Güney Avrupa'da uzun süre devam eden olağan dışı kurak hava koşullarının mahsullere zarar vermesinin ardından zeytinyağı fiyatları rekor kırmaya devam ediyor.

Avrupa'da fiyatlar ilk olarak eylül ayında kilogram başına 4 euronun üzerine çıkarken, dünyanın en büyük üreticisi İspanya'nın yanı sıra İtalya ve Portekiz'de artan sıcaklıklar ve yağış eksikliği nedeniyle kg başına 7 euronun üzerine çıkılmasına sebep oldu.

Durumu Financial Times’a değerlendiren Emtia veri firması Mintec'in bitkisel yağlar analisti Kyle Holland ise "Çok kötü bir mahsul aldık, fiyatlar hiç bu kadar yüksek olmamıştı ve endişeler yaşadığımız sezonun ötesine uzanıyor" dedi.

İklim krizi ile mücadele kritik

İspanyol yetkililer ise sıcak hava dalgalarının ve su kıtlığının yıkıcı etkilerinin iklim değişikliğiyle mücadelenin aciliyetini gösterdiğini söylüyor.

Yükselen fiyatlar zeytinyağının temel bir ürün olduğu ve ekonomi üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu İspanya'da gündem maddesi haline geldi.

Haber kuruluşları, fiyatlar yükselirken tüketicilerin en uygun fiyatlı zeytinyağını nereden satın alabileceklerine dair geniş haberlere yer vermeye başladı.

AB verilerine göre ise Avrupa, dünyadaki zeytinyağının üçte ikisini üretiyor.

Mintec'e göre, Güney Avrupa'daki üreticiler mayıs ayı sonunda 265.000 ton olan toplam zeytinyağı stoklarını haziran ayı sonunda yaklaşık 205.000 metrik tona düşürdü.

Stoklar her dört haftada bir yaklaşık 80.000 ton azalırken, bu da bu yılki hasadın başlamasından önceki üç ay içinde stokların daha da gerileyebileceği anlamına geldi.