Ekonomiyi dolarize etmeyi vaat eden radikal sağ siyasetçisi Javier Milei’nin pazar günü merkez partileri karşısında elde ettiği ön seçim zaferi sonrası Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez pesonun dolar karşısında yüzde 18 devalüe edildiğini duyurdu. Böylece bir dolar 350 pesoya yükseldi.

Arjantin Merkez Bankası ise politika faizini yüzde 97’den yüzde 118’e yükseltti. Ülkedeki enflasyon oranı yüzde 115 seviyesinde seyrederken; uzmanlar ise son devalüasyonla durumun daha da kötüleşebileceği uyarısında bulundu.

Rusya'da son durum

Savaş maliyetinin artması ve ihracatının hızla azalması üzerine para birimi rubledeki değer kaybının hızlanmasıyla Rusya’da da panik butonuna basıldı. Buna göre Rusya Merkez Bankası bugün olağanüstü toplantı kararı aldı.

Dolar/ruble kuru ise pazartesi günü son olarak psikolojik eşik olan 100 seviyesini aşmıştı. Bu gelişmeden kısa bir süre önce ise Kremlin ekonomi danışmanı Maxim Oreshkin rubledeki değer kaybı için merkez bankasını suçlamıştı.

Rusya Merkez Bankası son olarak ise geçtiğimiz ay politika faizini 100 baz puan artışla yüzde 8,5 seviyesine yükseltmişti.