Kediler genellikle içine kapanık ve yalnız canlılar olarak nitelendirilir.

Aslında kediler, ister bıyıkları, ister kuyrukları, ister yüzleri, isterse beden dili aracılığıyla sahiplerine sürekli olarak sevgi duygularını gösterirler.

Lili Chin’in yeni kitabı “Kitty Language: An Illustrated Guide to Understanding Your Cat”da, hayvan davranışçılarının yardımıyla evcil hayvanınızın hareketlerini nasıl yorumlayacağınız anlatılıyor.

Kitapta kedilerin en yaygın davranışlarından bazıları ve ne anlama geldiklerine şu şekilde yer veriliyor:

Bir duvar/nesne üzerine idrarını sıçratıyorsa: Bu, kedinizin stresli veya belirsiz hissettiğini gösterir, belki de çevresindeki değişiklikler hoşuna gitmemiştir. Kendi kokusunu yayarak bulunduğu bölgeyi tekrar ev gibi hissetmeye çalışıyor olabilir.

Yüzünü duvarlara veya nesnelere sürtüyorsa/tırmalıyorsa:  Kediniz aslında bu hareketiyle yüzündeki ve ayak parmaklarındaki bezlerden kimyasal sinyaller aktarıyor, bu da o alanın kendisine rahat hissettirdiğini gösteriyor. Döndüğünde bıraktığı sinyalleri algılar bu ona rahatlık sağlar çünkü kediye daha önce orada bulunduğunu veya orada yaşadığını söyler.

Kuyruğunu sallıyorsa: Köpekler kuyruklarını heyecanlandıklarında sallarlar, ancak bir kedinin kuyruğunu bir yandan diğer yana sallaması, onun çok fazla uyarıldığını, rahatsız olduğunu veya sinirli olduğunu anlatabilir.

Bıyıklarını öne doğru yayıyorsa: Bıyıklarının küçük hareketleri bile bir kedinin ruh halini gösterebilir. Bıyıklar yüzden öne ve dışa doğru yayıldığında, kedi meraklı veya heyecanlı bir durumda demektir. Ayrıca kendisi ile yakındaki bir nesne arasındaki mesafeyi ölçüyor olabilir.

Bıyıklarını geriye doğru itiyorsa: Kedilerde bıyıklar geriye doğru itilip bir araya getirildiğinde, tüylü dostunuz endişeli veya rahatsız hissediyor olabilir ve bıyıklarının dokunulmasını istemeyebilir.

Kuyruğunu titretiyorsa: Kedinizin sizi karşıladığında veya bacaklarınıza sürtündüğünde kuyruğunun gökyüzünü gösterip titrediğini veya titreştiğini fark etmiş olabilirsiniz.
Bu, son derece mutlu, neşeli veya heyecanlı hissettiği anlamına gelir.

Kulaklarını düzleştirmişse: Düzleştirilmiş ve aşağı doğru işaret eden kulaklar kedinin korkmuş veya endişeli olduğunu ve kendisine yaklaşılmasını istemediğini gösterir. Diğer endişe belirtileri arasında, kuyruğunu alçakta tutarken veya aşağıya doğru sıkıştırırken yerden yakın çömelme yer alır. Bu, kedinin yaklaşan tehlike veya rahatsızlık öngördüğünü gösterir.

Diğer taraftan, kedinizin mutlu ve memnun olduğunu, vücudunda veya yüzünde herhangi bir gerilim olmadığında ve pençe pedleri yere değmediğinde anlayabilirsiniz.

Vücudunun yumuşak ve esnek görünmesi de kedinin rahat bir durumda olduğunu gösterir.

Ve kendine güvenen bir kedi, başını omuz hizasında veya daha yüksekte tutarak ve kuyruğunu yüksek ve hafifçe kıvrılmış bir pozisyonda tutarak ileriye doğru yürür.

Bu, dostça bir ruh halinde olduğunu ve rahat hissettiğini gösterir.

Boynunu ileriye uzatmışsa: Kedinizin vücudu yerden alçakta ve boyun ileriye doğru uzanmışsa, bu bir şeyi takip ettiği anlamına gelir. Evcil hayvanınız muhtemelen bir şeye odaklanmış olacak ve bir nesnenin üzerine atlamadan önce kendisi ve nesne arasındaki mesafeyi hesaplayacaktır.

Kendini küçültüyorsa: Kediler de korkar ve bu durumu yansıtmak için kendilerini küçültürler.
Bunu, kafalarını ve uzuvlarını çömelerek ve saklayarak, dört pençe pedini yerde tutarak yaparlar. Göz bebekleri de büyür.

Kediniz hareket etmeyi durdurur ve hafifçe çömelirken başını omuz hizasının altında tutarsa, muhtemelen belirsiz hissediyor veya temkinli davranıyordur. Yaklaşıp yaklaşmamaya karar verirken uzuvları da içeriye çekilir.