Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dörtlü Zirve'nin ikinci toplantısı İstanbul'da yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi'nde gerçekleştirilen Dörtlü Zirve'nin şubat ayında İstanbul'da yapılacağını söyledi.

LONDRA 05.12.2019, 16:05 05.12.2019, 16:11 Mehmet Taisi Guzel
16
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dörtlü Zirve'nin ikinci toplantısı İstanbul'da yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi dolayısıyla gittiği İngiltere’nin başkenti Londra’da medya temsilcileriyle bir araya geldi.

Erdoğan, NATO, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamaları, Suriye’deki terör örgütlerinin Türkiye’ye yönelik tehditleri ve Libya ile varılan mutabakatı değerlendirdi. 

“Bütün müttefiklerin de bizim güvenlik kaygılarımızı ciddiye alması gerekir”

Türkiye’nin NATO’nun en güçlü müttefiklerinden biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere pek çok terör örgütüne karşı mücadele eden tek üye ülkenin Türkiye olduğunu şu sözlerle vurguladı: 

"Bunu da konuşmamda özellikle vurguladım. Fakat bazı dostların bir taraftan terörle mücadeleyi öne çıkartırken diğer taraftan bu terör grupları ile el ele olduklarını da üzülerek görüyoruz. Biz nasıl ittifakın güvenlik tehditlerini ciddiye alıyorsak bütün müttefiklerin de bizim güvenlik kaygılarımızı ciddiye alması gerekir. Bunun üzerinde durduk. Biz müttefik olmadan bu dayanışmanın gerçekleşemeyeceğini de ortaya koyuyoruz. Müttefik olmanın gereği budur. Bunun üzerinde tüm ortakların durması gerekir. Bu konuları hem zirve oturumunda hem de ikili görüşmelerde dile getirdik."

Erdoğan, Dörtlü Zirve’de Barış Pınarı Harekatı ile detaylı bilgi verdiklerinin altını çizerek şunları söyledi: 

"Bunun daha da ötesinde üzerinde durdukları bir konu var; “buradan ne zaman çıkacaksınız?” Biz de kendilerine “Peki sizin burada ne işiniz var?” diye soruyoruz. “Sınırınız mı var burada?” Yok. “Peki size karşı taciz mi var?” Yok. “Taarruz mu var?” Yok. “Peki, ne işiniz var burada?” Bizim burada 911 kilometre sınırımız var.
Tacizse bize, taarruzsa bize... Bizler şehitler veriyoruz.

'Sizin herhangi bir can kaybınız, yaralınız var mı?' Yok. 'Peki burada ne işiniz var?' 'Bize bu soruyu sorma hakkını nereden elde ediyorsunuz?' 'Bakın' dedim, çok açık ve net söylüyorum, Tel Abyad ve Resul Ayn’da -malum buranın uzunluğu 420 kilometre, derinliği 32 kilometre- belirlenen o barışı tesis etmeden buraları terk etmemiz mümkün değil. Çünkü biz buraya bir barış için girdik ve bu barışı burada tesis edeceğiz.'"

"Bizim üzüntümüz şudur ki siz maalesef terör örgütü PKK/YPG ile berabersiniz"

Bölgenin güvenliğinin de Türkiye’de olacağını anlattığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ittifak üyesi ülkelerin teröre verdiği destekten üzüntü duyduklarını da şu sözlerle belirtti:

"Ayrıca şunu da söyledik, ‘Bizim üzüntümüz şudur ki siz maalesef terör örgütü PKK/YPG ile berabersiniz ve bunlarla DEAŞ’ı yok ettik’ diyorsunuz. Kusura bakmayın DEAŞ’ı yok ettiğiniz falan yok. DEAŞ yine bulunduğu yerlerde. Biz ispatlı konuşuyoruz. Hala toplamaya devam ediyoruz. 7 bini aşkın DEAŞ’lıyı biz derdest ettik. Ülkelerine geri gönderiyoruz. Hala girmeye çalışanlara da kapılarımız kapalı."

"Miçotakis'e 'AB ülkelerini sıkıştır' dedik"

Sığınmacı konusunda Avrupa Birliği’nin (AB) kendilerini yalnız bıraktığını, yardım sözlerini tutmadığını söylediklerini hatırlatan Erdoğan şöyle konuştu: 

"Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’le de bunu konuştuk. ‘Sen göçten yana sıkıntılarım var diyorsun, ben ne yapabilirim diyorsun. İlk etapta bunu yapman lazım. AB üyesisin. Bu konu ile ilgili gayretlerini ortaya koy ve sen AB ülkelerini sıkıştır’ diyerek bu konuyu onunla da işledik.

Göç konusunda daha olumlu davranmamızın önünü açacaktır. Bakın biz size karşı şu ana kadar öyle bir şey yapmadık. 2 bin kadar mülteciyi geri gönderdiniz. Biz de aldık. Tekrar size göndermedik. Dolayısıyla bu dayanışmayla olacak bir iştir. Sizin bir avantajınız da şu an AB’desiniz. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte de bu dayanışma içerisinde arkadaşlarımız bu çalışmaları yürütsünler’ Sayın Miçotakis’le de bu görüşmemiz verimli geçti diyebiliriz."

"Bu Dörtlü Zirve’yi en az yılda bir kez yapmayı karara bağladık"

Dört Zirve’de de göç konusunun görüşüldüğü bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin en az yılda bir kez yapılması konusunda karara vardıklarını söyledi:

"Dörtlü Zirve’de kendileri de buna hak verdiler. Gerek Almanya Başbakanı Merkel, gerek Fransa Cumhurbaşkanı Macron. Tabi hepsinden öte İngiltere Başbakanı Johnson o bu işe çok önem veriyor. Bu Dörtlü Zirve’yi en az yılda bir kez yapmayı karara bağladık. Şimdi ikinci zirveyi de Şubat ayında İstanbul’da yapacağız. Onu aramızda kararlaştırdık."

"Sayın Trump’ın hakikatin yanında yer alması gerçekten manidardı"

İkili görüşmelere de değinen Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile S-400 ve F-35 konularının masada olduğunu söyledi:

"İkili ilişkilerde özellikle bu 100 milyar dolarlık ticaret hacmi üzerindeki çalışmaya ağırlık vereceğiz. Ayrıca NATO Zirvesi ve bölgesel konuları ele aldık. S-400 ve F-35 konusunda ise daha önce görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız çalışmalarına devam edecekler."

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” açıklamaları da zirvenin ana gündem maddelerinden biriydi.

Erdoğan, Trump’ın Macron ile görüşmesinde Türkiye’yi savunmasını ve Fransa’nın tavrını da şöyle değerlendirdi: 

"Macron ile bu konulara hiç girmedik. Ama tabi Sayın Trump ile görüşmesinde Sayın Trump’ın hakikatin yanında yer alması gerçekten manidardı. Çünkü bizim Fransa ile çok farklı bir anlaşmamız var. Fransa-İtalya-Türkiye olarak bu adımı atacağız. Ama bu hala savsaklanıyor. Bunun yanında ikinci bir anlaşmamız daha olacak. Onunla ilgili de yine hala adımı atamıyoruz. Aradaki bu tür sıkıntılar nedeniyle maalesef yürümüyor. 

Halbuki onların bize ihtiyacı var, bizim de onlara ihtiyacımız var. ‘Gecikiyor bu işler. Bu adımları atalım ve neticeye yürüyelim’ dedik. O da kabullendi."

"Yunanistan’a terör örgütü üyelerine karşı destek bekliyoruz"

Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile yaptığı görüşmede ülkeden terörle mücadele konusunda destek beklediklerinin söyledi:

"Dün akşam Sayın Miçotakis ile de görüşürken dedik ki ‘Bakın bu DHKP-C, PKK/YPG, FETÖ mensupları devamlı size geliyorlar ve aldığımız istihbaratta da Syriza bunların sığınma odağı yeri. Dolayısıyla bunlara karşı biz sizden tavır almanızı bekliyoruz, destek bekliyoruz. Ki bu destek bilesiniz ki bizim de size karşı olan desteğimizi arttıracaktır."

"Münbiç’te hala verilen sözler tutulmuyor"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Türkiye’den yana açıklamalar yaptığını hatırlatan Erdoğan, NATO'nun Baltık planına evet dediklerini ama terörle mücadelede de somut destek istediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki saldırıların sadece terör örgütünden değil rejimden kaynaklı olduğunu da belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Bölge, nüfusu itibarıyla büyük bir yer. Ama orada da tabi can yanıyor. Can yandığı zaman bunu da görmemezlikten gelemezsin. Şimdi Ayn el-İsa’da olanlar var. Münbiç’te hala verilen sözler tutulmuyor. Bakıyorsunuz Tel Rıfat’ta, Tel Abyad’da, Resul Ayn’da pazar yerleri zaman zaman bombalanıyor. Hatta işte en son bir cezaevinin bombalanması olayı var.

Cezaevinin bombalanması olayında maalesef kadın çocuk ölenler var. Şimdi bunlara nereye kadar sessiz kalacağız. Biz de gerek Dışişleri Bakanımıza gerek Savunma Bakanımıza gerek istihbarata diyoruz ki hemen muhataplarınızla bu görüşmeleri yapın, bu işin önünü alalım. Olmadı tekrar Sayın Putin ile bu işi görüşelim.

Biliyorsunuz Ocak ayının 8’inde Sayın Putin’in buraya gelişi var ve İstanbul’da inşallah Türk Akımı açılış törenini yapacağız. O zamana kadar bekleyebilir miyiz bekleyemez miyiz, bir de bu var. Bütün bu olaylar devam ederken nasıl olsa 8’inde gelecek diye de beklemeyebiliriz. Belki bu arada görüşmemiz gerekirse telefon diplomasisi yolunu çalıştıracağız."

"Tel Abyad ile Resul Ayn arasında çalışma başlatalım"

Suriye’de güvenli bölgenin inşasında ülkelerin duyarsızlığına dikkati çeken Erdoğan, isim vermeden tek bir ülkenin bu konuda destek verdiğini vurguladı:

"Diyoruz ki en azından biz imkanlarımız çerçevesinde Tel Abyad ve Rasulayn arasındaki bölgede bir çalışma başlatalım. Bu çalışmayla ortaya bir mülteciler şehri çıkartalım."

"Libya mutabakatı uluslararası deniz hukukuna da kesinlikle uygundur"

Doğu Akdeniz ile ilgili Türkiye ile Libya arasındaki mutabakatı da değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dörtlü Zirve’de konunun ele alındığını belirterek şunları söyledi: 

"Başta Yunanistan olmak üzere Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), İsrail rahatsız olduğu gibi Avrupa Birliği’ni de tahrik ediyorlar. Şimdi Dörtlü Zirve’de de Fransa ve Almanya da bu konunun üzerinde durdu. Biz gerekli açıklamaları yapınca da gene tabi Fransa maalesef bu işte hala rahatsızlığını devam ettiriyor. Ondan sonra dedim ki ‘Sen niye bunun üzerinde bu kadar duruyorsun? Burada senin bir hakkın var mı? Buranın garantör ülkesi Türkiye’dir, garantör ülkesi Yunanistan’dır, İngiltere’dir. Peki sen nereden buraya giriyorsun? Biz garantör ülke olma hakkımızı burada kullanıyoruz.’

Biz buradaki hukuku ve hukukumuzu soydaşlarımız başta olmak üzere koruyacağız. Bu yapılanlar uluslararası deniz hukukuna da kesinlikle uygundur. Dolayısıyla bundan da taviz vermek söz konusu değil. Adımlarımız buna göre atılıyor. Şu anda da Libya’daki meşru hükümet yeter ki ayakları üzerinde dik durduktan, sağlam durduktan sonra bu atılan adım yerini bulacaktır."

"Biz o monşerlere bu işi bırakmayacağız"

Erdoğan, CHP'nin Libya mutabakatına yönelik eleştirilerini de değerlendirdi.

“Mutabakat yeni tartışmaları beraberinde getirir" sözlerinden dolayı CHP Genel Başkan Yardımcısı eski Büyükelçi Ünal Çeviköz'e tepki gösterdi:

"Monşerler var ya onlardan bu ülke çok çekti. Ama biz o monşerlere bu işi bırakmayacağız. Onlar izliyor tribünde, biz sahada futbol oynuyoruz."

Kaynak: TRT Haber.

Yorumlar (0)
21°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 35 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 35 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Mayıs 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:41
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:20
Yatsı 21:57