Amazon işten çıkarmayı giderlerini azaltmak için bu adımı attıklarını, işten çıkarılan kişilere 18 Ocak’ta haber verileceğini bildirdi. İşten çıkarılacak 18 bin kişi şirketin 300 bin civarındaki işçilerinin yüzde 6’sına denk geliyor.

Son dönemde tüketicilerin harcamaları kısması nedeniyle büyük teknoloji şirketleri giderlerini kısmak için işçi çıkarmaya başladı. Amazon işçi çıkaracağını Kasım’da açıklamış fakat detay vermemişti.

CEO Jassy, çalışanlara gönderdiği e-postada “İşten çıkaracağımız kişilere tazminat ödeyeceğiz, geçici sağlık sigortası sağlayacağız ve iş bulmalarına destek olacağız” dedi ve ekledi: “Amazon bugüne kadar pek çok zorluğu aştı, bundan sonra da aşmaya devam edecektir.”

Jassy işten çıkarmaların hangi ülkelerde olacağını belirtmedi fakat Avrupa’da gerektiği ülkelerde işçi örgütleriyle de iletişime geçeceklerini söyledi. Geçen yıl Türk basınında çıkan haberlerde Amazon Türkiye’de 500’den fazla kişinin istihdam edildiği, sonbaharda açılan lojistik üssüyle de bir yılda 1.000 istihdam yaratacağı yer almıştı.

Pandemi döneminde hızla büyüyen şirket, son dönemde işe alımları durdurmuş ve ihtiyaçtan fazla alım yaptıklarını açıklamıştı.

Yatırım firması Wedbush Securities’ten Dan Ives, tüketicilerin kemer sıkmaya devam ettiği günümüzde Amazon’u karanlık bulutların beklediğini düşünüyor: “Amazon makroekonomik koşulların kötüleşeceğini düşündü ve Jassy kâr marjını koruyabilmek için bu adımı attı.”
Azalan satışlar ve küresel ekonominin geleceğine dair endişeler nedeniyle küresel teknoloji şirketleri son dönemde 10 binlerce işçi çıkardı.

Kasım’da Meta işçilerinin yüzde 13’ünü işten çıkaracağını duyurdu. Şirketin kuruluşundan beri yapılan ilk kitlesel işten çıkarmalar 11 bin kişiyi etkiledi.

Meta yöneticisi Mark Zuckerberg bunun “şirket tarihindeki en zor karar olduğunu” söyledi.
Elon Musk’ın Twitter’ı Ekim’de satın almasının ardından işçilerin yarısının çıkarılacağına dair haberler yayıldı.

BBC Teknoloji Editörü Zoe Kleinman’a göre Silikon Vadisi’ndeki büyük teknoloji şirketleri arasında, o an ihtiyaçları olmasa da yetenekli işçileri yüksek maaşlarla işe alma geleneği vardı. Bunun amacı, bu kişilerin rakipleri için çalışmasını önlemekti. Fakat teknoloji şirketleri bu lüksünden vazgeçmek zorunda kalacak gibi gözüküyor. (BBC TÜRKÇE)