Dünyanın en büyük uluslararası savunma ve güvenlik teknoloji fuarlarından biri olan ve bu yıl 22`ncisi düzenlenen DSEI 2023`te, savunma ve havacılık sanayiine yönelik en son çözüm ve sistemler sergilendi.

Bu yıl "entegre güce ulaşmak" temasıyla düzenlenen etkinlikte, hava, kara, deniz, siber ve elektromanyetik faaliyetler ile uzaydan oluşan operasyonel alanlar arasında entegrasyon uygunluğuna işaret edildi.

Her iki yılda bir düzenlenen fuara, Türk savunma sanayii şirketleri de Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği desteğiyle katılım sağladı.

Fuarda, aralarında ASELSAN, BMC, CES Kompozit, HAVELSAN, Kale Arge, MKE AŞ, Nurol Makina, REPKON, Roketsan, CANiK, Sarsılmaz, TAIS`in bulunduğu yaklaşık 30 Türk şirketi, ürün ve kabiliyetlerini sergiledi.

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş fuara katılarak, Türk savunma sanayii şirketlerinin stantlarını ziyaret etti.

Ertaş, fuarda yaptığı açıklamada, her iki yılda bir düzenlenen DSEI’nin dünyanın en önemli savunma sanayi fuarlarından biri olduğunu, fuara savunma alanında çok önemli bir aktör haline gelen Türkiye’den de, ASELSAN ve HAVELSAN başta olmak üzere yaklaşık 30 firmanın katıldığını bildirdi.

Büyükelçilik olarak firmalarla birlikte olmayı istediklerini dile getiren Ertaş, "Böylelikle hem biz onlara hem de onlar bize güç katıyorlar" ifadesini kullandı.

Büyükelçi Ertaş, savunma sanayinin Türkiye`de önemli ihracat kalemi haline geldiğini belirterek, şunları söyledi:

"Milli alanda da önemli ilerleme katettik. Şu anda millilik oranımız yüzde 80`i geçmiş durumda. İnşallah bu daha da artacak. Bu alanda ilerleme katettikçe dünya çapında da firmalarımız tanınan ve bilinen markalar üretmeye devam ediyorlar. İnşallah daha nice yeni markalar ve firmalarımızı dünya çapında ürünleriyle görürüz."

Dünyanın en prestijli fuarlarından DSEI 2023, 15 Eylül`de sona erecek.