Türkiye'nin Lyon Başkonsolosluğu, Fransa'nın Vaulx-en-Velin banliyösünde 5'i çocuk 10 kişinin öldüğü 7 katlı binada çıkan yangından Türk vatandaşlarının da etkilenmiş olabileceğini belirtti. Sosyal medya üzerinden Enes adlı bir kişi de yangından sonra ablası Ümran'a ulaşamadıklarını duyurdu. 

Konsolosluğun Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Lyon yakınlarındaki Vaulx-en-Velin kentinde bir binada çıkan yangını üzüntüyle öğrendik. Yangından etkilenmiş olabilecek bina sakini vatandaşlarımızın durumunu, yerel makamlarla eş güdüm halinde yakından takip ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

Lyon yakınlarında yangının çıktığı binada kalan bir Türk kadının kayıp bilgisi üzerine, AA muhabiri söz konusu kadının kardeşine ulaşmış, kayıp bilgisini doğrulamıştı.

Ümran ismindeki kayıp kadının Enes ismindeki kardeşi, yaptığı açıklamada, yangının çıktığı apartmanda kalan 32 yaşındaki ablasına ulaşamadıklarını, yangından haberleri olur olmaz kriz birimine gittiklerini ancak henüz bilgi alamadıklarını aktarmıştı.

Fransa'nın Rhone bölgesindeki Lyon kenti yakınlarında 7 katlı bir apartmanda dün gece yarısı çıkan yangında ilk belirlemelere göre 5'i çocuk 10 kişi yaşamını yitirmiş, 14 kişi yaralanmıştı.

Yangının olduğu bölgeye gelen Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yaptığı açıklamada, soruşturmanın henüz başında olduklarını belirterek, bir şey söylemek için erken olduğunu dile getirdi. 

Civardaki ailelerin uyuşturucu satıldığına dair şikayette bulunduğunu aktaran Darmanin, "Uyşturucu ticareti yapıldığına dair ihbarlar var ancak bir sonuca varmak için henüz çok erken." ifadesini kullandı. (EURONEWS TÜRKÇE)