Prens Harry'nin bugün çıkan Spare (Yedek) isimli kitabında  dük, Britanya kraliyet ailesine yönelik bir dizi iddiasına yenilerini ekliyor.

Yayıncı Penguin Random House tarafından yapılan açıklamada Harry'nin 416 sayfalık kitapta hikayesini "olduğu gibi, korkusuz bir dürüstlükle" anlattığını belirtip, kitabın "içgörü, aydınlanma, kendini sorgulama ve sevginin keder üzerindeki sonsuz gücü hakkında zor kazanılmış bilgelikle dolu bir dönüm noktasının hikayesi" olduğunu ekledi.

Resmi olarak yayımlanmadan önce İspanya'da sızdırılan Spare, Harry'nin kardeşi William'la olan kırılgan ilişkisinden annesi Diana'nın 1997'de ölümünden sonra yaşadığı zorluklara kadar çok çeşitli konuları kapsıyor.

Dük, Penguin Random House'la yüksek kazançlı bir kitap serisi anlaşması imzaladığını ilk olarak Temmuz 2021'de duyurmuştu. Artık kitabın yayımlanmasıyla beraber, dükün anlaşmadan ne kadar para kazandığına dair spekülasyonlar mevcut.

BBC'nin haberine göre, hiçbir rakam resmen doğrulanmamış olsa da, yayıncı Penguin Random House'un Harry'ye Spare için 20 milyon dolar avans ödediği söyleniyor.

Öte yandan ET Canada, Prens Harry'nin kitap anlaşmasının 4 kitap için 35 ila 40 milyon dolar ücretten ibaret olduğunu bildirdi.

The Independent yorum için Penguin Random House'la temasa geçti. Yayıncı, Prens Harry'nin kitap anlaşmasından ne kadar para kazandığını henüz doğrulamadı.

People'ın haberine göre, Prens Harry'nin kitap satışlarından elde ettiği geliri hayır kurumlarına bağışlaması bekleniyor.

Kraliyet mensubu, gelirlerin bir kısmının 2006'da Lesotho Prensi Seeiso'yla Afrika'da HIV'den etkilenen çocuklara yardım etmek için kurduğu bir hayır kurumu olan Sentebale'ye gideceğini açıkladı.

Prens Harry yaptığı açıklamada, "Bu, hayır kurumlarına yapmayı planladığım birkaç bağıştan biri. Böyle vahim derecede ihtiyacı olan çocuklar ve topluluklar için topluma borcumu bu şekilde ödeyebileceğim için minnettarım" dedi.

Birleşik Krallık'ta kitabın basılı kopyası 28 sterline (yaklaşık 640 TL), sesli kitap versiyonuysa 20 sterline (yaklaşık 460 TL) satılacak.

Anı kitabı, resmi olarak yayımlanmadan önce geçen hafta İspanya'da yanlışlıkla satışa çıktı.

Spare, Harry'nin hayatı ve yetiştirilmesiyle ilgili bir dizi kişisel ayrıntıyı kapsıyor, annesi Diana'nın öldüğünü öğrendiği anı açıklıyor ve William ve Kate'in Nazi üniformasını havalı bir elbise olarak gösterip onu giymeye teşvik ettiğini ortaya çıkarıyor.

Kraliyet mensubu ayrıca Afganistan'daki askerliği sırasında 25 kişiyi öldürdüğünü yazıyor ve yasadışı madde kullandığını itiraf ediyor. (INDEPENDENT TÜRKÇE)