Oyuncu Will Smith açıklamasında "Chris, senden kamuoyu önünde özür dilemek istiyorum. Çizgiyi aştım ve hatalıydım" dedi.

Açıklama, Oskar film akademisinin olay nedeniyle Smith'i kınaması ve inceleme başlatmasının ardından geldi.

Will Smith, Oscar ödül töreninde, eşi Jada Pinkett Smith hakkında Rock'un sahnede şaka yapması üzerine komedyene tokat atmıştı.

Rock, Jada Pinkett Smith'in saçkıran hastalığı nedeniyle saçlarını kazıtmasıyla ilgili bir ifade kullanmıştı.

Bunun üzerine Smith sahneye doğru yürüdü ve Rock'a tokat attı. Başta parodi sanılan olayın hemen ardından Smith'in "Eşimin adını lanet ağzına alma" diye bağırmasıyla ortam gerildi.

Daha sonra Smith'in en iyi erkek oyuncu Oscar'ını kazandığı açıklandı.

Smith daha sonra ödülünü alırken yaptığı konuşmada gözyaşları içinde olaydan dolayı özür diledi.

"DUYGUSAL DAVRANDIM"

Will Smith Instagram hesabından yaptığı açıklamada "Şiddet tüm formlarıyla zehirli ve yıkıcıdır. Dün akşam Akademi Ödülleri'ndeki davranışım kabul edilemez ve bağışlanamaz. Bana yönelik şakalar işimin bir parçası ama Jada'nın hastalığı konusunda şaka yapılması bana ağır geldi ve duygusal davrandım" dedi.

Smith doğrudan Rock'tan özür dilerken "çizgiyi aştığını" belirtti.

Akademi'den de özür dileyen oyuncu "Hepimiz için müthiş bir yolculuk olan gecenin davranışım yüzünden lekelenmesinden çok üzgünüm" diye ekledi.

Oscar Akademisi, Will Smith'in törende Chris Rock'u tokatlamasını "kınadığını" ve olayla ilgili resmi inceleme başlattığını açıklamıştı (BBC TÜRKÇE)