Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Türkiye’nin İngiltere Büyükelçisi Sayın Osman Koray Ertaş Londra konserinde kısa bir konuşma yaparken; Manchester Yüksek Şerifi Mary-Liz Walker JP DL ve Türkiye’nin Manchester Başkonsolosu Seyfi Onur Sayın da, Manchester konserinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümüyle ilgili kısaca konuştular” ifadesi yer aldı.

İstanbul’un müzik mirasını birbirinden güzel eserlerle bir araya getiren konserde,  Türkiye’nin önde gelen virtüözleri Kanun’da Göksel Baktagir, Ud’da Yurdal Tokcan, Kemençe’de Derya Türkan ve Perküsyon’da Bülent Elmas bir araya geldi. Abdülkâdir  Merâgî, Sultan III. Selim, Tanbûri Cemil Bey gibi bestecilerin ölümsüz eserlerinin dinleyiciyle buluştuğu konserde anonim parçaların yanında Göksel Baktagir ve Yurdal Tokcan’a ait eserler de icra edildi.   

Hafız Mustafa’nın ‘tatlı’ yolculuğunun yeni durağı Londra olacak Hafız Mustafa’nın ‘tatlı’ yolculuğunun yeni durağı Londra olacak

Her iki performans diplomatlar, topluluk liderleri, iş adamları, sanatçılar ve Edinburg, Newcastle, Leeds, Liverpool, Leicester, Stockport gibi uzak bölgeler de olmak üzere Birleşik Krallık’ın her yerinden bir çok müzik severi bir araya getirdi. Londra Yunus Emre Enstitüsü ve T.C. Manchester Başkonsolosluğu işbirliğiyle düzenlenen bu konserler, Türk Hava Yolları ve Birleşik Krallık Türkiye Kültür ve Turizm Ofisi’nin (GoTürkiye) desteklerinin yanında Cengiz Holding/ Iconichem, Ceramica Impex, Bien, Village Market, GEMAK, Etçi Mehmet Steakhouse ve Goss Outdoor gibi önde gelen kuruluşların cömert sponsorluğuyla müzikseverlere eşsiz ve büyülü bir gece yaşattı.