Slovakya Başbakanı Robert Fico, uğradığı silahlı saldırıda yaralandı. 

Slovakya Haber Ajansı (TARS) haberinde, ülkenin Trencin bölgesinde yer alan Handlova kasabasındaki Kültür Evi'nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında, binaya silahla ateş açıldığı belirtildi.

Silahlı saldırıda Slovakya'da 3 dönem başbakanlık koltuğuna oturan Fico'nun yaralandığı ve yakındaki bir hastaneye sevk edildiği kaydedildi. 

Reuters'a konuşan görgü tanıkları, birkaç el ateş eden saldırganın yakalandığını belirtti. Kaynaklar, polisin bir kişiyi kelepçeleyerek götürdüğünü anlattı.

Avrupa Birliği, sosyal medya fenomenleri için harekete geçiyor Avrupa Birliği, sosyal medya fenomenleri için harekete geçiyor

Reuters'ın haberine göre; Başbakan Fico, hastaneye vardığında bilinci yerindeydi. Hastaneden yapılan açıklamada; Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun Handlova kasabasındaki bir hastaneye kaldırıldığında bilincinin açık olduğu ve kurşun yaraları nedeniyle tedavi gördüğünü söyledi.

Ayrıca Fico'nun Handlova hastanesindeki tedavisinin ardından daha üst düzey bir tesise nakledildiği belirtildi. Slovakya hükümeti yaptığı açıklamada, Slovakya Başbakanı Robert Fico'nun hayati tehlikesinin bulunduğunu belirterek, helikopterle Banska Bystrica hastanesine nakledildiğini sözlerine ekledi.

DÜNYADAN SALDIRIYA TEPKİLER 

Çok sayıda AB lideri Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya düzenlenen saldırıyı kınadı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya platformu X'te alçak saldırıyı şiddetle kınadığını söyledi: "Bu tür şiddet eylemlerinin toplumumuzda yeri yok ve en değerli ortak çıkarımız olan demokrasiye zarar verir. Düşüncelerim Başbakan Fico ve ailesiyle birlikte" diye ekledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte, X platformunda haber karşısında şok olduklarını söylediler. Michel, "Hiçbir şey şiddeti veya bu tür saldırıları haklı gösteremez" dedi.