Fransa'da iletişim ve reklamcılık alanında düzenlenen Uluslararası Cannes Lions Yaratıcılık Festivali'nde perşembe günü konuşan Netflix CEO'su Ted Sarandos, "Ciddi yatırımlar yapmayı sürdürürken, harcamalarımızın yavaşlayan gelir artışımızla uyumlu hale gelmesi için bu düzenlemeleri gerçekleştirdik" dedi.

Söz konusu 300 çalışanın şirketin toplam işgücünün yüzde 4'üne denk geldiği bildirildi.

Birleşik Krallık merkezli araştırma şirketi Kantar'ın çalışmasına göre kullanıcılar son dönemdeki fiyat artışlarından ötürü üyeliklerini iptal ediyor.

Sarandos, abonelik fiyatlarıyla ilgili reklam ortaklıkları oluşturabileceklerini belirterek, "Bildiğiniz anlamda Netflix'e reklam eklemeyeceğiz. Fakat 'Daha düşük bir fiyat istiyorum, reklam da izlerim' diyen kişiler için bir reklam katmanı eklemeyi planlıyoruz" dedi.

Öte yandan Sarandos, bu sistemin nasıl işleyeceğine dair detay paylaşmadı.

Yılın ilk çeyreğinde 200 bin abone kaybeden Netflix'in abone sayısında 10 yılı aşkın süredir ilk kez düşüş yaşanmıştı.

Disney+ ve Amazon Prime Video gibi rakiplerle mücadele eden platform, Ukrayna istilası nedeniyle Rusya'daki hizmetlerini martta askıya almasının ardından da 700 bin abone kaybetmişti.

Şirket, abone kaybının yılın ikinci çeyreğinde de devam etmesini ve 2 milyonu bulmasını öngördüklerini açıklamıştı.

Mayısta 150 kişinin işine son veren dijital yayın platformu, nisanda Türkiye'de de aboneliklere zam yapmıştı.

Temel paketin fiyatı 26,99 TL'den 37,99 TL'ye, standart paket 40,99 TL'den 57,99 TL'ye, özel paketse 54,99 TL'den 77,99 TL'ye çıkmıştı. (INDEPENDENT TÜRKÇE)