ABD Ordusu’nun kullandığı “.mil” alan adına gönderilmek istenen elektronik postalar, “ml” uzantısını kullanan Batı Afrika ülkesi Mali’ye yollandı.

Bazı elektronik postalarda, şifreler, tıbbi kayıtlar ve üst düzey yetkililerin seyahat planları gibi hassas bilgiler de vardı.

Haberi ilk yapan Financial Times gazetesine göre Hollandalı internet girişimcisi Johannes Zuurbier, sorunu 10 yıldan uzun süre önce tespit etti.

Hiç birinde gizli işareti yoktu ancak gazeteye göre elektronik postalarda tıbbi bilgiler, Amerikan askeri tesislerinin haritaları, mali kayıtlar, üst düzey yetkililerin seyahat planları ve bazı diplomatik mesajlar da vardı.

Zuurbier, ABD’li yetkililere bir mektup yazıp sorunu bildirdi. Hollandalı girişimci Mali hükümetiyle sözleşmesinin yakında sona ereceğini, bunun da “riskin büyük olduğu ve Amerikan düşmanlarınca değerlendirilebileceğini” belirtti.

askerler

KAYNAK,GETTY IMAGES

Fotoğraf altı yazısı,

Mali, 2020'de askeri yönetimin iktidara gelmesinden beri Rusya'yla giderek daha da yakınlaşıyor.

Mali’de askeri yönetimin Pazartesi alan adının kontrolünü alması bekleniyordu.

Görevdeki ve eski yetkililer ABD’nin “gizli” ve “çok gizli” askeri iletişimi farklı sistemlerden yapılıyor ve kazayla erişilmesi çok mümkün değil.

Ancak uzmanlar, en zararsız bile görünen bilgilerin ABD’nin düşmanları tarafından kullanılabileceğini söylüyor.

BBC’nin temas kurduğu bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, konunun bilindiğini ve ciddiye alındığını kaydetti.

Kaynak: