Kudüs'te askerler ve polisler, Netanyahu'nun evinin yakınlarında eylem yapan protestoculara basınçlı suyla müdahale etti.

İsrail Histadrut İşçi Sendikası Başkanı Arnon Bar-David, hükümetin geri adım atmaması halinde, genel greve gidilmesi çağrısında bulundu. Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'nda uçuşlar iptal edildi.

Hayfa ile Aşdod Limanları'nda da faaliyetler durduruldu.

Tabipler Birliği ve Yerel Yönetimler Federasyonu'nun genel greve katılacağı belirtiliyor.

McDonald's restoranlar zinciri ise ülke genelinde şubelerini kapatacağını açıkladı.

Netanyahu, bu sabah yapacağı konuşmayı erteledi.

Gazetecilere verilen bilgiye göre Netanyahu planladığı değişiklikleri erteleyeceğini duyuracaktı. Ancak koalisyon hükümetindeki aşırı sağ partilerin bu karara karşı çıktıkları bildiriliyor.

Netanyahu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Sağdan ve soldan Kudüs'teki tüm göstericileri sorumlu davranmaya ve şiddet kullanmamaya çağırıyorum. Biz kardeş insanlarız" ifadelerini kullandı.

Protestoculara müdahale

KAYNAK,REUTERS

Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise "Hükümet protestolar sonrası anarşiye teslim olmalı" dedi.

Netanyahu daha önce yasa tasarısını hafta sonuna kadar İsrail Parlamentosu'ndan (Knesset) geçirmek istiyordu.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ise bu sabah Twitter mesajında "İsrail halkının birliği için sizi derhal, yeni düzenlemeyle ilgili yasama sürecini durdurmaya çağırıyorum. Tüm İsrail halkının gözleri sizin üzerinizde" dedi.

ABD de gelişmelerden büyük kaygı duyduğunu açıkladı ve uzlaşı çağrısı yaptı.

İsrail'de haftalardır protestro edilen yeni yasal düzenleme, yargıçları atayan komisyonun tamamen hükümetin kontrolüne geçmesini öngörüyor. Ayrıca görev için uygun olmadığı düşünülen makam sahiplerinin görevden alınması zorlaştırılıyor. İsrail'de birçok kişi, halen yolsuzluktan yargılanan Netanyahu’nun tasarıyı kendisi için hazırladığını söylüyor.

Protestocular Netanyahu’yu "bir diktatör gibi davranmakla" ve "İsrail’in güvenliğine zarar vermekle" suçluyor.

Netanyahu ise yasal düzenlemelerin" mahkemelerin yetkilerini aşmasını engellemek için yapıldığını" ve hükümetin son seçimlerde halk tarafından seçildiğini söylüyor.

'Demokrasinin son kırıntılarını savunuyoruz'

Netanyahu'nun evinin yakınlarında İsrail bayrakları ve tencere-tavalarla gösteri yapan eylemciler, daha sonra protestolarını Knesset önünde sürdürdü.

Memur olduğunu söyleyen bir eylemci BBC'ye "Netanyahu'nun demokratik bir ülkede her sınırı aştığını" belirterek "Demokrasinin son kırıntılarını savunuyoruz. Bu çılgınlık sona ermeden hiçbir şey yapamam" dedi.

Tel Aviv'de iki saat boyunca ana yolları trafiğe kapayan protestocular atlı polislerce dağıtıldı. Polis göstericilere karşı basınçlı su kullandı.

Yoav Gallant

KAYNAK,EPA

Fotoğraf altı yazısı,

Yoav Gallant, Netanyahu'nun sıkı bir müttefiki olarak biliniyordu

Görevden alınan Savunma Bkaanı ve emekli asker Yoav Gallant, yedek kuvvetlerin yasa tasarısından rahatsız olduğunu söylemişti.

Bu ayın başlarında İsrail Hava Kuvvetleri'ndeki özel birliklerde görevli savaş pilotları tasarıyı protesto için eğitimlere katılmayacaklarını duyurmuştu.

Pilotlar komutanlarıyla görüştükten sonra kararlarını geri almıştı.

Ana muhalefet lideri Yair Lapid ise Gallant’ın görevden alınmasını “hükümetin alçaldığı bir başka adım” olarak tanımlayarak, bu kararın ülkenin güvenliğine zarar vereceğini söyledi.

Kaynak: BBC