Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkeler ile “yeşil aklama (greenwashing)” olarak bilinen ve bir şirketin çevresel sorumluluğa sahip olduğu imajını vurgulamak amacıyla yaydığı yanlış bilgiler ve yanıltıcı iddialara karşı uygulanacak yeni kurallarda anlaşma sağlandığını duyurdu.

AB’nin yeşil aklama konusunda yaptığı bir çalışmada, üye ülkelerde incelen ürünlerde ileri sürülen çevresel iddiaların yüzde 53’ünün muğlak, yanıltıcı veya asılsız, yüzde 40’ının da doğrulanmamış olduğu ortaya çıkmıştı.

Yeni kurallar getirildi

Buna göre, AB’nin yasaklı ticari uygulamalara ilişkin listesi güncellenerek çevresel iddialar konusunda yanıltıcı reklamlar yasaklanacak.

Çevre dostu, doğal, toprakta çözünebilen, iklime veya çevreye zarar vermeyen gibi çeşitli genel çevresel iddialar, bu konuda doğru kanıtlar olmadan kullanılamayacak.

Onaylanmış sertifikasyon programları almayan veya kamu yetkilileri tarafından oluşturulmayan sürdürülebilirlik etiketleri yasak olacak. Ürünler onarılabilir olmadığı halde tamir edilebilirmiş gibi satılamayacak.

Kurallar ise AP ve üye ülkelerin resmi onayının ardından yürürlüğe girecek.