Muhalifleri ve Sivilleri Taşıyan İlk Konvoy Muhaliflerin Olduğu Noktaya Ulaştı

Muhalifleri ve sivilleri taşıyan ilk otobüs konvoyu doğu Halep'ten ayrıldı. Yaralıların da olduğu konvoy muhaliflerin olduğu noktaya ulaştı.

Muhalifleri ve Sivilleri Taşıyan İlk Konvoy Muhaliflerin Olduğu Noktaya Ulaştı

Muhalifleri ve sivilleri taşıyan ilk otobüs konvoyu doğu Halep'ten ayrıldı. Yaralıların da olduğu konvoy muhaliflerin olduğu noktaya ulaştı.

15 Aralık 2016 Perşembe 18:09
Muhalifleri ve Sivilleri Taşıyan İlk Konvoy Muhaliflerin Olduğu Noktaya Ulaştı
Suriye'nin Halep kentinde önceki gece ilan edilen ancak ertesi gün bozulan ateşkes bu sabaha karşı tekrar sağlandı. Ancak AA'nın haberine göre, Halep'te İran komutasındaki Şii milisler, kuşatma bölgesinden tahliye edilmek üzere bekleyen sivillerin bulunduğu konvoya ateş açtı. Kızılay'dan yapılan açıklamaya göre, saldırıda dört kişi hayatını kaybetti. Bu gelişmenin ardından ise yeniden bir görüşme yapıldı ve ambulanslar Halep'teki yaralıları almak için tekrar yola çıktı. Doğu Halep'teki yaralıları taşıyan ilk tahliye konvoyu, rejimin kontrol noktasından geçerek muhaliflerin olduğu noktaya ulaştı.

İşte sabah saatlerinden bu yana Halep'te yaşanan 'son dakika' gelişmeleri...

Dakika dakika Halep'teki gelişmeler:

17.38:Rusya ordusundan Korgeneral Viktor Poznikhir, rejim güçlerinin Halep'teki askeri operasyonlarını büyük ölçüde tamamladığını açıkladı.

17.25:İlk tahliye konvoyundaki 200 yaralı, rejim bölgesine geçip Ramuse semtinde yeşil otobüslere nakledildikten sonra 4 kilometre yol kat etti. Rejim bölgesinden tamamen çıkan konvoy, muhaliflerin kontrolündeki batı Halep kırsalına girdi. Yeşil otobüslerden oluşan konvoy, Raşidin semti üzerinden Türkiye sınırında muhaliflerin kontrolündeki İdlib iline yol alıyor. İran komutasındaki Şii milisler ve Beşşar Esed ordusu, Raşidin'de muhaliflerin elindeki bölgeyi, konvoy buraya ulaşmadan 20 dakika önce vurmuştu. Bu arada, ikinci ve daha büyük bir konvoyun yola çıkması için hazırlıklar başladı.

17.00:Suriye devlet televizyonu, Doğu Halep'ten tahliye edilenlerin bulunduğu konvoyun, kentin dış bölgelerindeki Raşidin semtine ulaştığını bildirdi. Raşidin'i, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bünyesindeki gruplardan Ceyşü'l Mücahidin kontrol ediyor.

"İLK KONVOY MUHALİFLERİN OLDUĞU BÖLGEYE ULAŞTI"

16.42:AFP'nin haberine göre, anlaşma kapsamında Doğu Halep'ten ayrılan ilk konvoy, Halep'in batısında muhaliflerin kontrolündeki bölgeye ulaştı. Söz konusu konvoyda Suriye Kızılayı'na ait araçların olduğu ve yaralıları taşıdığı belirtildi.

"PUTİN VE ERDOĞAN'LA BAĞLANTILI"

16.33:Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, Suriye'nin Halep kentindeki tahliyelere ilişkin sürecin Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmelerle bağlantılı olduğunu söyledi. Kremlin sözcüsü Peskov, Halep'teki son gelişmelere ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, "Putin ve Erdoğan arasındaki görüşmelerde ele alınan bazı konular, bugün yaşanan gelişmelerle bağlantılı" ifadelerini kullandı. Erdoğan ve Putin'ın dün akşamki telefon görüşmesinde Halep'te yaşanan insanlık dramı ele alınmıştı.

16.30:Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Doğu Halep'ten ayrılan konboyda, 21 otobüs ve 19 ambulans olduğunu açıkladı.

İLK KONVOYDA YAKLAŞIK 1000 KİŞİ VAR

16.21:Reuters'a konuşan Suriyeli bir yetkili, Halep'in doğusundan ayrılan ilk konvoyda 951 kişi bulunduğunu belirtti. AFP, bu kişilerden "200'ünün savaşçı, 108'inin ise yaralı olduğunu" belirtti.

16.24:Esed ordusunun savaş uçakları ile İran komutasındaki Şii milisler, doğu Halep'ten yola çıkan ilk tahliye konvoyunun güzergahında yer alan Raşidin bölgesine saldırdı.

16.08:Halep'teki tahliye işlemleri sürerken, İdlib kentinde de muhaliflerin kuşatması altındaki Şii köylerindeki yaralıların tahliyesi için araçlar hareket etti.

15.59:Reuters'a bilgi veren bir görgü tanığı, ateşeks anlaşması kapsamında tahliye edilenleri taşıyan 20 otobüs ve 10 ambulanslık konvoyun Doğu Halep'ten ayrıldığını aktardı. Ajans, bunun, kentten ayrılan ilk konvoy olduğunu belirtti.

"TÜRKİYE'YE GİTMEYİ DE TERCİH EDEBİLİRLER"

15.38:Birleşmiş Milletler Suriye insani yardım danışmanı Jan Egeland, Suriye'nin Halep kentinden tahliye olanların çoğunluğunun İdlib'e gideceğini, fakat bazılarının Türkiye'ye gitmeyi tercih edebileceğini belirtti. Egeland ayrıca Rusya'nın Birleşmiş Milletler toplantısında Halep tahliyesinin hızlı ve barışçıl bir şekilde halledileceğinin garantisini verdiğini söyledi.15.26:Halep'teki yaralıları taşıyan ilk tahliye konvoyu, rejimin kontrol noktasından geçti. Yaralıların rejim bölgesindeki yeşil otobüslere nakledilerek muhaliflerin kontrolündeki İdlib'e ulaştırılması öngörülüyor.

AMBULANSLAR TÜRKİYE'YE YAKLAŞTI

15.21:BBC yapımcısı Riam Dalati, ağır yaralı ve hastaları taşıyan ambulansların tedavi görmek için gidecekleri Türkiye sınırına yaklaştığını bildirdi.

15.20:Rusya Savunma Bakanlığı, "Muhalif güçleri taşıyan ilk otobüs konvoyu Doğu Halep'ten ayrılıyor" açıklamasında bulundu.KONVOYDAN FOTOĞRAFLAR GELDİ

15.12:Suriye'de muhalefet yanlısı Halep Medya Merkezi, Doğu Halep'ten tahliyeler için bölgeye giden ambulans ve otobüs konvoyların fotoğraflarını yayımladı.15.03:AA'nın haberine göre, Sağlık Bakanlığı, Suriye'nin Halep şehrinden tahliye edilmeye başlanan siviller için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Halep'ten gelmesi beklenen yaralılara ilk müdahale Hatay'da kurulan acil sağlık çadır birimlerinde yapılacak.

14.27:Otobüsler 5 dakika önce, Ramuse semti üzerinden çıkış yapmak amacıyla rejimin kontrol noktasına hareket etti. Uluslararası Kızılhaç Örgütü ve Suriye Kızılayı, konvoya refakat ediyor.

14.20:Kontrol noktasından geçilmesi durumunda yaralılar rejim bölgesinde bekleyen yeşil otobüslere aktarılacak. Konvoy, doğu Halep'ten çıkabilmesi durumunda da yaklaşık 4 kilometre rejim kontrolündeki alanda yol alacak. Ardından, muhaliflerin bulunduğu Halep'in batı kırsalına girecek. Yaralıları taşıyan konvoyun, batı Halep'ten yine muhaliflerin kontrolündeki İdlib iline ulaşması planlanıyor. Türkiye sınırındaki İdlib ili, Hatay'ın karşısına denk düşüyor.

14.10: AP'ye konuşan Suriyeli aktivistler, Halep'in doğusundaki sivillerin, tahliye işleminde kullanılan otobüs ve ambulanslara binmeye devam ettiğini bildirdi.

13.45:Uluslararası Kızılhaç Komitesi, muhaliflerin kontrolündeki doğu mahallerinde bulunan 200 yaralının tahliyesinin sürdüğünü açıkladı.

13.40: Halep'ten kendi imkanları ile kaçan Suriyeliler Kilis'in karşısında bulunan Azez ve çevresinde kurulan çadırkentlere yerleştirilirken, Türkiye'den 850 çadır gönderildi.

13.30 Rusya, Halep'te bulunan sivilleri güvenli bölgelere taşıyacak konvoyun ilerleyeceği koridorun İHA'larla havadan izleneceğini açıkladı.

13.20:Tahliye işlemlerine Türk Kızılayı'na ait ambulansların da katıldığı bildirildi.

13.10:Rusya Savunma Bakanlığı, 5 bin muhalif ve aile üyelerinin Doğu Halep'ten tahliyesinin başladığını duyurdu.

(
Konvoydaki isabet almış ambulanslardan biri ve yaralı çocuk)

13.05: Halep'teki görgü tanığı, Reuters'a yaptığı açıklamada, 20'den fazla otobüsün tahliye için rejim kontrolündeki bölgeden muhaliflerin elindeki mahallelere doğru yola çıktığını söyledi. Görgü tanığı daha sonra ise yeşil otobüslerin muhaliflerin kontrolündeki bölgeye girdiğini aktardı.

13.00:
AB Bakanı Ömer Çelik, "Dünya Halep utancıyla yüzleşmeli. Maalesef koridorun açılması sabote ediliyor" dedi.

KONVOY YENİDEN HAREKETE GEÇTİ

12.50:İHA'nın haberine göre, saldırıya uğrayan konvoy yeniden harekete geçti.

Konvoy, kuşatma bölgesinden çıkabilmesi halinde, Türkiye sınırındaki İdlib'e yol alacak.12.48: Halep'in doğusunda yaşanan gelişmeler doğrultusunda Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'nda olası yaralı gelişlerine karşın ambulans bekletilmeye başlandı.

12.45:Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Halep'ten yola çıkan tahliye konvoyuna İran destekli Şii milislerin saldırdığını ve bunun sonucunda dört kişinin öldüğünü söyledi. Kınık, bir haber kanalında yaptığı açıklamada, son duruma ilişkin "İran destekli Şii milisler Halep'te tahliye konvoyuna saldırdı. Dört ölü, 40'ı ağır 500 yaralı var" diye konuştu.12.40:Reuters'a konuşan görgü tanığına göre, ambulanslar, yaralıların tahliyesi için Doğu Halep'te muhaliflerin kontrolündeki bölgeye doğru harekete geçti.

12.30:Habertürk'ün haberine göre, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, konvoyun yeniden yola çıkması için anlaşıldığını belirtti.

İRAN'LA TÜRKİYE ARASINDA 4. GÖRÜŞME

12.29:Dışişleri Bakanlığı kaynakları, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu son görüşmeyle birlikte Bakan Çavuşoğlu ile Zarif'in dördüncü kez Halep'teki ateşkes ile birlikte sivillerin tahliyesi için görüşme gerçekleştirdiği kaydedildi.

İŞTE GÜN İÇİNDE DAHA ÖNCE YAŞANAN GELİŞMELER

Reuters'a bilgi veren bir muhalif yetkili, yeni ateşkesin TSİ 03.30'da devreye girdiğini açıkladı. Anlaşmanın sağlanmasının ardından Reuters'a konuşan Suriyeli bir yetkili, "Doğu Halep'teki silahlı kişilerin tahliyesini düzenleyecek operasyon başladı" dedi.

YARALILARI TAŞIYAN KONVOY HAREKET ETTİ

Reuters'ın haberine göre, Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, hastaları taşıyan ilk konvoyun Halep'in kuşatma altındaki doğu mahallelerinden kentin batısına hareket ettiğini bildirdi.

KONVOYA ATEŞ AÇILDI

Ancak AA'nın haberine göre, İran komutasındaki Şii milisler, Suriye'nin doğu Halep bölgesindeki kuşatmadan tahliye edilmek üzere bekleyen sivillerin bulunduğu araç konvoyuna ateş açtı. Saldırıda bir sivil hayatını kaybetti, dördü yaralandı.

Halep'teki AA muhabirinin bildirdiğine göre, otobüslere bindirilen sivillerin bulunduğu araç konvoyu, Ramuse semtine hareket edip rejim güçlerinin kontrol noktasına yaklaşarak beklemeye başladı.Bu sırada İran komutasındaki Şii milislerin cephe hatlarından keskin nişancılar, sivillerin üzerine ateş açtı. Saldırıda bir sivil hayatını kaybetti, dördü yaralandı. Konvoy, saldırı üzerine geri döndü. Habertürk'ün haberine göre, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, konvoyun yeniden yola çıkması için anlaşıldığını belirtti.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatı üzerine, Suriyeli muhaliflerin tahliyesine Rus askerlerinin öncülük etmeye hazırlandığını açıklamıştı. Açıklamada, Suriyeli yetkililerin, İdlib'e tahliye edilecek muhaliflerin ve ailelerinin güvenliği için garanti verdiği belirtilmişti.

Muhaliflerin ve ailelerinin bindirileceği 20 otobüsün, Rus İHA'larınca izleneceğinin ifade edildiği açıklamada, açılan insani koridordan ilerleyecek olan konvoya 10 da ambulansın eşlik edeceği bildirilmişti.İRAN'DAN 'HALEP' TELEFONU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile telefon görüşmesi yaptı. AA'nın haberine göre, Çavuşoğlu, Zarif ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Karşı talebin talebiyle gerçekleşen görüşmede, Halep'teki son durum ele alındı.

"BİRKAÇ SAAT İÇİNDE..."

Esad rejimini destekleyen Lübnanlı Şii Hizbullah örgütünün medya birimi bu sabah yaptığı açıklamada, bozulan ateşkesin gece süren temaslar sayesinde devreye girdiğini ve Halep'ten tahliyelerin "saatler içinde" başlayacağını duyurmuştu.

Açıklamada, "Müzakerelere katılan taraflar arasında yoğun temaslar sonunda silahlı savaşçıların birkaç saat içinde (Halep'in) doğu mahallelerinden çıkmaları için ateşkesin yeniden devreye girmesi sağlanmıştır" denilmişti.

Türkiye'nin arabuluculuğunda önceki gün saat 19.00 sularında, Rusya öncülüğündeki rejim güçleri ile Doğu Halep'teki silahlı muhalif gruplar arasında ateşkes sağlanmıştı. Mutabakatla, sivillerin ve silahlı muhaliflerin Doğu Halep'ten güvenli biçimde tahliye edilmeleri, Halep'in güneybatısında yer alan muhaliflerin kontrolündeki İdlib iline nakledilmeleri öngörülmüştü. Ancak İran komutasındaki Şii milisler ve rejim ordusu, bölgeden ilk etapta çıkarılmak istenen yaralılara izin vermeyerek, sabah saatlerinde ateşkes ihlallerine başlamıştı."SON SALDIRILAR SAVAŞ SUÇU OLABİLİR"

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, Suriye'nin doğu Halep bölgesinde ateşkesi ihlal eden rejim güçleri ve destekçilerinin büyük bir ihtimalle savaş suçu işlediğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti.

Hüseyin, yaptığı yazılı açıklamada, "Ateşkesin bozulmasının nedenleri tartışılırken Suriyehükümetine bağlı güçler ve onların müttefiklerinin küçük bir alana sıkışmış sivillere yönelik çok daha şiddetli bir bombardıman başlatması neredeyse kesin bir şekilde uluslararası hukukun ihlalidir ve büyük bir ihtimalle de savaş suçu oluşturmaktadır" ifadesini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
Halep
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.