İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, danışmanıyla öpüştüğü fotoğrafının basına yansımasının sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiği eleştirilerine yol açması üzerine istifa etti.

Hancock, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a yazdığı mektubunda, "hükümetin pandemi döneminde çok büyük fedakarlıklar yapan insanlara onları hayal kırıklığına uğrattığında dürüst olma borcunun" bulunduğunu dile getirdi.

Sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiği için tekrar özür dileyen İngiliz siyasetçi, istifasını sundu.

Hancock'ın yerine eski bakan Sajid Javid Sağlık Bakanlığı'na getirildi. Javid, "Böyle kritik bir zamanda Sağlık Bakanı olarak atandığı için onur duyduğunu" açıkladı.

2018-2019 arasında İçişleri Bakanı ve ardından Maliye Bakanı olarak görev yapan Javid, 16 ay önce Boris Johnson'ın "danışmanlarını görevden alma" talimatına uymayarak görevinden istifa etmişti.

Johnson, bu ayrılığın ardından eski kabine üyesini Covid-19 salgını sürerken Sağlık Bakanlığı'na getirmiş oldu. Javid'in ilk kritik görevi, kısıtlamaların kaldırılmasının beklendiği 19 Temmuz öncesi ülkedeki verileri değerlendirmek ve son kararı vermek olacak.

Daha önce kısıtlamaların 21 Haziran'da kaldırılması planlanıyordu ancak Delta varyantının sebep olduğu vaka artışları sonrası bu tarih 19 Temmuz'a ertelenmişti.

Hancock'un istifasını aldığı için üzgün olduğunu dile getiren Johnson, cevaben yazdığı mektubunda pandemi sırasında gösterdiği performanstan ötürü Hancock'un görevinden gurur duyarak ayrılması gerektiğini belirtti.

Hancock'un danışmanı olan ve evlilik dışı bir ilişkisinin bulunduğu iddia edilen danışmanı Gina Coladangelo ile 6 Mayıs'a ait olduğu öne sürülen fotoğrafı The Sun gazetesinde cuma günü yayımlandı.

Hancock, Coladangelo ile öpüşürken fotoğraflarının yayımlanmasının ardından sosyal mesafe kurallarını ihlal ettiğini kabul ederek özür dilemişti.

Hancock, fotoğrafın cuma günü ortaya çıkmasından sonra "insanları hayal kırıklığına uğrattığını ve çok üzgün olduğunu" dile getirdi.

Hancock da danışmanı Coladangelo da evli ve üç çocuklu.

Johnson görevden almadığı için eleştiriliyor

Ana muhalefetteki İşçi Partisi, Başbakan Johnson'a sağlık bakanını görevden alma çağrısı yapmıştı.

Başbakan'ın sözcüsü ise açıklamasında Johnson'ın Hancock'un özrünü kabul ettiğini ve konunun kapandığını belirtmişti.

Ancak cumartesi günü Başbakan Johnson'ın partisi Muhafazakar Parti'den de istifa çağrıları geldi.

İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer ise Hancock'un istifasından sonra attığı tweetinde, "Hancock'un istifa etmesi doğru bir gelişme. Ancak Hancock istifa etmeden önce Johnson'ın görevine son vermesi gerekiyordu" dedi.

Johnson'a başka milletvekillerinden de istifa etmeden Hancock istifa etmeden cuma günü Sağlık Bakanlığı görevinden almamasının hata olduğu eleştirileri geliyor.

Coladangelo'nun danışmanlık görevi soru işaretleri yarattı

Bir diğer eleştiri de Hancock'un daha önceden arkadaşı olan Coladangelo'nun danışmanlık görevine neden ve nasıl getirildiğine dair.

Coladangelo, eşinin sahibi olduğu Oliver Bonas adlı moda firmasında pazarlama ve iletişim sorumlusu olarak çalışıyor.

Coladangelo, Eylül ayında Sağlık Bakanlığı'nın icracı görevi olmayan yönetim kurulu yapılanmasına üye olarak atandı.

Üst düzey danışmanlık mahiyetindeki bu görevi karşılığında Coladangelo 15 bin sterlin maaş alıyor ve yılda yalnızca 15-20 gün civarında çalışıyor.