Londra’da kurulu Britanya Türk Kadınları Derneği (BTKD), kuruluşunun 20’inci yılını T.C Londra Büyükelçiliği rezidansında düzenlenen etkinlik ile kutladı. T.C Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın ve eşi Gül Yalçın’ın evsahipliğindeki davette ünlü opera sanatçısı Oya Ergün, Japon piyanist Eri Yamamoto eşliğinde ünlü bestecilerin eserlerinden derlediği eserlerle konuklara müzik ziyafeti çekti.

Düzenlenen kutlama törenine T.C Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan ile eşi Müsteşar Özge Demirkurt Atahan, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin , BTKD Başkanı Servet Hassan, Yönetim kurulu ve Dernek üyelerinden oluşan konuklar katıldı.


Dernek Başkanı Servet Hassan konuklara hitaben yaptığı konuşmada, Derneğin 20 yıl önce aynı salonda dönemin sefiresi merhum Korkmaz Haktanır’ın eşi Handan Haktanır’ın insiyatifi ile kurulduğunu belirterek, “  Kurucu Başkan Semiha Doğankayalı Todd ve derneğin gelişmesi ve büyümesi ile büyük emek sarfeden Sefireler Esin Alptuna, Bernev Alpogan, Emel Çeviköz, Esra Bilgiç ve şimdiki Sefire Gül Yalçın’a” teşekkür etti.

Hassan, geçmiş başkanlar Zeynep Özer, Emine Arslan, Nilgün Boylu, Çiler Aslan AbualSaud, Hülya Koçu, Itır Sökmen, ve en uzun süreli başkan Maviş Fuchs ile geçmiş Yönetim , Denetleme, Dival Kurullarında görev alan herkese, dernekten desteklerini esirgemeyen T.C Londra Büyükelçiliği, Başkonsolosluğu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Londra temsilciliği ve bağışçılara da  teşekkürlerini iletti. 

BTKD Başkanı Servet Hassan, 20 yıl içinde Türk kadınını, Türkleri ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeye, anavatan ile ikinci vatan arasında köprü görevi olmaya çalıştıklarını belirterek, derneğin UNICEF!ten Great Ormond Street Çocuk Hastanesine, Haiti’den Pakistan’a, KKTC’den Türkiye’Nin çeşitli yerlerine kadar sayısız yardımda bulunduğuna dikkati çekti. Derneğin özellikle eğitim amaçlı yaptığı bağışlarla Londra’da faaliyet gösteren Türk Dili ve Kültürü veren okullar ile Türkiye’nin Van’dan Rize’ye , Elazığ’a kadar çeşitli köy okullarına da yardımda bulunduğunu belirtti. 

Yurt dışında faaliyet gösteren  bir diaspora kurulu olarak BTKD’nin üstlendiği misyonun hem İngiltere, hem de İngiltere Türkleri ve Türk kadını için çok önemli olduğuna vurgu yapan Servet Hassan,  konuşmasına şöyle devam etti: “Daha yapılacak çok işimiz, gidilecek çok yolumuz var. Bu nedenle bu akşam bize verdiğiniz destek hem bizim, hem de İngiltere Türk toplumu için çok önemli ve kıymetli. İçtüzüğümüzün amacını açıklayan maddesinin ilk cümlesi bizi “İngiltere’de yaşayan, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ve Atatürk ilkelerine bağlı düşüncede olan Türk kadınları “ olarak tanımlar. Bu misyona inanan aydın Türk kadınları olarak desteğinizle Derneğimizi gelecek 20 yıla da taşıyacağımıza yürekten inanıyorum. “
Servet Hassan yerel seçimlerde Waltham Forest Belediyesi Meclis üyeliğine seçilen ve dernek üyesi Şazimet Palta İmre’yi de kutlayarak, kendisini bir gün Parlamentoda görmeyi dilediklerini söyledi. Hassan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı da kutlayarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm İstiklal kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi de şükran, minnet ve rahmetle andıklarını ifade etti.

"BTKD'NİN FAALİYETLERİNİ TAKDİRLE İZLİYORUZ"

Daha sonra söz alan Sefire Gül Yalçın, Derneğin kurucu üyelerini ve her zaman destekçisi olan geçmiş dönemdeki sefireleri saygıyla hatırladıklarıı, özellikle derneğin kuruluşunda oynadığı önemli rolden dolayı, Sayın Handan  Haktanır’ın ayrı bir yeri olduğunu vurgulamak istediğini belirterek, şunları dedi; “Londra’da geçirdiğim 3,5 yılda, BTKD’nin İngiltere’deki Türk toplumu için ne kadar kıymetli olduğunu bizzat gözlemleme olanağı buldum. BTKD’nin geçen 20 yıl yaptıklarını ve koronavirüs salgının olumsuz koşullarına rağmen son dönemde gerçekleştirdiği faaliyetleri takdirle izliyoruz. Herhangi bir derneğin, bir sivil toplum kuruluşunun yaşatılmasının bile başlı başına önemli olduğunu düşünüyorum. Gerçekten kolay bir şey değil. Handan hanım da buna vurgu yapmış. Bu nedenle eski dernek başkanlarını, kurucularını, şimdiki Başkan sayın Servet Hassan ve bütün üyeleri içtenlikle tebrik etmek istiyorum. Özellikle, derneğin salgından önceki faaliyetleri içinde yer alan, benim de katıldığım ve İngiliz Parlamentosu’nda yapılan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü (benim için çok anlamlı bir gün) etkinliğinin ayrı bir yeri olduğunu da belirtmek istiyorum bu vesileyle. 

 Gerek Ankara Anlaşması ile gerek kendi olanakları ile İngiltere’ye gelen genç nesillerin, BTKD’nin faaliyetlerine ilgi göstermelerini de memnuniyet verici buluyorum. İnşallah bu ilgi artarak devam eder. Derneğin önümüzdeki dönemde daha da büyüyeceğine, gençlerin katılımıyla, onların da katacağı zenginliklerle daha da büyüyeceğine ve gelişeceğine inanıyorum. Bu kutlama vesilesiyle değerli soprano sayın Oya Ergün’ü misafir etmekten ayrıca memnuniyet duyuyoruz. Kadın derneğimizin yıl dönümünü, başarılı bir kadın sanatçımızla kutladığımız için de ayrıca mutluyum. Sanat, bilim ve eğitim dünyasında başarılı olan kadınlarımızla gurur duyuyoruz.  Bu duygularla BTKD’nin 20. Yılını içtenlikle kutluyorum. Derneğin önümüzdeki yıllarda daha da büyüyerek başarılı çalışmalarını sürdürmesini diliyorum.”

 

BÜYÜKELÇİ YALÇIN: KADINLARA DESTEK OLACAĞIZ

BTKD’nin 20’inci yılını candan kutladığını ifade eden Büyükelçi Ümit Yalçın, Sivil toplum kuruluşlarının, derneklerin, özellikle yabancı ülkelerde toplumların farklı özelliklerini, unsurlarını bir araya getirip uzun yıllar yaşamasının  hiç kolay olmadığını vurguladı. İngiltere’de Türk toplumunun 50 yıldır giderek artan sayıda, güçlenerek ve farklı sahalarda etkili olarak büyüyen bir toplum olduğunu, bunun içinde de kadınlarımızın yeri ve konumunun ayrı olduğunun altını çizen Büyükelçi Yalçın, önümüzdeki dönemde, yeni katılımlarla derneğin zenginleşeceğini, büyüyeceğini, daha geniş kesimlerde duyulacağına inandıklarını kaydetti. 
 Büyükelçi Ümit Yalçın, kadınlara, hukuki ve psikolojik destek olunması; özellikle Ankara Anlaşması ile gelip, eşine bağlı olarak burada yaşayan ve sıkıntılı olan kadınlarımızı bildiklarini belirterek, şunları söyledi; “Onlara ailevi destek konularda yapılabileceklerimiz olur. Başkonsolosluğumuzdaki Hukuk müşavirliği bu konularda her zaman sizlere yardımcı olabilir. Özellikle İngiltere’deki toplumumuzun hem genelde hem de özelde kadınlarımızın durumunun giderek iyileşmekte olduğunu... Farklı alanlarda isim yapan, tanınan kadınlarımızın olduğunu görerek mutluluk duyuyoruz. Aramızda seçimlerde başarıyla çıkmış gencecik biri, Şazimet  hanım aramızda.Siyaset alanında bir kadın olarak görev almış bulunuyor. Kendisini yürekten kutluyorum. Önümüzdeki dönemde de belediye meclisi üyeleri içerisinde ve parlamentoda kadınlarımızın artmasını diliyorum. Sanatçı, hukukçu, doktor kadınlarımız var. Bunlar içerisinde derneğin üyesi olanlar var. Benim değerli arkadaşlarım var, onların hepsiyle gurur duyuyorum. Bu sayıların her alanda artmasını diliyoruz. İş dünyasında, bizzat o işin sahibi olan, yöneticisi olan kadınlarımız mevcut. Birbirinizle iletişim halinde olunması çok önemli bir şey. Bu kartopu gibi etkisi büyür, müthiş olumlu yansımaları olur. Derneğin, Türkiye ile ilgili sorunlar meselesinde de ön aldığını, çeşitli lobi yapmaya çalıştığını da biliyorum ve hepsini önemsiyorum. “

 

Konuşmalardan sonra opera sanatçısı Oya Ergün, Japon piyanist Eri Yamamoto’nun eşliğinde çeşitli bestecilerin eserlerinden oluşan bir repertuar sundu. Bir saate yakın süren konserde Oya Ergün, Caccini, Scarlatti, Caldara, Gluck, List, Y.Tura, Gershwin, V.di Chiara, Guliev’in eserlerini alkışlar eşliğinde seslendirdi.