daha sonra yaptığı açıklamada ise depremlerden etkilenen 10 ilde üç ay boyunca OHAL uygulanacağını söyledi.

DÜNYA YARDIMA KOŞTU

Dünyanın pek çok ülkesinden arama kurtarma ekipleri yardım için yola çıktı. Avrupa Birliği, acil durum haritalama hizmetleri sağlamak için Copernicus uydu sistemini de etkinleştirdi. 

SURİYE'Yİ DE YIKTI

Öte yandan, deprem Suriye başta olmak üzere Mısır, Lübnan, KKTC, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Irak'ta da hissedildi. Suriye'de depremde 1600'dan fazla kişi hayatını kaybederken, 3000'i aşkın kişi de yaralandı.