CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in başkanlığında önce Merkez Yönetim Kurulu (MYK), ardından da Parti Meclisi (PM) toplandı. MYK’nın önerdiği isimler tek tek PM’de oylandı.

Mevcut CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yeniden aday olmadığı Çanakkale’de bu ilin önceki dönem milletvekili Muharrem Erkek belediye başkan adayı oldu. Erkek, Mayıs seçimleri öncesine kadar MYK üyesiydi ve hukuk işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısıydı.

Muharrem Erkek

KAYNAK,GETTY IMAGES

Muharrem Erkek, CHP'nin Çanakkale Belediye Başkan Adayı oldu

Kırşehir’de Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Ardahan’da da Belediye Başkanı Faruk Demir yeniden aday gösterildi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in memleketi Manisa’da, Mimarlar Odası Manisa Şube Başkanı Ferdi Zeybek, Konya’da İsmail Sonkaya, Samsun’da Cevat Öncü CHP’nin büyükşehir belediye başkan adayları oldu.

Eski Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya bu ilin belediye başkan adayı olurken; Kütahya’da Eyüp Kahveci, Amasya'da da Turgay Sevindi aday gösterildi.

CHP, Ankara'da 3, İstanbul'da da 2 ilçede belediye başkan adaylarını belirledi.

Ankara'da Elmadağ'da Adem Barış Aşkın, Güdül'de Mehmet Doğanay, Yenimahalle'de Fethi Yaşar; İstanbul'da ise Fatih’te Mahir Polat, Pendik’te ise Tarık Balyalı aday oldu.

Elmadağ ve Yenimahalle adayları, mevcut belediye başkanları.

CHP'nin Fatih adayı Mahir Polat eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri, Pendik adayı Tarık Balyalı ise İBB CHP Grup Başkanvekili.

İmamoğlu dün katıldığı Aksaray Sanat Meydanı ile Zeminaltı Otoparkı’nın temel atma töreninde, bu çalışmaları gerçekleştiren İBB Miras ekibini kuran Mahir Polat’a teşekkür etmiş ve başarı dilemişti.

Adana, Mersin ve Aydın büyükşehir belediye başkan adayları açıklanmadı

CHP’nin PM toplantısında; Adana, Mersin ve Aydın'ın büyükşehir belediye başkan adaylarının da açıklanması bekleniyordu. Ancak, parti yönetimi, halen CHP’de bulunan büyükşehir belediye başkan adaylarının ileri tarihte açıklanmasını kararlaştırıldı.

BM Güvenlik Konseyi Gazze'ye insani yardım kararını onayladı BM Güvenlik Konseyi Gazze'ye insani yardım kararını onayladı

CHP kulislerinde, bu erteleme kararı, bazı büyükşehir belediye başkanlarının yeniden aday gösterilmeyecek olmasına bağlanıyor.

Şimdiden gerilim yaşanmaması için parti yönetiminin CHP’de olan büyükşehirler ile partinin kalesi olarak nitelendirilen ilçelerde adaylarını en son açıklayabileceği yorumu yapılıyor.

CHP, 14 Aralık'ta 4'ü büyükşehir olmak üzere, 220'den fazla seçim çevresinde belediye başkan adaylarını açıklamıştı. Ankara'da Mansur Yavaş, İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Bolu'da Tanju Özcan yeniden aday gösterilmişti.

CHP'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ise Ahmet Akın olmuştu.

Editör: Mehmet Taisi Guzel