Bir zamanlar Asya’nın en zengin kadını olan Yang Huiyan, Çin’in en büyük emlak geliştiricisi Country Garden’ın girdiği borç krizi nedeniyle, Haziran 2021’den bu yana rekor tutarda servet kaybı yaşadı.

Bloomberg verilerine göre, Haziran 2021’den bu yana, Yang’ın net servetinin yüzde 84’ü eridi. Yang’ın servetindeki gerilemenin 28,6 milyar doları bulduğu bildirildi.

Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne göre 41 yaşındaki milyarderin net serveti şu anda 5,5 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

Bir günde yarım milyar dolar kaybetti

Foshan merkezli şirketin Hong Kong’da işlem gören hisse senetleri ise haftanın ilk günlerinden bu yana yüzde 20,4 düştü. Yang’ın servetinin çoğunun şirketteki hissesinden gelmesi sebebiyle bu durum varlıkların değer kaybını da hızlandırdı.

Basında çıkan haberlere göre, Country Garden’ın ABD doları cinsinden iki tahvilin faiz ödemelerini kaçırması, şirketi büyük bir ödeme krizine soktu. Şirketin resmi bir temerrüde düşmemek için 30 günlük bir süresi bulunuyor.

Yang Huıyan kimdir?

Ohio Eyalet Üniversitesi’nden 2003 yılında pazarlama ve lojistik alanında lisans derecesi ile mezun olan Yang, 2007 yılında şirketin çoğunluk hisselerini babasından devraldı.

Şirketin halka arzından sonra 25 yaşında Çin’in en zengin kadını olan Yang, Ağustos 2022’de Asya’nın en zengin kadını unvanını Hintli holding O.P. Jindal Group’un fahri başkanı olan Savitri Jindal’a kaptırdı.