İngiltere'den yola çıkan, Fransa, Belçika, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan'ın ardından 3 çocuğuyla Türkiye'ye gelen Mathew ve Katie Askey çifti, salgın nedeniyle Yunanistan sınırlarını kapatınca 2 yıl önce Türkiye'de kaldı.

AA'nın haberine göre bu sırada 9 aylık hamile olan Katie Askey'in dördüncü çocuğu Sebastian, 2021 yılının Haziran ayında Fethiye'de dünyaya geldi.

Vizelerini yenileyerek evleri olarak gördükleri Türkiye'de kalmaya devam etmek isteyen çift, karavan hayatlarını sürdürürken bir yandan da burada satın aldıkları 1987 model otobüsü karavana dönüştürdü. İngiliz çift, tekrar yola çıkmak için Bursa'da hazırlıklarını sürdürüyor.


Karavanı, buradan aldıkları malzemelerle tamamlamak için birlikte çalışan Askey çifti, daha sonra Türkiye'de görmedikleri yerleri de gezerek Hindistan'a gitmeyi planlıyor.

Koronavirüs nedeniyle turist vizeleri bittikten sonra tekrar başvurmaya ve biraz daha uzun kalmaya karar verdiklerini anlatan Askey, şunları kaydetti:

"Otobüsten dönüştürülmüş bir karavanı olan bir Alman arkadaşımızla birlikte seyahat ediyorduk ve o 2 çocuğuyla çok rahat bir şekilde seyahat ediyordu. 'Belki de otobüs bizim için de iyi olabilir.' diye düşündük. 

Türkiye'de satılık tüm otobüslere bakmaya başladık. 1987 model bir otobüs bulduk ve içine biraz sevgi katmaya ve onu bir karavana dönüştürmeye karar verdik."

Katie Askey ise karavan hayatının genel olarak harika olduğunu dile getirdi.

Ailelerine ve arkadaşlarına karavanla yola çıkacaklarını söylediklerinde "deli olduklarını" düşündüklerini belirten Askey, "Arkadaşlarım ve ailem, 'Tamam yani 3 çocukla karavanda mı yaşayacaksınız?' dediler ve hamile olduğumu öğrendik.

Ne yaptığımızı bilmediğimizi düşündüler ama çok fazla desteğimiz vardı ve ailemiz sonunda bize çok destek oldu ve karavanda yaşamaya hazırlanmamıza yardımcı oldular" diye konuştu.

İnsanların genelde karavanın içinde yaşadıklarını düşündüklerini ifade eden Askey, "Ama aslında dünya bizim bahçemiz. Her sabah kapıyı açıyoruz ve bu farklı oluyor. Buradaki insanlar deneyimlerimizi inanılmaz derecede güzelleştirdiler ve onlar artık bizim ailemiz. Bir daha asla bir evde yaşayabileceğimi sanmıyorum. Sanırım yolda olmak ve seyahat etmek tam da olmamız gereken yer" sözlerine yer verdi.

"Türkiye'ye geldiğimizde evde olduğumuzu hissettik" diyen Askey, seyahatleri sırasında hamile olduğunu ve dördüncü çocuğunu burada dünyaya getirdiğini anlattı.

Askey, geri dönmemeleri durumunda bazı eşyaları bulundurmak için Türkiye'de bir eve ihtiyaçları olacağını düşündüklerini ve İznik ilçesinde çok sevdikleri küçük bir köy evi satın aldıklarını dile getirdi.

Çocuklarının eğitimlerini bazı çevrimiçi öğretmenleriyle sürdürdüklerini aktaran Askey, ayrıca karavan içinde ve dışında çeşitli aktiviteler yaptıklarını ve yaşam becerilerinin de bu anlamda önemli olduğunu düşündüklerini söyledi. (HABERTÜRK)