KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Asya Parlamenterler Asamblesi  13.Genel Kurul toplantısı kapsamındaki temasları çerçevesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ile bir araya geldi.

İki ülke Meclis Başkanı, önce baş başa görüşürken ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, TBMM Başkanı Şentop, KKTC’nin her açıdan kendi ayakları üzerinde durabilen uluslararası toplumun tanınmış, saygın bir üyesi haline gelmesi için var güçleri ile  gayret gösterdiklerini ifade ederek “Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ortaya koyduğu iki devletli çözüm vizyonunu destekliyoruz” dedi.

Kıbrıs’ta müzakerelerin Kıbrıs Türk Halkının müktesep haklarının, egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesinin ardından iki devletin müzakerelere başlayabileceğini savunduklarını kaydeden Şentop, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı “KKTC’yi tanıyın” çağrısını hatırlatarak kendilerinin de TBMM olarak KKTC’nin uluslararası alanda görünürlüğünü, Parlamenter toplantılar bağlamında da arttırmaya gayret gösterdiklerini dile getirdi.


TBMM Başkanı Şentop, konuşmasında Parlamenter platformların ve bu platformlarda yürütülen diplomasinin önemine ve KKTC ve Cumhuriyet Meclisi’nin uluslararası platformlar içerisinde yer almasının faydalarına da değindi.

Şentop, Cumhuriyet Meclisi’nin Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi, İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Birliği ve Parlamentolar Arası Birlik gibi uluslararası platformların çalışmalarına katılmasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT)  anayasal ismiyle “Gözlemci Üye” statüsü ile katılmasının önemli bir başlangıç olduğunu ifade eden Şentop: “Aynı şekilde KKTC’nin Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi’ne katılımını da kuvvetle destekliyoruz” dedi.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de konuşmasında TBMM’nin, kendilerine büyük bir destek verdiğini ifade ederek bu işbirliği ve dayanışmanın daha da ileriye götürüleceğine olan inancını dile getirdi.

Şentop’un Kıbrıs Türk Halkına ve Milli Dava olan Kıbrıs Meselesine olan duyarlılığını da çok yakından takip ettiklerini vurgulayan Töre, Şentop’a teşekkür etti.

Töre, Türkiye ile KKTC arasında çok derin ilişkiler olduğunu, mavi vatanın da eklenmesiyle birlikte yürütülen milli dava Kıbrıs meselesinin daha da geniş bir boyut aldığını kaydetti.

“Bu dava ancak Türkiye ile birlikte yürütülebilir. Özne milli davadır. Sadece Kıbrıs Türk halkı değildir, Türkiye ile KKTC’nin müşterek hareketi ile bu meseleler yürütülür. Türkiyesiz zaten asla olmaz.” diyen Töre, son yaşanan siyasi gelişmelerle dünyanın ne denli adaletsiz olduğunun görüldüğünü, güçlü olanın hakkını koruyabildiğini belirtti.

Türk milleti güçlü olursa, Türkiye güçlü olursa Kıbrıs Türk halkının da bundan mutlaka fayda edeceğine işarete eden Töre: “Bizim devletimiz ve milletimiz güçlüdür. Türk ordusu Kıbrıs’tadır ve güvence altındayız. Özgürlüğümüz tamamdır, güvenliğimiz tamamdır. Devlet olmak herkese nasip değildir; ancak Kıbrıs Türk halkı bugün bir devlet sahibidir. Bu da çok önemlidir. Devletten vazgeçmemiz mümkün değildir.” dedi.