Birleşik Krallık'ın Göç Bakanı sığınmacılara yeni kısıtlamalar getirileceğini söyleyerek yabancı öğrencileri hedef aldı.

Arnavutluk Başbakanı Rama, göçmen krizinde Birleşik Krallık'a çıkıştı: Kendi başarısızlığınız için bizi suçlamayın
Bilgi edinme özgürlüğü (FOI) talebiyle elde edilen rakamlara göre, Kent Kontluğu Konseyi bu yıl 1 Ocak ile 31 Ekim arasında Arnavutluk'tan kimsesiz 197 çocuk göçmen almış. Bunlardan 39'u kayıp.

Konsey daha önce 2021 Haziran'la Kasım ve 2020 Ağustos'la Aralık arasında daha fazla çocuk göçmen kabul edemeyeceğini duyurmuştu.

Her seferinde konsey, hizmetlerine aşırı yüklenildiğini söyledi ve diğer yetkilileri daha fazla kimsesiz çocuk almaya çağırdı.

Bu yıl 12 binden fazla Arnavut küçük teknelerle Manş Denizi'ni geçerek, İngiltere'ye en çok giden grubu oluşturdu.

Kent Kontluğu Konseyi, FOI talebini sunan BBC'ye yaptığı açıklamada, hizmetlerine yönlendirilen kimsesiz Arnavut çocuk sayısında "önemli bir artış" yaşandığını söyledi.

Konsey sözcüsü şunları ekledi: Sığınacak yer arayan tüm kimsesiz çocuklar istismara karşı savunmasız olsa da... araştırma ve deneyimler kanıtlıyor ki bazı uyruklardan olan çocuklar özellikle savunmasız ve yerel yönetimin himayesinden çok hızlı bir şekilde kaybolabiliyor.

Kent Kontluğu Konseyi, Ulusal Sevk Mekanizması da dahil hem yerleşik koruma protokollerini kullandı hem de bu çocuklar için riskleri mümkün olduğunca en aza indirmek için çok yönlü stratejiler başlattı.

Konsey, himayesindeki kimsesiz sığınmacı çocukların korunmasında proaktif bir rol oynamaya devam ediyor.

Bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 44 bin göçmen Manş Denizi'ni geçerek Birleşik Krallık'a ulaştı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama yakın zamanda "yasadışı göç ve organize suçla birlikte mücadele etmek için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği" konusunda anlaşmıştı.

Kasımın başlarında zirveye ulaşan aşırı yoğunlukta, Manston Göçmen İşlem Merkezi'nin, 1600 kişilik kapasitesinin en az iki katı olan 4 bin kişiyi barındırması, "insani koşulların ihlali" olarak adlandırılmıştı.

O zamandan sonra tesis boşaltılsa da sığınmacılar arasındaki difteri salgını ve BK İçişleri Bakanlığı'nın bu son derece bulaşıcı hastalıktan bir erkeğin ölmüş olabileceğini açıklamasından sonra tesise yeni eleştiriler yöneltilmişti.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), BK'ye giden sığınmacılar arasında bildirilen difteri vakalarında "artış" olduğunu ve 25 Kasım itibarıyla aralarında çocukların da bulunduğu 50 kişide difteri tespit edildiğini açıklamıştı. Bu sayı 10 Kasım'da 39'du. (INDEPENDENT TÜRKÇE)