Salgın nedeniyle ölen hastalar arasında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da bulunduğu öğrenildi.

Daha önce Belçika'da yaşayan Türkiye kökenli 3 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Ancak Brüksel’deki kaynaklar, salgın nedeniyle hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısının arttığını söyledi.

Son rakamlara göre, 5 Türkiye kökenli göçmenin öldüğü öğrenildi.

Belçika'da toplam ölüm sayısı da 178'e yükseldi.

Çarşamba günü 668 yeni koronavirüs teşhisi daha kondu. Toplam vaka sayısı 4 bin 937'e ulaştı.

Belçika'nın Limburg eyaletindeki Türkiye kökenli göçmenler arasında koranavirüs vakalarının da katlanarak arttığı belirtiliyor.

Genk şehrindeki Doğu Limburg Hastanesi (ZOL), koronavirüs hastalarının yarıdan fazlasının Türkiye kökenli göçmenlerden oluştuğunu açıklamıştı.

'Kimseyi hedeflemiyoruz'

Belçika'da yaşayan Türkiye kökenliler, bunu "belirli bir kitlenin damgalanması" olarak değerlendirerek tepki gösteriyor.

Ancak Flaman kesimindeki yerel hükümetin Toplum Bakanı Bart Somers, "Kimseyi hedeflemiyoruz. Sadece insanları bilgilendirmek istiyoruz. Bu yüzden enfeksiyondan etkilenenleri açıklıyoruz" dedi.

Flaman bakan, topluluklar içinde hastaların sayısı ve yaşını belirleyerek, buna göre bilgilendirme yapabileceklerini vurgulayarak, "Bu, Türkiye kökenliler çok sayıda hasta için de bir açıklama olabilir. Belki de hepsi katıldıkları büyük bir düğünde enfekte oldular" görüşünü dile getirdi.

Flaman Sağlık Bakanı Wouter Beke de, salgının başındna bu yana endişelerinden birinin, göçmen toplulukların koronavirüs konusunda bilgilendirilmesi olduğunu söyledi.

Beke, Belçika'daki göçmenlerin ağırlıklı olarak geldikleri ülkelerin medya organlarını izlediği görüşüne işaret ederek, "Çünkü biliyoruz ki, normal bilgi kanallarını daha az takip eden insanlar var" dedi.

Hollanda’da da, salgın nedeniyle yaşamını yitiren Türkiye kökenli göçmenlerin sayısı Salı günü 8 olarak belirlendi.