İki dakikadan uzun süre ayırtılan araca binilmemesi üzerine başlayan ücretle ilgili olarak 1000'den fazla kişi şikayette bulunmuştu.

Uber ise politikalarının engelli yolculardan alınan bekleme ücretinin iadesi yönünde olduğunu savunmuştu.

Şirket, "Uzun süredir, talep etmeleri halinde engelli yolcularımıza bekleme ücreti iadesi yapılması uzun süredir izlediğimiz bir politika" dedi ve gerekli değişikliklerin dava açılmadan önce yapıldığını savundu.

ABD Adalet Bakanlığı Kasım ayında açtığı davanın dileçesinde, Uber'in 2016'da bazı kentlerde bekleme ücreti almaya başladığını ve uygulamanın daha sonra yayıldığını belirtmişti.

Uber'er göre, alınan ortalama bekleme ücreti yaklaşık 60 sentti.

Anlaşma uyarınca Uber, şikayet eden 1000 kadar engelli yolcuya 1,7 milyon dolardan fazla ödemeyi kabul etti. 500 bin dolar da Adalet Bakanlığı'nın belirlediği kişilere ödenecek.

Anlaşmayla 65 binden fazla kişiye "yüzlerce bin ya da milyonlarca dolar" ödenmesinin yolu açılmış olabişir.

Uber geçen yıl da ABD'nin San Fransisco kentinde 14 kez araç çağırdığı halde reddedilen görme engelli bir kadına 1,1 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

İngiltere'de de engelli olimpiyatlarında altın madalya kazanan Jack Hunter-Spivey, Uber şoförlerinin ve taksi sürücülerinin tekerlekli sandalyesini görünce uzaklaştıklarını söylemişti. (BBC TÜRKÇE)