Türkiye ile BAE ticaretinden 40 milyar dolarlık beklenti Türkiye ile BAE ticaretinden 40 milyar dolarlık beklenti

Dolar, borsa ve altın yatırımcıları, eylül ayında politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30 seviyesine yükselten TCMB’nin ekim ayı faiz kararını beklemeye başladı.

Merkez Bankası’nın kritik toplantısından çıkacak karar, 26 Ekim Perşembe günü saat 14.00'te açıklanacak. Geçen ay gerçekleştirilen toplantıda faiz 500 baz puan artırılarak yüzde 25'ten yüzde 30'a yükseltilmişti. Böylece TCMB, son dört toplantıda toplamda 2 bin 150 baz puanlık faiz artırmış oldu.

Yaklaşan PPK toplantısı öncesinde yabancı bankalar da faiz tahminlerini birbiri ardına açıklamaya başladı. Buna göre perşembe günü açıklanacak TCMB politika faizi kararında HSBC 250 baz puan, Morgan Stanley ve Deutsche Bank ise 500'er baz puanlık faiz artırımı beklediğini duyurdu.

Yabancı bankaların faiz tahminlerinin detayları ise şöyle oldu:

Deutsche Bank

Deutsche Bank ekonomistleri Yiğit Onay ve Christian Wietoska, TCMB'nin para politikası görünümüne ilişkin öngörülerini güncellediklerini; ekim toplantısında 500 baz puanlık, kasım ve aralık aylarında ise 250'şer baz puanlık faiz artışı beklediklerini belirtti.

Artan jeopolitik riskler ve bu risklerin Türkiye'nin enflasyon ve ödemeler dengesi dinamikleri üzerindeki olası etkileri tahminlerde belirleyici olurken; ekonomistler, faiz seviyesinin yüzde 40'a ulaşmasıyla artış döngüsünün son bulacağı görüşlerini de koruyarak, bu seviyenin yıl sonunda gelebileceğini belirtti.