Almanya Federal İstatistik Ofisi'nden (Destatis) yapılan açıklamaya göre, ülkede bu yılın ilk yarısında 8 bin 571 işletme iflas açıkladı.

Söz konusu dönemde 10 bin şirket baz alındığında, yılın ilk yarısında Almanya'da toplam 25,3 iflas yaşandı. En çok iflas ise 54,1 vaka ile taşımacılık ve depolama sektöründe görüldü. Bunu 41,3 vaka ile diğer hizmet sektörü takip etti.

İflasların en az görüldüğü sektör ise 2,4 vaka ile enerji tedarik sektörü oldu.

Şirketlerin iflas talepleriyle ilgili alacaklılara ödenmesi öngörülen borç ise ilk yarıda 13,9 milyar euro olarak kaydedildi. Söz konusu borç, 2022’nin Ocak-Haziran döneminde yaklaşık 8,2 milyar euroydu.

Kurumsal iflaslar dışında 33 bin 140 borçlu da Ocak-Haziran döneminde iflas başvurusunda bulunmuştu. Söz konusu rakam ise 2022'in aynı dönemine kıyasla yüzde 1,9 azaldı.

Ağustosta iflas başvuruları yüzde 13,8 arttı

Verilere göre, ağustos ayındaki iflas başvuruları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,8 arttı.

Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) Yapısal Değişim ve Verimlilik Bölümü Başkanı Steffen Müller, artan risklere rağmen bir iflas dalgası görünmediğini vurgulayarak, “Çok sayıda ekonomik sorun ve belirsizliğin arka planında, önümüzdeki birkaç ay içinde bir önceki yıla göre daha yüksek sayıda iflas bekleniyor.” yorumunu yaptı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre ise Almanya, bu yıl küçülmesi beklenen tek G7 ülkesi.