Gazete Oksijen’in edindiği bilgilere göre, ABD’de “Müthiş Türk kızı” olarak tanınan ve Goldman Sachs gibi finans devleri ile çalışan Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası başkanlığı için en güçlü aday.

Peki, Hafize Gaye Erkan kimdir?

Bankacılık, yatırımlar, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon alanlarında derin uzmanlığa sahip Erkan, kendini kanıtlamış bir finansal hizmet lideri olarak dikkat çekiyor.

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden birincilikle mezun olan Erkan, Princeton Üniversitesi'nde Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği alanında doktora yaptı. Daha sonra Harvard Business School'un İleri Yönetim Programı ve Stanford Graduate School of Business Liderlik Yöneticiliği Programı mezunu oldu.

Erkan First Republic Bank’ta yaklaşık sekiz yıl boyunca İcra Kurulu Eş Başkanı, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi görevlerde bulundu.

Daha önce Goldman Sachs’ta neredeyse on yıl geçiren Erkan, büyük ABD bankalarının ve sigorta şirketlerinin Yönetim Kurullarına ve üst yönetim ekiplerine de bilanço yönetimi, risk yönetimi ve birleşme ve satın alma konularında danışmanlık yaptı.

Mart 2022'de Fortune 500 firması Marsh McLennan'ın Yönetim Kurulu'na katılan Erkan, 2019'dan şirketin 2021'de LVMH tarafından satın alınmasına kadar Tiffany & Co. Yönetim Kurulu'nda da görev yaptı. Ayrıca Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi'nde görev yapıyor.

Erkan 2019 yılında ise Crain's Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker's Women to Watch listesine seçildi.

2018 yılında ise San Francisco Business Times'ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business'ın 40 Yaş Altı 40 listelerine seçildi.

Erkan, Partnership for New York City Yönetim Kurulu'nda da görev yapıyor ve Ulusal Kız Okulları Koalisyonu'nun aktif bir destekçisi olarak dikkat çekiyor.

Hafize Gaye Erkan, First Republic Fellowship Programının da kurucusu olarak; STEM eğitimi, mentorluk ve profesyonel gelişim yoluyla yetersiz hizmet alan genç kadınları destekliyor.