Ancak Mısır Gıda Bankası'nın CEO'su Mohsen Sarhan BBC'ye yoğun bombardıman altındaki Refah kapısına saldırılar sürerse yardım dağıtımının aksayabileceğini söylüyor.

Sarhan, "İçeri giremememizin sebebi İsrail ordusunun yoğun bombardımanı. Sekiz gündür sınırda bekliyoruz ve her dakika bir bomba düşüyor".

"Hiç hayvanın ya da insanın olmadığı bir çöp sahasını bile bombalıyorlardı.

"İçeri girmek istiyoruz ama Mısırlı yetkililer anında öldürülmeyeceğimiz güvence altına alınmadan buna izin vermeyecek" diyor.

BBC Orta Doğu Muhabiri Tom Bateman, Mısır'ı Gazze'ye bağlayan tek yolun bombardıman nedeniyle hasarlı ve tehlikeli olduğunu aktarıyor.

İtalya, İngiltere’de mahkemenin ‘Fişi çekilebilir’ dediği bebeğe yaşam desteğinin sürmesi için vatandaşlık verdi İtalya, İngiltere’de mahkemenin ‘Fişi çekilebilir’ dediği bebeğe yaşam desteğinin sürmesi için vatandaşlık verdi

Bateman, Mısır'ın buldozerlerle geçişi onarmaya çalıştığını söylüyor, böylelikle İsrail'in geçişine izin verdiği 20 yardım tırı muhtemelen bugün Gazze'ye ulaşabilecek.

Deneme amaçlı ilk dağıtımla ilgili İsrail'in koşulu, yardım malzemelerinin Hamas'a ulaşmaması. Bu sağlanırsa diğer yardım tırlarına da izin verilebileceği belirtiliyor.