Bloomberg: THY, Airbus ve Rolls-Royce ile 20 milyar dolarlık anlaşma hazırlığında Bloomberg: THY, Airbus ve Rolls-Royce ile 20 milyar dolarlık anlaşma hazırlığında

Altın, Fed'in bu yıl faiz oranlarını düşüreceğine ilişkin beklentilerin artması sonrasında rekor bir seviyeye ulaştı.

Buna göre ons altın, önceki altı seansta yaklaşık yüzde 6 artış kaydettikten sonra 2161,48 dolara kadar yükselerek 2021'in sonlarından bu yana görülen en uzun günlük artış serisini kaydetti.

Ons altın ve dolar/TL’deki yükselişin desteğiyle bankalararası piyasada gram altın ise 2212 lira ile tüm zamanların zirvesine çıktı.

Fed Başkanı Jerome Powell ise çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerlediğine dair daha fazla kanıt istediğini ancak "bu yılın bir noktasında" faiz indiriminlerinin başlamasını muhtemelen gördüklerini söylemişti.

Ons altına ilişkin yıl sonu beklentileri ne yönde?

Bu gelişmeler öncesinde Citigroup önümüzdeki üç ay için altın tahminini ons başına 2.200 dolara yükseltmiş ve önümüzdeki 6 ila 12 ay için tahminini 2.300 dolara çıkarmıştı. Raporda, "özellikle hisse senedi ve kredi piyasasındaki son yükselişler göz önüne alındığında" ikinci çeyrekte altının lehine olabilecek resesyon risklerine de dikkat çekilmişti.