Mehmet Taisi GÜZEL

Avrupa ve Ortadoğu müzik kültürlerinin buluşma noktası olan İstanbul’da büyüyen Baha Yetkin, konserini Hoxton bölgesinde bulunan St John Kilisesi’nde gerçekleştirdi.

Ud sanatçısı Baha Yetkin.

Konser, Taqasim Vakfı’nın Ud kulübü konser serileri altında Ahmed Mukhtar tarafından Pazartesi akşamı organize edildi.

Londra’nın tanınmış ud sanatçısı ve Türk müziği eğitmeni Yetkin’in Naxos World etiketiyle yayınlanan albümü “The Turkish Oud”un ilk konserinde, kanun’da Konstantinos Glynos, perküsyonlarda Muammer Sağlam eşlik etti.

Baha Yetkin’in bestelerinin haricinde 13. yüzyıldan günümüze uzanan geniş bir repertuvardan seçkiler sundular.

Gecede perküsyonlarda Muammer Sağlam eşlik etti.

İLGİ BEKLENİLENDEN FAZLA

Baha Yetkin ve arkadaşları, dinleyicilere

Konsere korona dönemi olmasına rağmen ilgi beklenilenden fazlaydı. Katılımcılar arasında Baha Yetkin’in eşi Deniz Yetkin ve Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Karakuş’ta yer aldı. Konser vakfın Youtube sayfasından da canlı yayınlandı.

Baha Yetkin albüm, eğitim ve diğer sahne çalışmaları hakkınde bilgi edinmek isteyenler; www.bahayetkin.com veya facebook&instagram: yetkinbaha, youtube: bahayetkin adreslerinden ulaşabilecekler. Baha Yetkin’in tüm albümlerine dijital platformlardan dinlemek ve izlemek mümkün.

Müzik hayatına halen Londra’da devam eden Baha Yetkin, 2015 yılında müzikteki bilgi birikimlerini daha geniş kitlelere aktarmak ve kendini müziğini yapmak için Londra’ya taşınmıştı. Londra’da birçok çalışmalar ve konserler vermeye devam eden Baha Yetkin, dünyanın en önemli performans mekanlarından biri olan Royal Albert Hall’a solo performans yapması için davet edilen ilk Türk ud sanatçısı oldu.

Muammer Sağlam (solda), Baha Yetkin (ortada) ve Konstantinos Glynos.